Trwa ładowanie...

Sekret długowieczności stulatków. Łączy ich jedna wspólna cecha

Avatar placeholder
22.05.2023 08:29
Te elementy mogą wydłużać lub skracać nasze życie
Te elementy mogą wydłużać lub skracać nasze życie (Getty Images)

Badacze od dawna badają tajemnice długiego życia, starając się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak osiągnąć zdrowie i długotrwałą młodość. W ich poszukiwaniach wyróżnili pewne miejsca na ziemi, nazywane "niebieskimi strefami", gdzie ludzie wyjątkowo długo cieszą się życiem. Teraz eksperci odkryli jedną wspólną cechę, która łączy te stulatków z niebieskich stref.

spis treści

1. Jaki jest sekret długowieczności stulatków?

Długość naszego życia jest częściowo determinowana przez geny, które nie podlegają żadnym zmianom. Na szczęście istnieje szereg innych czynników, na które mamy wpływ, a które również wpływają na naszą oczekiwaną długość życia.

Kluczową rolę odgrywa styl życia, obejmujący właściwą dietę, regularną aktywność fizyczną, budowanie zdrowych relacji oraz umiejętne zarządzanie stresem. To właśnie te elementy mogą wydłużać lub skracać nasze życie, co daje nam możliwość aktywnego kształtowania naszej przyszłości zdrowotnej.

Niedawno australijscy badacze przeprowadzili dogłębny przegląd, którego wyniki opublikowano w renomowanym czasopiśmie "Journal of Population Aging", odkrywając jednocześnie tajemnicę zwyczajów długowiecznych społeczeństw zamieszkujących tzw. "niebieskie strefy".

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Analizując 18 artykułów poświęconych stulatkom mieszkającym w tych regionach, naukowcy odkryli interesujące podobieństwa dotyczące sposobów, w jakie te osoby spędzają swój wolny czas. Co dokładnie zostało odkryte?

2. Najczęstsze aktywności seniorów

Naukowcy zaobserwowali, że stulatkowie z "niebieskich stref" są niezwykle aktywni fizycznie. Codziennie podejmują wysiłek fizyczny, mają hobby, któremu się poświęcają, a także pracują nawet po przekroczeniu wieku, który upoważnia ich do przejścia na emeryturę.

Okazuje się, że większość aktywności, które podejmują, związana jest z umiarkowanym wysiłkiem. Chodzi o pływanie, taniec, spacery, prace w ogrodzie, pasterstwo, a nawet niektóre prace domowe, takie jak odkurzanie czy mycie okien.

To praca na świeżym powietrzu jest tym czynnikiem, który najbardziej łączy stulatków z "niebieskich stref". Badacze podczas przeglądu badań przeprowadzonych na Sardynii we Włoszech odkryli, że większość mieszkańców tamtej strefy zajmuje się ogrodnictwem.

Codziennie spędzają od jednego do czterech dni w tygodniu w ogrodzie, poświęcając również około dwóch godzin tygodniowo na inne zajęcia na świeżym powietrzu.

Poprzednie badania wskazują na liczne korzyści wynikające z pracy w ogrodzie. Oprócz umiarkowanego wysiłku fizycznego, praca ta może opóźniać objawy demencji oraz zmniejszać ryzyko rozwoju raka. Dodatkową korzyścią jest dostęp do świeżych owoców i warzyw prosto z własnego ogrodu.

Jeśli nie masz możliwości posiadania pełnowymiarowego ogrodu, warto spróbować tego na mniejszą skalę. Możesz zaangażować się w uprawę roślin w doniczkach na balkonie lub parapecie okna. Praca z roślinami, obserwowanie ich wzrostu i plonów, może być niezwykle relaksująca i kojąca dla ciała i umysłu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze