Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko demencji tak bardzo jak czynniki genetyczne

U osób starszych brak ruchu wpływa na ryzyko demencji na równym poziomie jak predyspozycje genetyczne.

Taka konkluzja wynikła z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Alzheimer's Disease”.

Na całym świecie obecnych jest około 47,5 milionów osób żyjących z demencją. Do roku 2030 liczba ta przypuszczalnie wzrośnie do około 75,6 milionów. Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia, co stanowi około 60-80 procent wszystkich przypadków demencji.

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka zachorowań na chorobę Alzheimera są apolipoproteiny E (ApoE) E4. Według Stowarzyszenia badającego chorobę Alzheimera, dorośli, którzy posiadają jedną kopię genu APOE e4 są trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby niż osoby bez tego genu, natomiast z dwoma takimi kopiami są 8-12 razy bardziej narażeni na rozwój choroby Alzheimera.

Jednak autorzy nowych badań - w tym Jennifer Heisz, adiunkt w Zakładzie Kinezjologii Uniwersytetu McMaster w Kanadzie - sugerują, że ryzyko wystąpienia demencji może być bardzo wysokie wśród starszych osób prowadzących siedzący tryb życia.

Wytyczne stwierdzają, że osoby starsze powinny poświęcać około 150 minut na aktywność aerobową o umiarkowanej intensywności lub 75 minut na aktywność o wysokiej intensywności w tygodniu.

Jednakże przegląd badań wykazał, że dorośli w wieku 60 lat i starsi spędzają około 9,4 godziny dziennie prowadząc siedzący tryb życia, co stanowi równowartość około 65-80 procent całego dnia.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z...

W badaniu Heisz wraz ze współpracownikami postanowił zbadać związek między aktywnością fizyczną a ryzykiem demencji wśród osób starszych bez genu APOE e4. Naukowcy prowadzili badania poprzez analizę aktywności fizycznej oraz rozwoju demencji u 1 646 osób starszych.

Wszyscy uczestnicy nie cierpieli na otępienie na początku badania i byli obserwowani przez około 5 lat. Zdaniem naukowców, wyniki badań wskazują, że brak ruchu może być tak samo niebezpieczny dla rozwoju demencji jak przenoszenie genu ApoE e4.

To nie koniec złch wiadomości. Wyniki badań sugerują również, że zwiększenie aktywności fizycznej może chronić przed rozwojem otępienia u osób bez genu e4 APOE.

Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę ciała. Co więcej, bootie balet doskonale rozciąga...

"Mimo, że wiek jest ważnym markerem dla demencji, istnieje coraz więcej badań pokazujących związek między czynnikami genetycznymi i stylem życia" - mówi współautor badania Parminder Raina, profesor w Klinice Zdrowia przy McMaster.

"To badanie pokazuje, że ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji wśród osób bez wariantu genotypu apolipoproteiny. Jednakże, potrzeba więcej badań, aby określić to znaczenie z punktu widzenia zdrowia publicznego" – tłumaczy naukowiec.

Autor badania Barbara Fenesi zwraca uwagę, że potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować rodzaj ćwiczeń, które są najbardziej korzystne dla zdrowia mózgu.

"Aktywny tryb życia pomaga mózgowi działać bardziej efektywnie. Jednakże, nie do końca jeszcze wiemy, jakie rodzaje ćwiczeń są najbardziej zalecane dla osiągnięcia tego celu” – podsumowuje.

Natalia Kulik, 7 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...