Trwa ładowanie...

Skuteczność leków przeciwbólowych

Avatar placeholder
15.01.2016 14:25
Skuteczność leków przeciwbólowych
Skuteczność leków przeciwbólowych

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące około 45,000 pacjentów biorących udział w 350 badaniach, co pozwoliło im ocenić skuteczność popularnych środków przeciwbólowych w określonych dawkach. Badanie dotyczyło również tych leków, których działanie jest stosunkowo mało znane lub niesatysfakcjonujące.

spis treści

1. Badania nad skutecznością leków przeciwbólowych

Dogłębna analiza miała na celu dostarczenie lekarzom i pacjentom istotnych informacji pomocnych w wyborze możliwie najlepszych leków przeciwbólowych. Ostry ból pojawia się, gdy tkanka jest uszkodzona w wyniku doznanych obrażeń lub na skutek operacji. Odczuwane dolegliwości bólowe są wynikiem stanu zapalnego tkanek, a podanie środków przeciwbólowych jest kluczowym elementem opieki lekarskiej. Uśmierzenie bólu sprawia, że pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Ponadto przyjmowanie leków przeciwbólowych przyspiesza powrót do zdrowia. Jednak nie wszystkie środki są równie skuteczne. Dlatego też naukowcy zdecydowali się na analizę efektywności przypadkowych leków przeciwbólowych u pacjentów odczuwających ból po operacji.

2. Wyniki analiz efektywności leków przeciwbólowych

Kluczowym odkryciem zespołu naukowców był fakt, że żaden z leków nie powodował wyraźnego uczucia ulgi u wszystkich pacjentów. W związku z tym w przypadku niskiej skuteczności jednego środka konieczne jest podanie pacjentowi innego leku, który może okazać się bardziej pomocny w zwalczaniu bólu. Wybór medykamentów jest obecnie na tyle szeroki, że znalezienie w pełni skutecznego leku jest zwykle kwestią czasu.

Naukowcy podkreślają, że wyniki przeprowadzonych analiz są bardzo zróżnicowane. U ponad 70% badanych osób odczuwających umiarkowany lub ostry ból zaobserwowano skuteczność po zażyciu 120 mg etorykoksybu, podczas gdy w przypadku 1000 mg kwasu acetylosalicylowego zaledwie 35% osób zauważyło wyraźną poprawę. Najmniej skuteczna była kodeina, pomocna tylko dla 14% badanych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze