Trwa ładowanie...

Skuteczność leków przeciwbólowych

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące około 45,000 pacjentów biorących udział w 350 badaniach, co pozwoliło im ocenić skuteczność popularnych środków przeciwbólowych w określonych dawkach. Badanie dotyczyło również tych leków, których działanie jest stosunkowo mało znane lub niesatysfakcjonujące.

spis treści

1. Badania nad skutecznością leków przeciwbólowych

Dogłębna analiza miała na celu dostarczenie lekarzom i pacjentom istotnych informacji pomocnych w wyborze możliwie najlepszych leków przeciwbólowych. Ostry ból pojawia się, gdy tkanka jest uszkodzona w wyniku doznanych obrażeń lub na skutek operacji. Odczuwane dolegliwości bólowe są wynikiem stanu zapalnego tkanek, a podanie środków przeciwbólowych jest kluczowym elementem opieki lekarskiej. Uśmierzenie bólu sprawia, że pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Ponadto przyjmowanie leków przeciwbólowych przyspiesza powrót do zdrowia. Jednak nie wszystkie środki są równie skuteczne. Dlatego też naukowcy zdecydowali się na analizę efektywności przypadkowych leków przeciwbólowych u pacjentów odczuwających ból po operacji.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Wyniki analiz efektywności leków przeciwbólowych

Kluczowym odkryciem zespołu naukowców był fakt, że żaden z leków nie powodował wyraźnego uczucia ulgi u wszystkich pacjentów. W związku z tym w przypadku niskiej skuteczności jednego środka konieczne jest podanie pacjentowi innego leku, który może okazać się bardziej pomocny w zwalczaniu bólu. Wybór medykamentów jest obecnie na tyle szeroki, że znalezienie w pełni skutecznego leku jest zwykle kwestią czasu.

Naukowcy podkreślają, że wyniki przeprowadzonych analiz są bardzo zróżnicowane. U ponad 70% badanych osób odczuwających umiarkowany lub ostry ból zaobserwowano skuteczność po zażyciu 120 mg etorykoksybu, podczas gdy w przypadku 1000 mg kwasu acetylosalicylowego zaledwie 35% osób zauważyło wyraźną poprawę. Najmniej skuteczna była kodeina, pomocna tylko dla 14% badanych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza