Trwa ładowanie...

Kwas acetylosalicylowy na raka?

Avatar placeholder
09.12.2016 20:07
Kwas acetylosalicylowy na raka?
Kwas acetylosalicylowy na raka?

Pismo „The Lancet” przedstawiło wyniki badań uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego, z których wynika, iż codzienne przyjmowanie jednej tabletki kwasu acetylosalicylowego może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka. Lekarze przestrzegają jednak przed przesadnym optymizmem.

spis treści

1. Zależność między kwasem acetylosalicylowym a rakiem

Naukowcy przeprowadzili analizę danych 25 tys. pacjentów. W czasie swojego badania podawali różnym grupom uczestników lek na bazie kwasu acetylosalicylowego, lek o podobnym działaniu oraz składzie, a także placebo. Przez okres 4-8 lat monitorowano pacjentów pod kątem chorób nowotworowych. W efekcie okazało się, że ryzyko zachorowania na raka u osób przyjmujących kwas acetylosalicylowy było o 20 proc. mniejsze w stosunku do pozostałych uczestników eksperymentu. Co więcej, spadek zagrożenia rakiem wynosił 30 proc. w przypadku raka płuc, 35 proc. w przypadku raka układu pokarmowego, 40 proc. jeśli chodzi o raka jelita grubego i aż 60 proc. w przypadku raka przełyku.

Naturalne alternatywy dla aspiryny
Naturalne alternatywy dla aspiryny [7 zdjęć]

Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym

zobacz galerię

2. Zalety kwasu acetylosalicylowego

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Z profilaktycznych właściwości kwasu acetylosalicylowego korzyści mogą odnieść zarówno kobiety, jak i mężczyźni, szczególnie w średnim wieku i o dobrym zdrowiu. Powszechnie znany jest również fakt, iż substancja ta zapobiega zawałowi serca i udarowi mózgu, a jej najbardziej popularne zastosowanie to leczenie stanów zapalnych i bólów.

3. Zastrzeżenia wobec kwasu acetylosalicylowego

Ze względu na właściwości rozrzedzające, popularna aspiryna może sprzyjać krwotokom. Szczególnie groźne może okazać się przedawkowanie tego związku chemicznego. Lekarze studzą optymizm osób, które na wieść o wynikach badań planują rozpoczęcie terapii kwasem acetylosalicylowym: należy poczekać na kolejne testy, które ewentualnie potwierdzą dotychczasowy stan badań nad przeciwnowotworowymi właściwościami tej substancji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze