Trwa ładowanie...

Kwas acetylosalicylowy na raka?

Pismo „The Lancet” przedstawiło wyniki badań uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego, z których wynika, iż codzienne przyjmowanie jednej tabletki kwasu acetylosalicylowego może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka. Lekarze przestrzegają jednak przed przesadnym optymizmem.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

spis treści

1. Zależność między kwasem acetylosalicylowym a rakiem

Naukowcy przeprowadzili analizę danych 25 tys. pacjentów. W czasie swojego badania podawali różnym grupom uczestników lek na bazie kwasu acetylosalicylowego, lek o podobnym działaniu oraz składzie, a także placebo. Przez okres 4-8 lat monitorowano pacjentów pod kątem chorób nowotworowych. W efekcie okazało się, że ryzyko zachorowania na raka u osób przyjmujących kwas acetylosalicylowy było o 20 proc. mniejsze w stosunku do pozostałych uczestników eksperymentu. Co więcej, spadek zagrożenia rakiem wynosił 30 proc. w przypadku raka płuc, 35 proc. w przypadku raka układu pokarmowego, 40 proc. jeśli chodzi o raka jelita grubego i aż 60 proc. w przypadku raka przełyku.

Naturalne alternatywy dla aspiryny
Naturalne alternatywy dla aspiryny [7 zdjęć]

Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym...

zobacz galerię

2. Zalety kwasu acetylosalicylowego

Z profilaktycznych właściwości kwasu acetylosalicylowego korzyści mogą odnieść zarówno kobiety, jak i mężczyźni, szczególnie w średnim wieku i o dobrym zdrowiu. Powszechnie znany jest również fakt, iż substancja ta zapobiega zawałowi serca i udarowi mózgu, a jej najbardziej popularne zastosowanie to leczenie stanów zapalnych i bólów.

3. Zastrzeżenia wobec kwasu acetylosalicylowego

Ze względu na właściwości rozrzedzające, popularna aspiryna może sprzyjać krwotokom. Szczególnie groźne może okazać się przedawkowanie tego związku chemicznego. Lekarze studzą optymizm osób, które na wieść o wynikach badań planują rozpoczęcie terapii kwasem acetylosalicylowym: należy poczekać na kolejne testy, które ewentualnie potwierdzą dotychczasowy stan badań nad przeciwnowotworowymi właściwościami tej substancji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.