Snowboard - style jazdy na snowbordzie i bezpieczeństwo na stoku
Czy należy uprawiać sport? Z całą pewnością tak. Zależność „ruch a zdrowie” jest dobrze znana. Konieczne jest jednak dobranie dyscypliny sportu do wieku, kondycji fizycznej i swoich możliwości. Dla zdrowych i wysportowanych osób wskazany jest na przykład snowboard, czyli jazda na desce. Sporty zimowe są popularne ze względu na fakt, że pozwalają się „wyszaleć” przemęczonym osobom, zapewniając odpowiednią dawkę adrenaliny, w zależności od wyboru stoku. Jazda na desce pozwala spalić dużo kalorii i poprawia kondycję. Nie bez znaczenia jest także wzmacnianie mięśni oraz poprawa samopoczucia i redukcja odczuwanego napięcia.
1. Co to jest snowboard?
Snowboard można określić jako połączenie windsurfingu z jazdą na nartach. Niezbędne są: deska snowboard, gogle i kombinezon, który pomoże w utrzymaniu ciepła. Deski do snowboardu mają zwykle szerokość stopy i gładko suną po śniegu. Dostępne w sklepach deski mają zwykle dodatkowe akcesoria w postaci zaczepów i specjalnych butów, które utrzymują stopy snowboardzisty. Mogłoby się wydawać, że snowboard to nowy sport. Nic bardziej mylnego. Już setki lat temu na północnym wschodzie Turcji uprawiano snowboard. Na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych za twórcę snowboardu uchodzi Sherman Poppen, który w 1968 roku wymyślił przedmiot przypominający deskę do snowboardu. Co ciekawe, także przedstawiciele stanu Utah upierają się, że to właśnie tam, w latach 70. XX wieku powstały pierwsze deski. Bez względu na to, jaka historia wiąże się ze snowboardem, jest to bardzo popularny sport, czego dowodem są różne style jazdy.
2. Style jazdy na snowboardzie
Pojawieniu się kilku trendów w snowboardzie towarzyszyło opracowanie różnych desek. Najczęściej spotykane deski snowboardowe to:
- Freestyle – ich cechą charakterystyczną jest boczne głębokie wcięcie, które jest użyteczne podczas szybkich skrętów.
- Park/Jib – elastyczne deski dostępne w różnych długościach.
- Freeride – dłuższe deski, niezbyt elastyczne.
- All-Mountain – połączenie deski freeride i freestyle.
- Deski wyścigowe – są długie, wąskie i dość sztywne. Używa się ich do slalomu i wyścigów.
- Splitboard – można ją podzielić na dwie części (wzdłuż).
Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny utrzymuje ciało w dobrej formie. Wzmacnianie mięśni to jedna z korzyści płynących z uprawiania snowboardu, inną jest spalanie dużej liczby kalorii. W czasie godziny można pozbyć się nawet 450 kalorii. Ponadto wysiłek uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. W rezultacie po jeździe na desce snowboardowej odczuwa się, mimo zmęczenia, radość i satysfakcję. Kolejną zaletą tego sportu jest poprawa zwinności i równowagi. Nie bez znaczenia jest także bardziej efektywne dotlenienie organizmu i lepsza praca mięśnia sercowego.
3. Bezpieczeństwo na stoku
Jak jeździć na snowboardzie, by nie zrobić sobie krzywdy?
- Noszenie kasku na głowę i ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki to dobry pomysł, zwłaszcza dla początkujących.
- Nie wybieraj stoku, który przekracza twoje umiejętności. Zacznij od miejsc o łagodnym nachyleniu.
- Przed jazdą zrób rozgrzewkę i wykonaj ćwiczenia rozciągające.
- Na początku swojej przygody ze snowboardem weź kilka lekcji. Jedną z najważniejszych umiejętności, które musisz sobie przyswoić, jest zatrzymywanie się.
- Jeśli poczujesz zmęczenie, przerwij jazdę.
Wzmacnianie mięśni i gubienie zbędnych kilogramów podczas jazdy na desce snowboardowej to dobry pomysł, pod warunkiem, że zachowane są zasady bezpieczeństwa. Wówczas, zgodnie z hasłem „ruch to zdrowie”, wysiłek zostanie nagrodzony dobrą kondycją organizmu.