Trwa ładowanie...

Soczewki kontaktowe z zoomem

Masz problem z odczytaniem małych liter na ekranie telewizora? Już wkrótce będziesz lepiej widział dzięki nowemu wynalazkowi. Szwajcarscy naukowcy stworzyli soczewki kontaktowe z trzykrotnym zoomem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zoom przy mrugnięciu okiem

Jak działa zoom w soczewce kontaktowej? Innowacyjne soczewki kontaktowe przybliżają obraz tak, jak aparaty fotograficzne. Zainstalowano w nich kilka aluminiowych pierścieni oraz filtr polaryzacyjny, które działają jak zwierciadła. Wystarczy aktywować zoom, a do narządu wzroku dotrze obraz powiększony 2,8-krotnie.

Jak uruchomić zoom? Wystarczy mrugnąć okiem. Funkcja przybliżania obrazu nie będzie jednak włączać się przy każdym mrugnięciu, lecz dopiero wtedy, gdy mrugniemy jednym okiem. Aby wyłączyć powiększenie, wystarczy mrugnąć drugim okiem.

Produkt szwajcarskich naukowców jest wciąż w fazie testów. Uczeni chcą ulepszyć soczewki, które w tym momencie są zbyt grube (mają 1,5 mm grubości) i nie przepuszczają powietrza do oka. Poza tym, na razie soczewki kontaktowe z zoomem działają tylko podczas noszenia specjalnych okularów.

2. Dla kogo powiększające soczewki?

Nowoczesne soczewki kontaktowe powstały z myślą o osobach, które chorują na zwyrodnienie plamki żółtej. Wynalazek może się jednak okazać przydatny również dla innych cierpiących na zaburzenia widzenia.

Jednak w pierwszej kolejności soczewki kontaktowe z zoomem trafią w ręce amerykańskich żołnierzy. Mają pomóc lepiej widzieć w czasie manewrów na polu bitwy, aby działania były dokładniejsze i bardziej skuteczne.

Na udoskonaloną wersję soczewek z zoomem przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale szwajcarski wynalazek daje nadzieję na lepsze widzenie wielu osobom z dużymi wadami wzroku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.