Spore zmiany dla pacjentów. Weszły w życie 1 listopada
Od 1 listopada spore zmiany dla pacjentów. Lekarze rodzinni (POZ) zyskają dodatkowe uprawnienia, dzięki którym będą mogli kierować pacjentów na nowe badania. Zmiany dotyczą również nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
1. Zmiany dla pacjentów
Nowe przepisy, opublikowane w Dzienniku Ustaw, weszły w życie 1 listopada 2023 roku i wprowadzają kilka istotnych zmian. Lekarze POZ zyskają możliwość skierowania pacjentów na dodatkowe badania i poszerzą ich kompetencje.
Po zmianach lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych, immunoglobuliny E całkowite oraz immunoglobuliny E swoiste z panelem 10-punktowych oznaczeń dotyczących alergii wziewnych i pokarmowych.
Badania alergenów wziewnych obejmują: leszczynę, olchę, brzozę, trawy, żyto, bylicę, roztocza kurzu domowego, alternarię oraz psy i koty.
Z kolei badania na alergeny pokarmowe będą dotyczyły mleka, jajek, pszenicy, soi, orzechów ziemnych, orzechów laskowych, ryb i owoców morza, marchwi i jabłek.
2. Dodatkowe kompetencje lekarzy POZ
Dodatkowo zmiany wprowadzają możliwość opieki koordynowanej w poradniach POZ dla nowych grup pacjentów, takich jak pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, nadczynnością tarczycy i przewlekłą chorobą nerek.
Wcześniej pod opieką lekarza pierwszego kontaktu pozostawali jedynie pacjenci z cukrzycą i nadczynność tarczycy. Dla wielu pacjentów wprowadzenie opieki koordynowanej w poradniach POZ jest sporym udogodnieniem.
Lekarze mogą prowadzić kompleksową opiekę nad tymi pacjentami, włączając w to diagnozowanie, ustalanie terapii i w razie potrzeby skierowanie na leczenie specjalistyczne.
3. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
W nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, jeśli dostępne są laboratoria, można z kolei przeprowadzać określone badania laboratoryjne, jeśli będzie tego wymagał stan pacjenta. Mowa tutaj o:
- morfologii krwi 8-parametrowej,
- glukozie z krwi żylnej,
- kreatyninie,
- potasie,
- sodzie,
- białku C-reaktywnym (CRP),
- bilirubinie całkowitej,
- OB,
- badaniu ogólnym moczu,
- moczniku,
- kwasie moczowym,
- amylazie,
- aminotransferazie asparaginianowej (AST),
- aminotransferazie alaninowej (ALT),
- amylazie,
- fibrynogenie,
- wapniu zjonizowanym,
- GGTP,
- INR,
- CKMB,
- APTT.
Ponadto będzie możliwe wykonanie testy antygenowego w kierunku SARS CoV-2, grypy oraz RSV.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.