Trwa ładowanie...

Środki dezynfekujące a słońce. Lepiej nie zabieraj ich na plaże

Avatar placeholder
21.06.2020 08:59
Plażowanie w dobie koronawirusa. Środki dezynfekujące a słońce
Plażowanie w dobie koronawirusa. Środki dezynfekujące a słońce (Getty Images)

Korzystanie ze środków dezynfekujących podczas opalania, może doprowadzić do poparzeń skóry – alarmują dermatolodzy. Jak więc chronić się przed wirusami na plaży?

1. Żel do dezynfekcji a słońce

Na wielu plażach na południu Europy pojawiły się dozowniki z żelem do dezynfekcji rąk. Ma to być kolejny środek chroniący nas przed koronawirusem. Jednak czy używanie środków dezynfekujących podczas opalania jest bezpieczne?

Środki dezynfekujące wchodzą w reakcję z promieniami UV
Środki dezynfekujące wchodzą w reakcję z promieniami UV (Getty Images)

Według dermatologów nie jest. Rozmaite żele na bazie alkoholu mogą wchodzić w reakcję z promieniami UV i doprowadzać do poparzeń skóry lub jej nadmiernego opalenia.

Zobacz film: "Napar z mniszka. Dlaczego warto pić go wieczorem?"

Najbardziej są narażone dzieci, ponieważ ich skóra jest delikatna.

2. Koronawirus a plaża. Jak chronić się?

Dermatolodzy przestrzegają przed nadmiernym korzystaniem ze środków dezynfekujących, w momencie, kiedy nasza skóra jest wystawiona na działanie słońca. Szczególnie na plaży.

Jak zatem uchronić się przed zarazkami, a jednocześnie zadbać o skórę? Lekarze radzą, żeby po prostu myć ręce mydłem z wodą. Mydło nie tylko skutecznie usuwa z rąk bakterie i inne drobnoustroje, ale i jest zdecydowanie łagodniejsze dla naszej skóry.

3. Na co uważać podczas opalania się?

Warto uważać na niektóre rośliny lecznicze. Mimo że znajdują zastosowanie w profilaktyce i terapii wielu chorób, nie zawsze są bezpieczne. Niektóre z nich mogą wywołać silną reakcję alergiczną - wyprysk fotoalergiczny lub fototoksyczny.

Dlaczego tak się dzieje? Substancje chemiczne, zawarte np. w dziurawcu, nagietku, bergamotce czy rucie, są fototoksyczne. Innymi słowy, zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Dlatego, jeśli przyjmujesz te zioła, powinieneś unikać opalania i zabezpieczać skórę kremami z filtrem.

Jeśli tego nie zrobisz, po kontakcie ze słońcem, mogą pojawić się objawy przypominające poparzenie słoneczne, a więc pieczenie skóry, rumień, obrzęk, bolesne pęcherze. To właśnie wyprysk fotoalergiczny lub fototoksyczny.

Zobacz także: Przesadzał z opalaniem. Rak skóry pozostawił dziurę w jego głowie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze