Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Style tańca hip-hop

Jackson style są tak różnorodne jak charaktery hiphopowców. Tancerze wybierający ten rodzaj muzyki mają bardzo dużą swobodę w wyborze czy nawet wymyślaniu własnych figur i ruchów. Żaden taniec hip-hop new style nie jest sformalizowany, jak walc czy tango. Wszystkie style tańca hip-hop są bardzo dynamiczne i wymagają od tańczących dobrej kondycji: najtrudniejszy i najbardziej widowiskowy jest breakdance, stosunkowo najmniej wymagający od tańczących jest krumping.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Breakdance

Breakdance, nazywany także break, b-boying, powstał w Bronksie, dzielnicy Nowego Yorku. Jest to bardzo widowiskowy i dynamiczny styl tańca hip-hop, łączący akrobacje wykonywane na ziemi z ruchami tanecznymi w kucki i na stojąco.

Podstawowe ruchy breakdance'a:

 • toprock – charakterystyczne, dynamiczne kroki i gestykulacja, stosowane przy wejściu na parkiet;
 • power moves – akrobacje wymagające wyjątkowej kondycji i koordynacji, polegające na obracaniu ciała na rękach, jednej ręce, na barkach lub na głowie, chodzenie na rękach;
 • freeze – zastygnięcie w jakiejś, zwykle skomplikowanej, pozycji na chwilę;
 • drop – przejście między toprockiem a footworkiem;
 • footwork – kroki wykonywane w przysiadzie, przy podparciu rękami.

Tancerz wykonujący ten taniec to b-boy lub b-girl.

Style tańca hip-hop
Style tańca hip-hop

Michael Jackson zapoczątkował specyficzny styl tańca charakteryzujący się oryginalnym sposobem poruszania...

zobacz galerię

2. Locking i popping

Locking (także campbellocking) to taniec hip-hop łączący ruchy taneczne, elementy przypominające pantomimę, akrobacje i zastyganie (locking) w jednej pozycji na kilka sekund. Różni się od breakdance'a tym, że jest głównie wykonywany na stojąco. Ten styl hip-hopowego tańca pochodzi z Kalifornii.

Popping to taniec ulicy, hip-hop, a także funk. Ten taniec to dwa główne ruchy:

 • popping – gwałtowne spinanie i rozluźnianie mięśni dające efekt podskakiwania;
 • hitting - gwałtowne spinanie i rozluźnianie mięśni dające efekt uderzania.

W tym stylu hip-hop stosuje się także zatrzymania w różnych pozycjach, takie jak freeze w breakdansie. Tancerz wykonujący popping jest popperem.

3. Krumping

Hip-hop krumping to taniec mający jeszcze mniej ograniczeń niż inne style tańca hip-hop, jest też łatwiejszy. Jego głównym założeniem jest wyrzucenie z siebie negatywnych emocji. W tańcu rywalizują oni ze sobą, także szarpiąc się nawzajem i popychając.

4. Podobieństwa między stylami tańca hip-hop

Cechy wspólne dla wszystkich tańców hip-hopowych to:

 • mogą być tańczone jako bitwy (battles) między hiphopowcami;
 • są najczęściej improwizowane (freestyle);
 • każdy hiphopowiec może mieć własny, niepowtarzalny styl i wymyślone przez siebie kombinacje i ruchy;
 • taniec zwykle odbywa się w kole innych hiphopowców, tańczących lub tylko obserwujących.

Hip-hop new style to taniec dla energicznych osób, niezależnie od wybranego stylu. Obecnie, aby go tańczyć, wystarczy zapisać się na zajęcia w szkole tańca. Taniec nie musi być znakiem rozpoznawczym kontrkultury hiphopowej. Hip-hop new style korzysta z przeróżnych technik tańca, dlatego też znajdą w nim coś dla siebie zarówno fani tańca house, jak i jazz czy funky.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy