Suchość skóry? Nigdy więcej!

Suchość skóry oznacza jej zaczerwienienie, nadmierne złuszczanie, zmatowienie, pojawiają się pęknięcia oraz podrażnienia skóry. Sucha skóra staje się mniej elastyczna, traci swoją miękkość, staje się cieńsza i tym samym bardziej podatna na uszkodzenia. Najczęściej suchość skóry dotyczy odsłoniętych części ciała, czyli: ramion, dłoni, łydek, kostek. Jest też częsta na podeszwach stóp oraz na wyprostnej części ud. Suchości skóry towarzyszą również inne, subiektywne objawy, takie jak: świąd, pieczenie, uczucie „ściągnięcia” skóry. To właśnie te objawy znacząco obniżają komfort życia pacjentów.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

Jakie czynniki wpływają na suchość skóry?

Suchość skóry jest problemem mogącym pojawić się u każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet około 15-20% populacji, a częstość jego występowania sukcesywnie wzrasta. Wraz z wiekiem problem ten dotyka coraz większy odsetek osób, najczęściej pojawia się u osób po 60 r.ż. Suchość skóry spowodowana jest zarówno przez czynniki wewnętrzne (endogenne), jak i czynniki zewnętrzne (egzogenne). Do negatywnych czynników wewnętrznych zaliczyć możemy m.in. uwarunkowanie genetyczne, obecność przewlekłych chorób somatycznych (np. astmy, chorób tarczycy, cukrzycy), obecność schorzeń dermatologicznych (np. atopowe zapalenie skóry), biologiczne starzenie się skóry i inne.

Czynnikami zewnętrznymi, które najczęściej powodują suchość skóry są: zbyt częste mycie skóry nieodpowiednimi preparatami, stosowanie środków odkażających i różnego rodzaju środków czyszczących (szczególnie tych zawierających w swoim składzie alkohol), niska temperatura, zbyt niska wilgotność powietrza.

Wydawać by się mogło, iż częste kąpiele powinny nawadniać naszą skórę. Niestety zbyt częste i zbyt długie kąpiele powodują utratę naturalnej warstwy ochronnej skóry – płaszcza hydrolipidowego, który pokrywa naszą skórę i zapobiega nadmiernej utracie wody przez skórę. Częste stosowanie mydeł, które są emulgatorami, powoduje utratę ochronnego płaszcza i tym samym przesuszenie skóry. Czasem do suchości skóry przyczynia się również nieodpowiednia odzież, wełna czy włókna syntetyczne mogące znacznie pogorszyć stan suchej skóry.

Warto również pamiętać, że zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura powodują suchość skóry.

Nawilżamy skórę od wewnątrz

Niestety nawet przy prawidłowej pielęgnacji skóry może dojść do jej przesuszenia, jeżeli nie będziemy stosować odpowiedniej diety i dbać o prawidłowe nawilżenie skóry od wewnątrz. Dieta zapewniająca prawidłowe nawilżenie skóry powinna być zbilansowana i zawierać dużo warzyw, owoców, produktów zbożowych z grubego przemiału, ryb, orzechów. Powinna być również bogata w czosnek, cebulę, jajka i szparagi, ponieważ produkty te zawierają dużą ilość siarczanów, które utrzymują skórę gładką i jędrną. Ważne jest również spożywanie warzyw żółtych oraz pomarańczowych. Zawarty w nich beta-karoten oraz antyoksydanty zapewnią skórze młody i zdrowy wygląd.

Ważne jest również, aby dieta była bogata w kwasy omega-3 i omega-6, np. olej z nasion lnu jest bardzo bogaty w te kwasy tłuszczowe. Z tego samego powodu istotne jest, aby spożywać ryby oraz orzechy. Odpowiednia zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, iż skóra zostaje uszczelniona od wewnątrz, co zapobiega nadmiernej utracie wody, a tym samym zapewnia jej odpowiednie nawilżenie.

Aby zapewnić skórze właściwe uwodnienie, należy wypijać minimum 1,5-2 l wody na dobę. Aby nawilżenie skóry od wewnątrz było najbardziej efektywne, należy też unikać niektórych substancji spożywczych. Powinno się ograniczyć spożycie potraw smażonych, potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce, dań typu fast food i przetworzonych na gorąco olei roślinnych. Wszystkie te produkty bogate są w wolne rodniki, które bardzo niekorzystnie wpływają na nawilżenie skóry. Aby zachować zdrowy wygląd skóry, należy również unikać spożywania alkoholu oraz napoi zawierających kofeinę – substancje te wywołują efekt diuretyczny, czyli powodują nie tylko utratę samej wody, ale również niezbędnych elektrolitów. Aby nawilżyć skórę od wewnątrz, można również zakupić gotowe preparaty – suplementy diety. Większość tego typu preparatów zawiera witaminy A i E oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Kosmetyki do pielęgnacji bardzo suchej skóry

Celem pielęgnacji dermatologicznej suchej skóry jest regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej, zmniejszenie utraty wody z powierzchni skóry oraz zapobieganie powikłaniom bardzo suchej skóry. Najczęściej w tym celu stosowane są emolienty, czyli środki obojętne biologicznie, które mają za zadanie utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Ich działanie zmiękczające polega na zwiększeniu uwodnienia warstwy rogowej skóry przez wytworzenie „powłoki” lipidowej utrudniającej ucieczkę wody.

W przypadku, gdy skóra jest bardzo sucha, stosowanie emolientów bywa niewystarczające, warto sięgnąć po środki zawierające w swoim składzie alantoinę.

Alantoina jest to związek chemiczny bardzo często dodawany do różnych produktów kosmetycznych. Alantoina zawarta w maści czy kremie przyspiesza proces łuszczenia się martwych komórek naskórka, sprawiając, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Dzięki zmniejszeniu ilości martwych komórek naskórka, skórze znacznie łatwiej jest zachować większą ilość wody oraz odbudować ochronny płaszcz hydrolipidowy. Dzięki właściwościom alantoiny, przyspieszającym proliferację komórek nabłonka, dochodzi również do szybszej odbudowy naskórka. W efekcie skóra staje się bardziej elastyczna, gładsza i bardziej miękka. Dzięki zastosowaniu preparatów z alantoiną ustępują również subiektywne objawy suchej skóry, takie jak uczucie naciągnięcia, szorstkości, pieczenie, a skóra odzyskuje swój świeży i atrakcyjny wygląd.

Preparaty zawierające alantoinę mogą być również z powodzeniem stosowane przy suchości skóry towarzyszącej chorobom dermatologicznym, takim jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy rybia łuska. Leczenie dermatoz przebiegających z nadmierną suchością skóry wymaga oczywiście leczenia przyczynowego, jednak uzupełniająca terapia zewnętrzna preparatami zawierającymi alantoinę znacznie łagodzi objawy i tym samym poprawia komfort życia pacjenta.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera sucha
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Cera sucha
Cera sucha

Wrażliwa, sucha cera

Wrażliwa, sucha cera

Cera sucha jest wymagająca w pielęgnacji, ale warto o nią zadbać. Wówczas maleje ryzyko odwodnienia skóry, a twarz dłużej wygląda młodo i świeżo.

Cera sucha

Sposoby nawilżania skóry

Sposoby nawilżania skóry

należy wziąć pod uwagę typ cery, swój wiek oraz zasobność portfela. Również po opalaniu należy nawilżyć ciało kremem lub balsamem. Sam krem z odpowiednim filtrem nie jest wystarczający.

Cera sucha

Jak sprawić, aby Twoja cera nabrała blasku?

Jak sprawić, aby Twoja cera nabrała blasku?

Ziemista cera Dym papierosowy, przebarwienia i wiele innych czynników może pozbawić Twoją cerę blasku. Czy wiesz, co zrobić, aby znów wyglądała świeżo i promiennie?

Cera sucha

Pielęgnacja cery po 20. roku życia

Pielęgnacja cery po 20. roku życia

Jak dbać o cerę po 20. roku życia? Mniej więcej po przekroczeniu 20. roku życia skóra staje się bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. Warto wtedy sięgnąć po świadomą pielęgnację.

Cera sucha

Domowe maseczki dla suchej skóry

Domowe maseczki dla suchej skóry

Domowe i czasami najlepsze Istnieje wiele domowych sposobów na suchą, swędzącą skórę - nie musisz polegać na drogich kosmetykach. Jeśli twoja skóra jest ściągnieta, zaczerwieniona i łatwo ją podrażnić, zastosuj jedną z tych prostych i efektywnych metod,...

Cera sucha

Jak pomóc suchej skórze?

Łuszcząca się, popękana i sucha skóra to objawy, które można powiązać z intensywną opalenizną. Wystawianie skóry na działanie słońca, bez użycia

Cera sucha

Łuszcząca się skóra

objawom, takim jak łuszczenie. Co więcej, jeżeli skóra jest tak bardzo sucha, że na jej powierzchni tworzą się bolesne pęknięcia - koniecznie (...) . Przede wszystkim wybieraj preparaty o dużej zawartości lipidów. Skóra sucha...

Cera sucha

Krem nawilżający na noc

Nasza skóra stale podlega procesom regeneracji, które najintensywniej przebiegają w ciągu całej nocy - a dokładnie podczas naszego snu. Jednak aby usprawnić ten proces, nie wystarczy wyłącznie pozostawienie skóry dobrze oczyszczonej na noc. Bardzo istotny...

Cera sucha

Sprawdzone sposoby na suchą skórę

Sprawdzone sposoby na suchą skórę

Charakterystyczne cechy skóry suchej Skóra sucha jest szorstka w dotyku, może mieć nierównomierny koloryt, a na jej powierzchni uwidaczniają (...) zamiast wody z kranu Cera może reagować wysuszeniem i podrażnieniem na...