Przejdź na WP

Synthol – co to jest, działanie, skutki, usuwanie, cena

Synthol uchodzi za kontrowersyjny olej w świecie kulturystyki. Wstrzykiwany w mięśnie, zauważalnie powiększa je nawet o kilkanaście centymetrów, jednak jakim kosztem?

Zobacz film: "Rosjanin przedawkował synthol. Ledwo uszedł z życiem"

spis treści

1. Synthol – co to jest?

Synthol jest ciekłą substancją, będącą zwykle mieszanką olejków. Początkowo służył jako olej do pozowania. Z biegiem czasu środek ten zaczął być jednak używany przez kulturystów, pragnących zwiększyć wielkość swoich wybranych mięśni.

Składniki syntholu to olej MCT, który można znaleźć w legalnych odżywkach dla sportowców, alkohol benzylowy oraz lidokaina będąca substancją znieczulającą.

Mimo częstych prób stosowania syntholu, w kulturystyce został on wpisany na listę środków zakazanych. Zadecydowała o tym sama Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu (IFBB), która wystawiła tej substancji złą opinię.

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni
Sprawdzone sposoby na bóle mięśni [6 zdjęć]

Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz...

zobacz galerię

2. Synthol – działanie

Synthol działa poprzez wypełnienie mięśnia substancją oleistą. Kulturysta wstrzykuje sobie olej bezpośrednio do muskułów, by powiększyć ich obwód. Wówczas włókna mięśniowe natychmiast się rozszerzają i biceps zaczyna puchnąć. Finalnie, wydaje się, że po zastosowaniu syntholu mięśnie są optycznie powiększone.

Specjalna mieszanka olejów pomaga uzyskać rezultat przyrostu masy mięśniowej w nienaturalnie szybkim tempie. Rozmiar muskułów można powiększyć nawet o kilkadziesiąt centymetrów w parę tygodni, tylko dzięki dawkowaniu zastrzyków z syntholem. Świat zna przypadki osób, które używając syntholu, popełniły rażące nadużycie. Ci sportowcy osiągnęli muskuły o nadludzkich rozmiarach i karykaturalnych kształtach.

Efekty, jakie daje ten niebezpieczny środek, są czysto wizualne i nie ma to nic wspólnego ze zwiększeniem sprawności mięśni. Na dodatek, aby utrzymać rezultaty, trzeba regularnie powtarzać wstrzykiwanie syntholu. W innym przypadku muskuły szybko wrócą do swoich naturalnych rozmiarów.

Po aplikacji groźnego środka zostaje on szybko zmetabolizowany, a reszta olejku ulega tzw. otorbieniu. Oznacza to, że synthol pozostaje w mięśniach na długi czas, co przeszkadza w ich naturalnym funkcjonowaniu. Wówczas sztucznie utworzone muskuły obumierają, a na ich miejscu powstają zrosty tkanki łącznej.

3. Synthol – skutki

Synthol nie należy do sterydów anaboliczno-androgennych, jednak używanie go może nieść o wiele gorsze skutki. Nieumiejętne stosowanie tej oleistej substancji bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, może skończyć się groźną infekcją, przewlekłym paraliżem lub uszkodzeniem nerwów.

Nieprawidłowo wykonane zastrzyki z syntholem przynoszą również inne, bardzo groźne efekty uboczne. Gdy ten środek dostanie się do naczyń krwionośnych, może spowodować ich zatkanie, czyli doprowadzić do niebezpiecznych zatorów w organizmie m.in. w okolicach płuc, serca i mózgu. Wtedy dużym zagrożeniem dla ofiar syntholu jest udar, niewydolność oddechowa lub zatrzymana akcja serca. W takim wypadku trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo zgonu.

Osoby stosujące synthol nie zawsze robią to w sposób sterylny, dlatego są narażone na to, że w ich mięśniach utworzą się ropnie. Są one bardzo dotkliwe i wymagają usunięcia chirurgicznego.

4. Synthol – usuwanie

Pozbywanie się resztek zalegającej, szkodliwej substancji wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ ofiary syntholu mogą zrobić to tylko przy pomocy operacji. Trzeba wiedzieć, że nieusunięty środek może zalegać w bicepsach przez wiele lat.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Synthol – cena

Zwolennicy i użytkownicy syntholu stosują go w domowym zaciszu, eksperymentując na sobie. Natomiast wiedzę na temat aplikowania tej substancji zazwyczaj pozyskują z internetu.

Synthol działa poprzez wypełnienie mięśnia substancją oleistą
Synthol działa poprzez wypełnienie mięśnia substancją oleistą (pl.123rf.com)

W przeciwieństwie do sterydów, syntholu nie można kupić tak łatwo w Polsce. Środek najłatwiej dostać za granicą np. na portalu eBay. Jego cena waha się pomiędzy 80 a 400 dolarów za 100 ml.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy