Trwa ładowanie...

Szafran lekarstwem na raka wątroby?

Najdroższa przyprawa na świecie nie tylko znakomicie smakuje, ale ma również wiele leczniczych właściwości. Naukowcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich odkryli, że substancja znajdująca się w szafranie może pomóc w leczeniu pierwotnego raka wątroby (HCC).

1. Moc drogocennych pręcików

Szafran zawiera wiele antyoksydantów, dzięki którym może chronić przed poważnymi schorzeniami. Intensywnie pomarańczowe pręciki są też źródłem witamin A i C, kwasu foliowego, potasu, miedzi i wapnia. Jednak to inny składnik szafranu przykuł uwagę naukowców – chodzi o krocynę.

Dieta antyrakowa – fakty i mity
Dieta antyrakowa – fakty i mity [5 zdjęć]

Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi

zobacz galerię

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Ten naturalny barwnik nie tylko nadaje żółty kolor, ale może również chronić przed złośliwym nowotworem wątroby. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na uniwersytecie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Badacze posłużyli się specjalnym modelem wątroby, do którego wszczepiono komórki nowotworowe.

Eksperci podawali krocynę w różnych stężeniach i obserwowali reakcje chorego narządu. Okazało się, że szafran wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co pozytywnie wpływa na wątrobę. Poza tym, badacze zauważyli, że krocyna hamuje rozwój komórek nowotworowych i zapobiega przerzutom na inne organy.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Eksperci twierdzą, że składnik szafranu może się okazać skutecznym środkiem, który pomoże w leczeniu złośliwego raka wątroby (HCC). Zanim to jednak nastąpi, potrzebne są kolejne badania nad właściwościami substancji.

2. Cichy zabójca

Rak wątroby co roku zabija nawet 500 tysięcy osób na całym świecie. We wczesnym stadium choroba nie daje charakterystycznych symptomów, przez co trudno ją zdiagnozować. Pacjenci na początku skarżą się na zmęczenie, brak apetytu, utratę wagi. Są to jednak objawy, które towarzyszą wielu różnym schorzeniom. W późniejszej fazie pojawia się żółtaczka, która wskazuje na problemy z wątrobą.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu
Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu [6 zdjęć]

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych

zobacz galerię

Konieczna jest operacja, radioterapia, chemioterapia lub leczenie farmakologiczne. Niestety większość pacjentów jest zbyt późno diagnozowana, a przez to leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Lekarze podkreślają, że w przypadku raka wątroby najważniejsza jest profilaktyka. Alkohol, leki, niezdrowa dieta obciążają ten ważny narząd, co może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Rak wątroby najczęściej atakuje osoby, które cierpią na marskość lub wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

 Eliza Gosławska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza