Szczepionki w obronie przed rakiem
„The Journal of Pediatrics” donosi o istnieniu zależności między poddawaniem dzieci szczepieniom a zachorowaniami na raka. Okazuje się, że szczepionki przeciwko wirusowym chorobom zakaźnym zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe...
1. Szczepionki a choroby nowotworowe
Badacze z Baylor College of Medicine w Huston przeprowadzili analizę danych medycznych dzieci w wieku od 2 do 17 roku życia, które zebrano w latach 1995-2006. U 2800 dzieci w trakcie badań wykryto raka. Analiza naukowców polegała na zestawieniu jednego przypadku dziecka chorego z czterema dzieci zdrowych i sprawdzeniu czy istnieje związek między zachorowaniami na choroby nowotworowe a programem szczepień prowadzonych w miejscowości, z której pochodzi dziecko.
2. Wpływ szczepionek na rozwój raka
Badanie potwierdziło istnienie takiej zależności. Wynika z niego, iż dzieci pochodzące z miejscowości, gdzie szczepienia przeciwko polio i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B stosowane były powszechnie o 30-40% rzadziej chorowały na raka niż dzieci, zamieszkujące obszary, gdzie szczepienia te nie są standardem. Chodzi tu przede wszystkim o zachorowania na odmianę dziecięcej białaczki. Niestety nie udało się ustalić w jaki sposób szczepionki zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych u dzieci. Uczeni podejrzewają jednak, że może to mieć związek ze wzmacnianiem układu immunologicznego dziecka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.