Szczepionki w obronie przed rakiem

„The Journal of Pediatrics” donosi o istnieniu zależności między poddawaniem dzieci szczepieniom a zachorowaniami na raka. Okazuje się, że szczepionki przeciwko wirusowym chorobom zakaźnym zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe...

1. Szczepionki a choroby nowotworowe

Badacze z Baylor College of Medicine w Huston przeprowadzili analizę danych medycznych dzieci w wieku od 2 do 17 roku życia, które zebrano w latach 1995-2006. U 2800 dzieci w trakcie badań wykryto raka. Analiza naukowców polegała na zestawieniu jednego przypadku dziecka chorego z czterema dzieci zdrowych i sprawdzeniu czy istnieje związek między zachorowaniami na choroby nowotworowe a programem szczepień prowadzonych w miejscowości, z której pochodzi dziecko.

2. Wpływ szczepionek na rozwój raka

Badanie potwierdziło istnienie takiej zależności. Wynika z niego, iż dzieci pochodzące z miejscowości, gdzie szczepienia przeciwko polio i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B stosowane były powszechnie o 30-40% rzadziej chorowały na raka niż dzieci, zamieszkujące obszary, gdzie szczepienia te nie są standardem. Chodzi tu przede wszystkim o zachorowania na odmianę dziecięcej białaczki. Niestety nie udało się ustalić w jaki sposób szczepionki zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych u dzieci. Uczeni podejrzewają jednak, że może to mieć związek ze wzmacnianiem układu immunologicznego dziecka.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy