Trwa ładowanie...

Szczepionki w obronie przed rakiem

„The Journal of Pediatrics” donosi o istnieniu zależności między poddawaniem dzieci szczepieniom a zachorowaniami na raka. Okazuje się, że szczepionki przeciwko wirusowym chorobom zakaźnym zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Szczepionki a choroby nowotworowe

Badacze z Baylor College of Medicine w Huston przeprowadzili analizę danych medycznych dzieci w wieku od 2 do 17 roku życia, które zebrano w latach 1995-2006. U 2800 dzieci w trakcie badań wykryto raka. Analiza naukowców polegała na zestawieniu jednego przypadku dziecka chorego z czterema dzieci zdrowych i sprawdzeniu czy istnieje związek między zachorowaniami na choroby nowotworowe a programem szczepień prowadzonych w miejscowości, z której pochodzi dziecko.

2. Wpływ szczepionek na rozwój raka

Badanie potwierdziło istnienie takiej zależności. Wynika z niego, iż dzieci pochodzące z miejscowości, gdzie szczepienia przeciwko polio i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B stosowane były powszechnie o 30-40% rzadziej chorowały na raka niż dzieci, zamieszkujące obszary, gdzie szczepienia te nie są standardem. Chodzi tu przede wszystkim o zachorowania na odmianę dziecięcej białaczki. Niestety nie udało się ustalić w jaki sposób szczepionki zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych u dzieci. Uczeni podejrzewają jednak, że może to mieć związek ze wzmacnianiem układu immunologicznego dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.