Trwa ładowanie...

Szerszeń azjatycki zmierza do Polski. Zabójczo niebezpieczny gatunek

Avatar placeholder
04.03.2019 08:22
Szerszenie azjatyckie polują na pszczoły, mogą być zabójcze dla człowieka
Szerszenie azjatyckie polują na pszczoły, mogą być zabójcze dla człowieka (123rf.com)

Szerszenie nie należą do lubianych owadów. Znane są z jadu, który dla osób uczulonych może być przyczyną śmierci. W Europie zadomowił się gatunek wyjątkowo niebezpieczny – szerszeń azjatycki. Zmierza do Polski.

1. Szerszeń azjatycki może być zabójczy dla człowieka

Użądlenie szerszenia azjatyckiego może zabić. Gatunek dotarł do Europy z Azji w 2004 roku. Wraz z chińską porcelaną trafił najpierw do Francji.

Od kilkunastu lat rozprzestrzenia się na starym kontynencie. Każdego roku zasięg populacji przesuwa się o 100 km. Obecnie odnotowuje się jego obecność u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech.

W ciągu kilku najbliższych lat możemy spodziewać się go w Polsce. Uważa się, że to największy i najbardziej agresywny gatunek szerszenia.

2. Szerszeń azjatycki poluje na pszczoły

Zobacz film: "Chłopiec umiera po powąchaniu ryby. Tragedia przy obiedzie"

Szerszeń azjatycki to drapieżnik. Poluje na pszczoły w pasiekach. Atakuje ule, aby pożywić się pszczelimi larwami i miodem. Rój szerszeni może całkowicie wybić rój pszczół.

Szerszeń jest wszystkożerny. Jego ugryzienie u człowieka może powodować zgon wskutek silnej reakcji uczuleniowej i wstrząsu anafilaktycznego.

8 sposobów na uniknięcie wstrząsu anafilaktycznego
8 sposobów na uniknięcie wstrząsu anafilaktycznego [9 zdjęć]

Anafilaksja, zwana też wstrząsem anafilaktycznym, to potencjalnie śmiertelna reakcja alergiczna w wyniku

zobacz galerię

Zawarta w jadzie neurotoksyna może zabić nawet zdrowego człowieka, u którego nigdy wcześniej nie występowały alergie. W samej Japonii odnotowuje się rocznie ok. 40 zgonów z powodu ugryzień tego owada.

We Francji podejmowane są próby walki z tym gatunkiem. Niszczone są gniazda. Jednak skala obecności szerszeni azjatyckich jest tak duża, że nie jest możliwe ich wyeliminowanie.

Naturalnym wrogiem szerszenia jest ptactwo. Jednak nie jest ono na tyle liczne, aby doprowadzić do całkowitego wytępienia tych owadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze