Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Tabletki wspomagające odchudzanie

Avatar placeholder
18.04.2019 09:56
Tabletki wspomagające odchudzanie
Tabletki wspomagające odchudzanie (123RF)

Tabletki wspomagające odchudzanie są bardzo często używane jako środek zastępczy zamiast diety i ćwiczeń. Środki na odchudzanie są dostępne w aptece, w hipermarketach – na stoiskach ze zdrową żywnością. Jeśli zastanawiasz się, czy suplementy na odchudzanie są zdrowym sposobem na ładną sylwetkę, musisz zapoznać się z ich właściwościami, ponieważ preparaty odchudzające mają różne działanie. Warto poradzić się lekarza, który wybierze najlepszy środek hamujący łaknienie.

spis treści

1. Działanie preparatów wspomagających odchudzanie

Środki te zawierają roślinne substancje, które biorą udział w przemianie materii. Ponadto uczestniczą w rozkładaniu tłuszczów, cukrów. Jeszcze inne tabletki na odchudzanie przyspieszają trawienie. Substancje te znajdują się w produktach spożywczych, niektóre organizm sam potrafi wytworzyć. Naukowcy uważają, że nie istnieje preparat na odchudzanie, który skutecznie eliminuje tłuszcze, a więc twój niepotrzebny balast. Z pewnością, zażywając tabletki wspomagające odchudzanie, należy równocześnie przestrzegać diety niskokalorycznej i zwiększać wysiłek fizyczny.

Tabletki na odchudzanie powinny zawierać kwas linolowy CLA. Kwas ten wspomaga szybką przemianę tłuszczów w energię, przez co skutecznie zapobiega gromadzeniu się jego zapasów, a dodatkowo zwiększa masę mięśniową. Enzymy chronią organizm przed efektem jo-jo. Niektóre preparaty na odchudzanie biorą udział w transporcie kwasów tłuszczowych do komórek. L-karnityna wchodzi w skład wielu środków wspomagających odchudzanie. Jednak skuteczność tego składnika w odchudzaniu nie została jeszcze do końca poznana. Z pewnością pomocna w zrzuceniu zbędnych kilogramów jest kofeina, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, dodaje wigoru. Dzięki niej możemy pozbyć się zapasów energii podczas wysiłku fizycznego.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Błonnik na odchudzanie

Błonnik jest składnikiem preparatów wspomagających odchudzanie. Jest najbardziej bezpieczny, nie ma wartości odżywczej, jest ważny w przemianie materii.

Substancje włóknikowe pozyskiwane z roślin:

  • glukomannan,
  • galaktomannan,
  • ksantan,
  • pektyny,
  • agar-agar,
  • wyciąg z ananasa, jabłek, buraków, alg, słonecznika.

Wiążą one ilość wody, powodują, że pęcznieje żołądek, a tym samym przedłuża się uczucie nasycenia. Skuteczność błonnika w kuracjach odchudzających z zastosowaniem diety jest potwierdzona przez dietetyków. Aby uzyskać rezultat, należy przyjmować minimum 30 g dziennie, obficie popijając. Preparaty z błonnikiem są bezpieczne, byle nie w postaci tabletek. Nie należy przesadzać z błonnikiem, gdyż jego nadmiar może wywołać wzdęcia, biegunkę i bóle brzucha.

Jeśli masz ochotę na słodycze, hamburgery czy tłuste jedzenie, chrom może okazać się twoim poskramiaczem apetytu. Pierwiastek ten reguluje poziom cukru we krwi, zmniejsza apetyt, ułatwia utrzymanie diety. Ponadto apetyt zmniejszają preparaty zawierające kofeinę, efedrynę, teofilinę.

Preparaty na odchudzanie pomagają w przemianie materii, działają rozkurczowo, ale żaden z nich nie ma właściwości odchudzających. W rzeczywistości tabletki na odchudzanie ułatwiają jedynie proces wchłaniania tłuszczu. Jednak wymagają wielu wyrzeczeń, aby osiągnąć wymarzony efekt.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze