Przejdź na WP

Rock and roll - historia, nauka, kroki, strój

Rock and roll to nie tylko muzyka, ale i taniec. Jedną z jego odmian jest rock and roll akrobatyczny, który wywodzi się od amerykańskiego tańca lindy hop. Rock and roll różni się od swojego poprzednika tym, że istotna jest w nim przemyślana choreografia, a taniec jest wykonywany z myślą o widowni.

Zobacz film: "Aktywacje: Taniec w stylu popping"

spis treści

1. Rock and roll - historia i nauka

Rock and roll wymaga od tancerzy świetnej formy fizycznej i ciężkiej pracy na treningach. Nawet wysportowane osoby mogą mieć z nim problem, ponieważ jest bardzo szybki i dynamiczny.

Około 1920 roku na bazie swingu narodził się taniec lindy hop. Był to pierwszy taniec w parach, który zawierał elementy akrobatyczne. Około 1940 roku lindy hop został zmodyfikowany, by pasował do szybszej muzyki, co doprowadziło do powstania stylu znanego jako woogie boogie.

Kiedy w 1955 roku modny stał się rock and roll, boogie woogie zostało zaadaptowane na jeszcze bardziej fizycznie wymagający taniec rock and roll. Nie każdy ma predyspozycje do przyswojenia sobie akrobatycznych figur rock and rolla, ale nie jest to przeszkodą do nauczenia się prostszych i mniej widowiskowych figur tego tańca. Najważniejsza jest chęć i regularny trening.

Rock and rolla można tańczyć w pojedynczych parach lub w układzie, w skład którego wchodzi kilka par. W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w tym tańcu. Dawny krok podstawowy rock and rolla składający się z sześciu elementów ma ich obecnie aż dziewięć, w tym charakterystyczny wykop.

Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej
Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej [9 zdjęć]

Taniec to radosna forma ćwiczeń fizycznych – pozwala na ekspresję oraz zachowanie odpowiedniej wagi i...

zobacz galerię

Typowe figury rock and rolla to także podrzucenie partnerki z pozycji siedzącej w górę, a także katapultowanie partnerki w taki sposób, że w powietrzu wykonuje obrót wokół własnej osi. Ze względu na wymagającą technikę, wysokie tempo wykonywanych kroków i akrobatykę figur rock and roll to taniec najczęściej tańczony przez młodych tancerzy. Nie oznacza to jednak, że starsze osoby nie mogą zdecydować się na naukę tego tańca.

2. Rock and roll - kroki i strój

W czasie tańczenia rock and rolla ciało tancerza jest elastyczne i doskonale zgrane z muzyką. W kwestii kroków tańczący ma dużą swobodę, są one dla niego sposobem na wyrażenie siebie i własnej interpretacji muzyki. Najbardziej charakterystycznymi krokami rock and rolla są wykopy nóg w powietrze oraz akrobatyczne elementy, takie jak podnoszenia, podskoki, podrzucanie i obroty. W dzisiejszych czasach rock and roll koncentruje się na rywalizacji między tancerzami i robieniu tak zwanego „show”. Oprócz nazwy nie ma niemal nic wspólnego z dawnym rock and rollem.

Na naukę z rock and rolla warto ubrać się wygodnie, w ubrania, które nie krępują ruchów. Dawniej na zawodach obowiązkowe były szerokie spódnice na tiulowych halkach dla kobiet i dżinsy dla mężczyzn. Jednak ta moda rock and rolla uległa zmianom. Obecnie na turniejach tancerze rock and rolla noszą wielokolorowe kostiumy wykonane z elastycznego sztucznego materiału. Wiąże się to z koniecznością zachowania pełnej swobody ruchów podczas tańczenia złożonych figur rock and rolla.

Rock and roll wymaga od tancerzy świetnej formy fizycznej i ciężkiej pracy na treningach
Rock and roll wymaga od tancerzy świetnej formy fizycznej i ciężkiej pracy na treningach (123rf.com)

Zobacz także:

Rock and roll to widowiskowy taniec akrobatyczny, który przeszedł długą drogę od boogie woogie. Jednak nie trzeba być mistrzem gimnastyki, by nauczyć się kilku podstawowych kroków i świetnie bawić na parkiecie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy