Taniec rock and roll

Rock and roll to nie tylko muzyka, ale i taniec. Jedną z jego odmian jest rock and roll akrobatyczny, który wywodzi się od amerykańskiego tańca lindy hop. Rock and roll różni się od swojego poprzednika tym, że istotna jest w nim przemyślana choreografia, a taniec jest wykonywany z myślą o widowni. Rock and roll wymaga od tancerzy świetnej formy fizycznej i ciężkiej pracy na treningach. Nawet wysportowane osoby mogą mieć z nim problem, ponieważ jest bardzo szybki i dynamiczny.

1. Historia i nauka rock and rolla

Około 1920 roku na bazie swingu narodził się taniec lindy hop. Był to pierwszy taniec w parach, który zawierał elementy akrobatyczne. Około 1940 roku lindy hop został zmodyfikowany, by pasował do szybszej muzyki, co doprowadziło do powstania stylu znanego jako **boogie woogie. Kiedy w 1955 roku modny stał się rock and roll, boogie woogie zostało zaadaptowane na jeszcze bardziej fizycznie wymagający taniec rock and roll. Nie każdy ma predyspozycje do przyswojenia sobie akrobatycznych figur** rock and rolla, ale nie jest to przeszkodą do nauczenia się prostszych i mniej widowiskowych figur tego tańca. Najważniejsza jest chęć i regularny trening.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Rock and rolla można tańczyć w pojedynczych parach lub w układzie, w skład którego wchodzi kilka par. W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w tym tańcu. Dawny krok podstawowy składający się z sześciu elementów ma ich obecnie aż dziewięć, w tym charakterystyczny wykop. Typowe dla rock and rolla figury to także podrzucenie partnerki z pozycji siedzącej w górę, a także katapultowanie partnerki w taki sposób, że w powietrzu wykonuje obrót wokół własnej osi. Ze względu na wymagającą technikę, wysokie tempo wykonywanych kroków i akrobatykę figur rock and roll to taniec najczęściej tańczony przez młodych tancerzy. Nie oznacza to jednak, że starsze osoby nie mogą zdecydować się na naukę tego tańca.

2. Kroki i strój do rock and rolla

W czasie tańczenia rock and rolla ciało tancerza jest elastyczne i doskonale zgrane z muzyką. W kwestii kroków tańczący ma dużą swobodę, są one dla niego sposobem na wyrażenie siebie i własnej interpretacji muzyki. Najbardziej charakterystycznymi krokami rock and rolla są wykopy nóg w powietrze oraz akrobatyczne elementy, takie jak podnoszenia, podskoki, podrzucanie i obroty. W dzisiejszych czasach rock and roll koncentruje się na rywaliza cji między tancerzami i robieniu tak zwanego „show”. Oprócz nazwy nie ma niemal nic wspólnego z dawnym rock and rollem.

Na zajęcia z rock and rolla warto ubrać się wygodnie, w ubrania, które nie krępują ruchów. Dawniej na zawodach obowiązkowe były szerokie spódnice na tiulowych halkach dla kobiet i dżinsy dla mężczyzn. Jednak ta moda uległa zmianom. Obecnie na turniejach tancerze noszą wielokolorowe kostiumy wykonane z elastycznego sztucznego materiału. Wiąże się to z koniecznością zachowania pełnej swobody ruchów podczas tańczenia złożonych figur rock and rolla.

Rock and roll to widowiskowy ****taniec akrobatyczny, który przeszedł długą drogę od boogie woogie. Jednak nie trzeba być mistrzem gimnastyki, by nauczyć się kilku podstawowych kroków i świetnie bawić na parkiecie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!