Ten objaw raka możesz "usłyszeć". Nie ignoruj
Ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, problemy z mową, niedowłady - guz mózgu może powodować różne objawy, także bardzo nietypowe. Specjaliści wskazują, że jeden z nich można wręcz usłyszeć. Jak to możliwe i na jakie sygnały trzeba zareagować?
1. Guz mózgu - nietypowy objaw
Każdego roku raka mózgu diagnozuje się u ok. 3 tys. osób, a ok. 2,3 tys. umiera. Nowotwory złośliwe mózgu odpowiadają za około 3 proc. wszystkich zgonów związanych z chorobą nowotworową u dorosłych, ale jednocześnie u dzieci są najczęstszym - po białaczkach - rodzajem nowotworu i stanowią aż 20 proc. wszystkich nowotworów złośliwych przed 18. rokiem życia.
Guz, między innymi w zależności od swojego położenia, może powodować różne objawy. Najczęstszym jest ból głowy. Z czasem mogą do niego dołączyć m.in. nudności, drgawki, zaburzenia równowagi czy świadomości, a także problemy z pamięcią i snem.
Niektóre sygnały ostrzegawcze mogą być bardzo nietypowe. Eksperci z brytyjskiej organizacji Cancer Research UK wskazują, że jeden z nich można usłyszeć. Dotyczy to guza płata skroniowego, który może spowodować, że chory będzie słyszał "głosy w głowie".
2. Tych sygnałów nie ignoruj
Eksperci wskazują, że chorzy mogą się też zmagać z utratą pamięci krótkotrwałej oraz mieć trudności ze słyszeniem i mówieniem.
Wyjaśniają, że w miarę jak guz rośnie, zwiększa się też ciśnienie śródczaszkowe. To może powodować sześć symptomów, których nie wolno bagatelizować.
U chorych mogą wystąpić:
- ból głowy (to najczęstszy objaw, ale występujący raczej w połączeniu z innymi symptomami, np. nudnościami czy wymiotami, przeważnie jest on również silny i długotrwały),
- napady padaczkowe (według Cancer Research UK występują one u ośmiu na dziesięć osób z guzem mózgu, mogą obejmować ręce lub nogi albo całe ciało),
- nudności lub wymioty,
- senność lub utrata przytomności,
- problemy ze wzrokiem (niewyraźne widzenie, "pływające" kształty, utrata zdolności widzenia kątem oka),
- zmiana osobowości (dezorientacja, zmiany w zachowaniu, problemy z logicznym myśleniem).
Cancer Research UK wskazuje też, że oprócz tych objawów, w przypadku guza płata czołowego mogą wystąpić problemy z chodzeniem i mową oraz utrata węchu i osłabienie jednej strony ciała.
Z kolei w przypadku guza płata ciemieniowego wymieniają problemy z czytaniem, pisaniem i mówieniem oraz zaburzenia czucia w połowie ciała (przeciwległej do zajętej półkuli).
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Źródło: WP.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.