Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Test KM

Avatar placeholder
05.09.2013 14:38
Test KM
Test KM

Test KM (test inwazyjności Kurzrocka-Millera) jest testem oceniającym podobnie jak test PCT tak zwaną wrogość śluzu szyjkowego. Test ten jest wykorzystywany w poszukiwaniu przyczyn niepłodności par. Jego znaczenie polega na ocenie, czy u danej kobiety jakość śluzu szyjkowego w momencie owulacji (czyli wtedy, kiedy śluz ten powinien być najbardziej sprzyjający męskim plemnikom) jest na tyle odpowiednia, że pozwala na swobodne przenikanie nasienia, a tym samym umożliwia proces zapłodnienia.

Polega on na pobraniu od kobiety próbki śluzu z szyjki macicy, a od mężczyzny próbki nasienia. Następnie kroplę śluzu szyjkowego i kroplę ejakulatu umieszcza się na szkiełku mikroskopowym i ocenia przenikanie plemników do śluzu. W przypadku wrogości śluzu plemniki nie migrują do jego wnętrza i wiadomo wtedy, że także w warunkach naturalnych najprawdopodobniej wrogość śluzu może być przyczyną niepłodności danej pary. Pozwala to na podjęcie odpowiedniego leczenia, niekiedy nawet konieczne są metody wspomaganego rozrodu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze