Trwa ładowanie...

Test na HIV, który można podłączyć do laptopa skuteczniej i szybciej diagnozuje chorobę

Innowacyjny test na obecność wirusa HIV wykorzystuje pamięć USB, którą można podłączyć do laptopa lub innego urządzenia. Urządzenie pozwala na analizę kropli krwi pacjenta w celu wykrycia poziomu wirusa w organizmie.

Naukowcy mają nadzieję, że testy będą mogły być wykorzystane, aby pomóc pacjentom w monitorowaniu choroby w sytuacjach, takich jak podróż. Są one o tyle wygodne, że dają dokładne wyniki w ciągu zaledwie 30 minut.

Naukowcy twierdzą, że urządzenie może wykryć wirusa w kropli krwi, generując sygnał odczytywany przez komputer lub urządzenie przenośne.

Naukowcy opracowali nowe urządzenie badające poziom wirusa HIV we krwi
Naukowcy opracowali nowe urządzenie badające poziom wirusa HIV we krwi (123rf)

Opracowane przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Londynie i z firmy elektronicznej DNA Electronics testy na HIV mogą zostać wykorzystane w bardziej efektywnym leczeniu i kontrolowaniu choroby w rejonach odległych od urządzenia.

Podobnie jak tradycyjne testy, nowe urządzenie wykrywa wirusa we krwi pacjenta. Ale w przeciwieństwie do standardowych testów na HIV, test USB może dawać wynik w ciągu kilku minut, a nie dni.

„Poziom leczenia wirusa HIV znacznie poprawił się w ciągu ostatnich 20 lat - do tego stopnia, że ​​wiele pacjentów z rozpoznaniem zakażenia teraz żyją tyle lat, ile żyliby bez wirusa” - powiedział dr Graham Cooke, naukowiec i lekarz z Londynu oraz główny autor badań opublikowanych  w czasopiśmie „Scientific Reports”.

ZOBACZ TAKŻE

Ryzyko zakażeniem wirusem HIV

„Monitorowanie choroby ma kluczowe znaczenie w celu skutecznego leczenia HIV. W tej chwili, badania często wymagają kosztownego i skomplikowanego sprzętu, który zanim wywoła określony efekt, może minąć kilka dni. Podjęliśmy pracę nad wykonaniem tego sprzętu, który może działać dużo efektywniej i szybciej” – dodaje naukowiec.

Obecne sposoby leczenia HIV obejmują terapie silnymi lekami antyretrowirusowymi, które zmniejszają ilość wirusa w komórkach krwi.

Chociaż leki te są skuteczne, pacjenci muszą wykonywać regularne badania krwi, aby sprawdzić ich skuteczność.

Jeśli leki nie działają lub jeśli wirus staje się na nie odporny, następnym kluczowym znakiem będzie wzrost ilości wirusa HIV we krwi.

Fakty i mity na temat HIV
Fakty i mity na temat HIV [5 zdjęć]

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor

zobacz galerię

Obecnie dostępne testy w kierunku obecności wirusa HIV można wykonać pod kątem obecności wirusa, ale nie ilości go  we krwi.

Jest nadzieja, że ​​szybkie i skuteczne testy diagnostyczne, takie jak urządzenie wykorzystujące pamięć USB może umożliwić pacjentom użycie zestawu autotestu, by sprawdzić poziom wirusa we krwi w ciągu kilkudziesięciu minut.

Ponadto, lekarze mogą dzięki temu urządzeniu monitorować, czy pacjenci zażywają leki prawidłowo.

„Jest to świetny przykład tego, w jaki sposób nowoczesna technologia analizy może umożliwić szybkie i skuteczne wykrycie wirusa HIV za pomocą sprawnego, dokładnego i przenośnego urządzenia” – mówi profesor Chris Toumazou z Uniwersytetu w Londynie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza