Trwa ładowanie...

Objawem jest m.in. bol mięśni i stawów. Od razu leć do lekarza

Avatar placeholder
26.11.2023 16:42
Wielu lekceważy w zimie. Znak, że tarczyca wysiada
Wielu lekceważy w zimie. Znak, że tarczyca wysiada (Getty Images)

Problemy z tarczycą ma już niemal co czwarty Polak. Trzy objawy tych problemów, zwłaszcza jesienią i zimą, często bywają bagatelizowane. O jakich symptomach mowa?

spis treści

1. Do czego mogą prowadzić problemy z tarczycą

Tarczyca, będąca niewielkim gruczołem umiejscowionym w przedniej części szyi, odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów tarczycy, które regulują proces metabolizmu. Zarówno nadmiar, jak i niedobór tych hormonów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zwiększać ryzyko wystąpienia nagłych wypadków medycznych, takich jak zatrzymanie akcji serca, niewydolność serca czy udar.

2. Objawy, za które "obwiniamy" porę roku

Wrażliwość na zimno

Stałe uczucie zimna - nawet gdy jesteśmy ciepło ubrani lub przebywamy w ogrzewanym pomieszczeniu - może świadczyć o problemach z tarczycą. Jeśli gruczoł ten nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, organizm nie uzyskuje odpowiedniej ilości energii z pożywienia, co z kolei może prowadzić do braku energii potrzebnej do napędzania metabolizmu i regulacji temperatury ciała.

Nieustanne zmęczenie i ból mięśni oraz stawów

Wcześniejsze pójście spać lub późniejsze wstawanie nie pomoże na zmęczenie, które jest spowodowane problemami z tarczycą. Nieustanne zmęczenie (bez względu na ilość snu) skorelowane z bólem w stawach i mięśniach może być sygnałem, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.

Aby zweryfikować, czy zmęczenie jest związane z tarczycą, czy z innym problemem, warto najpierw ustabilizować swój rytm snu. Jeśli objaw wyczerpania utrzymuje się, konieczna jest wizyta u lekarza.

Wahania wagi

Jeśli łatwo przybierasz lub tracisz na wadze bez wprowadzania istotnych zmian w stylu życia, przyczyną może być właśnie tarczyca.

Przy niedoczynności tarczycy organizm ma trudności z przekształcaniem spożywanego jedzenia w energię, co prowadzi do gromadzenia się tłuszczu, wody czy soli w organizmie, a w konsekwencji do przybierania na wadze.

Nadczynność tarczycy oznacza z kolei, że organizm produkuje zbyt dużo hormonów, co prowadzi do przekształcania zbyt dużej ilości jedzenia w energię i może skutkować utratą wagi, zwłaszcza gdy dzienne spożycie kalorii jest niewystarczające.

3. Kiedy warto zgłosić się do endokrynologa?

Choć większość z nas boryka się jesienią i zimą z relatywnie wyższym zmęczeniem i częstszym uczuciem zimna, a część z nas przybiera na wadze ze względu na niższą aktywność fizyczną, nie oznacza to, że stan ten jest zawsze normalny. Jeśli opisane objawy wpływają na komfort życia, warto skonsultować się w tej sprawie z endokrynologiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze