Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Tunele w uszach – jak je zrobić, pielęgnacja, czy się zrastają

Avatar placeholder
23.04.2021 14:36
Tunele w uszach – jak je zrobić, pielęgnacja, czy się zrastają
Tunele w uszach – jak je zrobić, pielęgnacja, czy się zrastają

Mimo że tunele w uszach przez większość osób uważane są za dziwaczne, nie zmienia to faktu, że z roku na rok zyskują na popularności – zwłaszcza wśród młodzieży. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak powstają tunele w uszach, jak odpowiednio je pielęgnować i czy są decyzją na całe życie.

spis treści

1. Tunele w uszach – jakie zrobić

Tunele w uszach to nie wymysł współczesności. Tunele w uszach istnieją od dawien dawna, prawdopodobnie kobiety ozdabiały w ten sposób uszy już w starożytności. Tunele jest to pewien rodzaj kolczyków tworzący w uchu szeroki otwór o średnicy od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Zanim jednak możliwe stanie się noszenie tunelu w uchu, konieczne jest rozciągnięcie skóry.

Zazwyczaj podstawą jest zwykła dziurka w uchu wykonana igłą najlepiej w specjalnym salonie piercingowym. Należy pamiętać, że nigdy nie powinno się rozciągać świeżego przekłucia. Przekłucie musi być w pełni wygojone. Rozciągania skóry dokonuje się przy użyciu specjalnych prętów do rozciągania skóry tzw. taperów lub spirali dostępnych w sklepach z pierciengiem.

Jeśli marzą Ci się ładne tunele w uszach bądź przede wszystkim cierpliwy – uszy powinniśmy rozpychać około 1mm na minimalnie 3 tygodnie.

Zobacz film: "Higiena uszu [Specjalista radzi]"
Zabiegi kosmetyczne, które koniecznie powinnaś wypróbować
Zabiegi kosmetyczne, które koniecznie powinnaś wypróbować [8 zdjęć]

Masaż całego ciała jest niezwykle relaksujący i skupia się na plecach, nogach, rękach i karku. Masaż

zobacz galerię

Prawda jest taka, że im szybciej chcesz nosić tunele w uszach tym więcej musisz wycierpieć – jeśli nie lubisz cierpienia nie śpiesz się. Rozciąganie ucha w sposób łagodny może trwać nawet cały rok.

2. Tunele w uszach – pielęgnacja

Nie ulega wątpliwości, że jak każde kolczyki tak i również tunele w uszach wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim tunele w uszach trzeba regularnie przemywać wodą z mydłem, najlepiej antybakteryjnym – regularnie to znaczy dwa razy dziennie, raz na 12 godzin.

Tunele w uszach można wyjmować, a nawet powinno się – najlepiej w nocy jest je zdejmować tak aby skóra ucha mogła w spokoju odpoczywać. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia dezynfekcja biżuterii – nigdy o niej nie zapominaj.

W sklepach piercingowych znajdziesz specjalne preparaty, dzięki którym Twoje tunele w uszach nie staną się siedliskiem bakterii.

3. Tunele w uszach – czy się zrastają

Co zrobić jeśli tunele w uszach przestaną Ci się podobać? Czy się tunele w uszach mają szanse się zrosnąć czy zostają pamiątką na całe życie? Same uszy dosyć szybko się regenerują, co można zaobserwować, zdejmując kolczyki na noc – bardzo możliwe, że o poranku będziemy się musieli trochę siłować z ich ponownym założeniem.

Kwestia regeneracji ucha w dużej mierze uzależniona jest od tego jak bardzo cierpliwy byłeś przy rozciąganiu – z pewnością tunele w uszach będące wynikiem chirurgicznej ingerencji nigdy nie wrócą do stanu początkowego. Tunele w uszach, które były rozciągane stopniowo i powoli zazwyczaj zrastają się o wiele lepiej niż te rozciągane na gwałt, jednak do końca nie ma jednolitej reguły – są przypadki gdzie i szybko rozciągane tunele w uszach szybko się regenerują.

Prawdopodobnie ma to też duży związek z indywidualnymi predyspozycjami skóry do ściągania się i regeneracji. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że skóra nigdy nie wróci do swojego pierwotnego stanu – dlatego zanim zdecydujesz się na tunele w uszach zastanów się dwa razy czy jesteś na to gotów.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze