Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Rodzaje cery - rodzaje, typy cery, trądzik młodzieńczy, rozpoznanie typu i rodzaju cery

Avatar placeholder
22.04.2024 16:57
Rodzaje cery - rodzaje, typy cery, trądzik młodzieńczy, rozpoznanie typu i rodzaju cery
Rodzaje cery - rodzaje, typy cery, trądzik młodzieńczy, rozpoznanie typu i rodzaju cery (Pixabay)

Znajomość rodzaju własnej cery umożliwia dobór odpowiedniej pielęgnacji. Inne kosmetyki wskazane są do cery suchej, a inne do tłustej czy mieszanej. Rodzaj cery zależy od wielu czynników, takich jak: geny, klimat, rasa, płeć, stan zdrowia, tryb życia czy pielęgnacja skóry. Aby preparaty do pielęgnacji nie przyniosły więcej szkód niż korzyści, konieczne jest wcześniejsze określenie rodzaju i typu cery. Problemy z cerą mogą się pojawić z powodu nieprawidłowego doboru kosmetyków, a nawet ładna cera może stać się problematyczna bez odpowiedniej ochrony.

spis treści

1. Rodzaje cery

Istnieją cztery podstawowe rodzaje cery: normalna, tłusta, sucha oraz mieszana.

  • cera normalna – gładka, zdrowo wyglądająca skóra bez niedoskonałości. W przypadku tego rodzaju cery pory są niemal niewidoczne. Krostki czy wypryski pojawiają się bardzo rzadko (u kobiet np. przed menstruacją);
  • cera sucha – brakuje jej nawilżenia i natłuszczenia, ponieważ gruczoły łojowe są mniej aktywne niż w przypadku skóry normalnej. Skóra sucha źle reaguje na działanie zewnętrznych czynników środowiskowych, takich jak silny wiatr i mróz, ponadto często się łuszczy. Ten rodzaj cery jest bardziej podatny na proces starzenia się, dlatego też już u młodej osoby z suchą cerą mogą pojawić się bruzdy oraz zmarszczki;
  • cera tłusta – jej gruczoły łojowe są zbyt aktywne, a skórę cechuje obecność na jej powierzchni tłustej, połyskującej warstwy. Jej tekstura może być nierównomierna z powodu występowania niedoskonałości, takich jak krostki. Ma ona tendencje do zatykania się ujść mieszków włosowych, tzw. porów. To z kolei prowadzi do powstawania zaskórników, stanów zapalnych, a nawet trądziku. Skóra tłusta znacznie wolniej się starzeje i jest stosunkowo odporna na działanie mydła, wody i niekorzystnych warunków atmosferycznych;
  • cera mieszana – posiada cechy zarówno cery suchej, jak i tłustej. Część twarzy, tak zwana strefa T (czoło, nos, broda), jest tłusta, a policzki, linia żuchwy oraz okolice oczu są suche. Jest to najczęściej występujący rodzaj cery. Cera mieszana pod wpływem kosmetyków często bywa podrażniona, źle również reaguje na wodę, mydło i czynniki zewnętrzne.

Warto wspomnieć również o charakterystycznych zmianach skórnych, które mogą dotkąć zarówno cerę normalną, tłustą, jak i cerę suchą.

Zobacz film: "Jak prawidłowo dbać o swoją skórę?"

Osoby z cerą normalną dojrzałą nie mogą narzekać na rozszerzone pory czy wypryski. Problemem mogą być z kolei obrzęki powiek lub nieznaczne przesuszanie się skóry.

Cera bardzo tłusta charakteryzuje się bardzo poszerzonymi porami, zaskórnikami na całej twarzy, nadmiernym wydzielaniem łoju oraz występowaniem licznych wykwitów skórnych. Ten rodzaj skóry bardzo łatwo przeistacza się w cerę trądzikową.

W przypadku dojrzałej cery tłustej możemy dostrzec problem rozszerzonych porów, zaskórniki z czarnymi czopami, niewielką ilość wykwitów. U wielu osób dostrzec można także szarawy odcień skóry.

Cera tłusta z trądzikiem bardzo przypomina cerę tłustą, z tą różnicą, że na cerze tłustej trądzikowej częściej występują zmiany skórne oraz wykwity. Dużym problemem dla osób z cerą tłustą trądzikową są blizny oraz przebarwienia.

U osób z cerą suchą może dochodzić do nadmiernego przesuszania się skóry. Wśród popularnych zmian skórnych wymienić należy problem spierzchniętych ust.

Cera sucha dojrzała jest podatna na czynniki atmosferyczne. Wymaga skrupulatnego nawilżenia, w przeciwnym razie może się nadmiernie łuszczyć i czerwienić.

Starzejąca się cera sucha nie ma widocznych porów. Jest sucha, cienka, a jej największym problemem jest skłonność do łuszczenia. Mogą występować na niej poszerzone naczynka. Bywa podrażniona.

Cera sucha z trądzikiem to dość rzadkie zjawisko. Skóra danej osoby jest sucha, z tendencją do łuszczenia się. Wydziela mało łoju i ciągle wyskakują na niej wykwity skórne.

Osoby posiadające cerę bardzo suchą narzekają na ciągłe uczucie suchości na twarzy. Ich cera bywa nadwrażliwa i skłonna do łuszczenia.

2. Typy cery

Typy cery są bardzo często mylone z rodzajami cery. Jak już wyżej pisaliśmy rodzajami cery są: cera normalna, cera sucha, tłusta i mieszana, z kolei do typów cery należy zaliczyć: cerę wrażliwą, naczynkową oraz odwodnioną. Możliwe są wszelkie zestawienia rodzajów i typów cery, co oznacza, że można mieć cerę suchą i wrażliwą lub suchą i naczynkową itd.

Typy cery:

  • cera wrażliwa – łatwo ulega podrażnieniom. Typowa reakcja to swędzenie, pieczenie, szczypanie i otarcia. Niekiedy pojawiają się krostki. Ten rodzaj skóry niekorzystnie reaguje na zmianę kosmetyków. Negatywnie wpływają na nią także toksyny pochodzące ze środowiska. Oprócz tego, cera wrażliwa źle reaguje na nieodpowiednią dietę, czy promieniowanie słoneczne.
  • cera naczynkowa – cechuje się kruchością naczyń krwionośnych. Odpowiadają za nią między innymi: aktywne hormony kobiece, nieodpowiedni styl życia, stres, czynniki zapalne krążące we krwi. Cera naczynkowa jest często dziedziczona genetycznie.
  • cera odwodniona – cechuje się niedoborem wody w naskórku. W przypadku tego typu cery nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki (szczególnie na bazie alkoholu), zbyt częste zabiegi oczyszczające, przyjmowane leki i wystawienie na negatywne działanie czynników atmosferycznych prowadzą do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka.

3. Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest przede wszystkim problemem młodzieży w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem takich zmian skórnych, jak:

  • zaskórniki,
  • ropne torbiele,
  • krosty,
  • grudki,
  • zaczerwienienia.

Silne postacie trądziku mogą powodować blizny i na trwałe oszpecić skórę twarzy. Problem trądziku zwykle mija samoistnie, jednak w przypadku niektórych osób może przeciągać do 30., a nawet 40. roku życia. W takiej sytuacji zalecane jest leczenie środkami farmakologicznymi. Zmiany trądzikowe to problem osób z z zaburzeniami hormonalnymi, skórą łojotokową, skórą skłonną do przetłuszczania się.

4. Rozpoznanie typu i rodzaju cery

Jak określić rodzaj cery? Jest to, wbrew pozorom, bardzo proste. Wystarczy umyć twarz beztłuszczowym płynem do mycia i po upływie godziny przyłożyć chusteczkę do twarzy. Jeśli na całej chusteczce widać tłusty ślad – twoja skóra jest tłusta. Jeżeli odbił się ślad w kształcie litery T – masz skórę mieszaną. Zaczerwienienie i podrażnienie skóry po umyciu to oznaka skóry wrażliwej, natomiast łuszczenie skóry wskazuje na cerę suchą. Brak tłustej warstwy oraz łuszczenia się skóry, a także gładka, jednolita skóra to cechy skóry normalnej.

Innym sposobem na określenie typu cery jest analiza wizualna, czyli obserwacja wyglądu. Jeśli często pojawiają się wypryski na całej twarzy, oznacza to, że mamy skórę tłustą bądź mieszaną. O cerze mieszanej świadczą krostki tylko w strefie T. Warto wiedzieć, jaki mamy rodzaj cery. W ten sposób łatwiej jest dobrać kosmetyki i środki do pielęgnacji skóry.

Jeśli nie masz pewności co do typu swojej cery, możesz udać się do gabinetu kosmetycznego w celu profesjonalnego określenia jej rodzaju. Kosmetolog bada cerę pod specjalną lampą Wooda. Promieniowanie świetlne uwidacznia miejsca na twarzy ze skłonnością do przetłuszczania się i łojotoku oraz miejsca przesuszone i wymagające nawilżenia. W zależności od typu cery twarz w świetle lampy Wooda przybiera różne kolory.

W przypadku cery normalnej jest to kolor fioletowy, cery tłustej – kolor żółtawy, cery suchej – kolor bladofioletowy, a przy skórze odwodnionej – światło lampy jest słabo zabarwione. skinanalyser – narzędzie, które pozwala w dużym powiększeniu, rzędu 200%, obejrzeć dokładnie cerę i występujące na niej zmiany skórne. Obraz na kolorowym ekranie pokazuje dokładnie stan skóry, wszelkie zaczerwienienia, przebarwienia skórne, zmarszczki, przetłuszczenie i złuszczenia.

W sytuacji, w której dobór właściwych preparatów do pielęgnacji cery sprawia Ci trudność – warto udać się do gabinetu kosmetycznego na badanie typu cery. Określenie rodzaju cery bardzo pomaga w doborze odpowiedniej pielęgnacji i ułatwia dostosowanie odpowiednich kremów, mydeł, płynów czy maseczek do twarzy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze