Oczyszczanie twarzy - profesjonalne zabiegi, pielęgnacja cery po zabiegu
Prawidłowe oczyszczanie twarzy jest kluczowe dla pielęgnacji skóry. Usuwa stare komórki naskórka, brud, kurz oraz makijaż. Ponadto, oczyszczanie twarzy poprawia krążenie i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Głębokie, profesjonalne oczyszczanie twarzy to nic innego jak złuszczanie martwej warstwy rogowej naskórka i usuwanie ze skóry bakterii, brudu i łoju. Dobrze jest wykonywać profesjonalne oczyszczanie skóry twarzy, szyi i dekoltu regularnie, ale niezbyt często oraz pamiętać o prawidłowej ochronie i pielęgnacji skóry.
1. Profesjonalne zabiegi oczyszczające twarz
Oczyszczanie twarzy nie jest to codziennym zabiegiem. Jest to głęboka ingerencja w skórę i powinna być przeprowadzana ostrożnie, aby nie doprowadzić do zaczerwienienia i nadmiernego starcia naskórka. Oczyszczanie twarzy powinno się przeprowadzić w dobrym salonie kosmetycznym u wypróbowanej kosmetyczki.
Oczyszczaniu twarzy może towarzyszyć masaż pobudzający mikrokrążenie w skórze i ułatwiający substancjom oczyszczającym wchłanianie. Masaż oczyszczający powinien być wykonany szczególnie wokół nosa i brody, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów produkujących sebum.
1.1. Oczyszczanie kwasami
Profesjonalne oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym polega na rozbijaniu spoiwa międzykomórkowego w warstwie rogowej naskórka. Robi się to za pomocą różnych substancji o działaniu złuszczającym, takich jak np. kwasy owocowe AHA (kwas mlekowy, winowy, glikolowy, cytrynowy i jabłkowy) czy kwas salicylowy. Oprócz tego, że naskórek jest złuszczany, podczas zabiegu dobrze jest dostarczyć mu substancji przeciwzapalnych i odżywiających.
Oczyszczanie twarzy kwasami owocowymi jest dość łagodnym zabiegiem, odpowiednim także dla wrażliwej cery i cery trądzikowej. Taki peeling powoduje złuszczanie i oczyszczanie naskórka, ma także działanie przeciwzapalne. Dzięki temu skóra odzyskuje blask i elastyczność. Kwasy owocowe w niskich stężeniach są dostępne do stosowania samodzielnie w domu. Jednak wyższe stężenia wymagają wizyty u dermatologa lub u kosmetyczki.
1.2. Jonoforeza
Profesjonalne oczyszczanie twarzy to także jonofreza, czyli zabieg wykorzystujący pole elektryczne i wprowadzenie pod skórę leczniczych jonów. Jonofreza zwęża rozszerzone naczynka, usuwa trądzik i blizny. Poprawia także napięcie skóry.
1.3. Peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny to oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem ultradźwięków. Głęboko oczyszcza pory, co ułatwia wnikanie substancji odżywczych w głąb naskórka oraz poprawia natlenienie. Kawitacja złuszcza martwy naskórek, pomaga leczyć trądzik i ujędrnia skórę. Po zabiegu skóra jest nieco jaśniejsza i bardziej napięta.
1.4. Dermabrazja
Dermabrazja mechaniczna jest najsilniejszą metodą oczyszczającą i złuszczającą naskórek. Mechanicznie ściera się zewnętrzną warstwę naskórka, aby pobudzić go do produkcji nowych komórek i do zwiększonego wchłaniania substancji odżywczych. Dzięki temu można pozbyć się np. blizn potrądzikowych i zmarszczek. W gabinetach dostępne jest również laserowe oczyszczanie twarzy.
2. Pielęgnacja cery po zabiegach oczyszczających
Dbanie o cerę po profesjonalnym zabiegu oczyszczającym powinno być dokładnie opisane przez kosmetyczkę wykonującą zabieg. Po zabiegu oczyszczania twarzy zaleca się, aby przez około cztery tygodnie (w zależności od głębokości zastosowanego zabiegu):
- unikać słońca,
- unikać zbyt wysokiej i zbyt niskiej temperatury – sauny czy mrozu,
- używać kremów z wysokimi filtrami UVA oraz UVB,
- przemywać twarz wyciągiem z rumianku,
- unikać kosmetyków o silnym działaniu.
Po rekonwalescencji i wygojeniu się ewentualnych podrażnień, skóra jest odnowiona, czysta i zregenerowana. Zmarszczki powinny się wygładzić, a cera rozjaśnić.
3. Oczyszczanie twarzy w domu
Domowe oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Częstsze mycie twarzy usuwa warstwę ochronną skóry i pobudza większe wydzielanie sebum, co może powodować wypryski.
Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego środka do mycia. Nie należy używać mydła, które wysusza skórę. Najlepszym wyborem są: łagodny, bezzapachowy i niepodrażniający płyn, żel lub pianka do mycia. Nie należy oczyszczać skóry gorącą wodą, korzystniejsza jest ciepła woda.
Ponadto, przed myciem należy dokładnie umyć dłonie, aby nie przenosić na skórę twarzy zanieczyszczeń.
Istnieje kilka metod głębokiego oczyszczania twarzy. Dostępne są:
- mikrodermabrazja,
- peelingi chemiczne,
- retinoidy.
Domowe oczyszczanie twarzy można przeprowadzać za pomocą peelingów. Wystarczy wybrać produkt odpowiedni do cery i raz w tygodniu złuszczyć nim naskórek. Jeśli peeling twarzy wykonuje się regularnie, skóra jest gładsza i zdrowiej wygląda.
Warto pamiętać, że drobinki w preparacie powinny być bardzo drobne, w przeciwnym razie mogą podrażnić skórę. Domowe oczyszczanie twarzy nie jest kompletne bez aplikacji środka nawilżającego, nie należy go jednak nadużywać, ponieważ może zatykać pory.
4. Oczyszczanie cery trądzikowej
Do mycia skóry trądzikowej należy używać łagodnego środka bez zawartości składników lipidowych. Jeśli na twarzy pojawiły się wypryski i zaczerwienienie, nie wolno stosować peelingów ziarnistych. Nie należy zbyt intensywnie oczyszczać twarzy – dwukrotne mycie, rano i wieczorem, wystarczy. W ciągu dnia nie wolno dotykać skóry, aby nie przenieść na nią zanieczyszczeń.
Skóra skłonna do zmian trądzikowych powinna być oczyszczana specjalnymi preparatami dermatologicznymi dostępnymi w aptece albo robionymi zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Środki nadmiernie ściągające skórę twarzy nie są polecane przy trądziku. Mogą dodatkowo zaogniać krosty i wypryski.
Oczyszczanie twarzy to podstawa skutecznej pielęgnacji. Konieczne jest dobranie środka myjącego do rodzaju cery i stosowanie się do zaleceń dotyczących mycia. Osoby, które nie mają wyprysków, powinny regularnie złuszczać naskórek za pomocą peelingów, najlepiej enzymatycznych, które zawierają bardzo małe drobinki ścierające wierzchnią warstwę skóry. Peeling enzymatyczny jest delikatny dla skóry i nie powoduje jej podrażnienia.