Blizna - charakterystyka, rodzaje

Blizny powstają na skutek różnych urazów, a także często są pamiątką po zabiegu operacyjnym. Blizna wytwarza się na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Jest stanem zejściowym po zagojeniu się ubytku tkanki. Stan zejściowy polega na bliznowaceniu, czyli wytworzeniu się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej. Niektórzy pacjenci mają indywidualną skłonność do tworzenia przerosłych i brzydkich blizn. Co warto wiedzieć o bliznach? Jakie są ich rodzaje i czym się różnią?

Zobacz film: "Jak zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych?"

Blizna - charakterystyka

Jej kształt zależy od takich czynników, jak:

 • przyczyna urazu (skaleczenie, oparzenie, zmiażdżenie, blizny po cięciu nożem itp.),
 • miejsce na ciele,
 • czas trwania gojenia,
 • indywidualne skłonności do bliznowacenia.

Blizny powstałe na skutek skaleczenia nożem są zwykle mało widoczne, zwłaszcza gdy znajdują się w naturalnych fałdach skórnych i bruzdach. Dużo wyraźniejsze są blizny płaszczyznowe, które mają nierówną powierzchnię i zabarwienie. Mogą one powodować przykurcze i napięcia. Tego typu blizny powstają zwykle na skutek oparzeń, zmiażdżeń i ciężkich urazów. Blizna początkowo ma kolor różowy, następnie blednie i przybiera kolor perłowy. Czerwona blizna nie zawiera pierwotnego barwnika skóry, dlatego właśnie jej odcień już zawsze będzie różnił się od koloru zdrowej skóry. Ponadto blizna nie zawiera mieszków włosowych, nawet jeśli pojawiła się w miejscu wcześniejszego owłosienia, jest zawsze bezwłosa.

Blizna - rodzaje

 • Blizny zwykłe – pojawiają się zazwyczaj u dzieci, czasem u dorosłych. Powstają na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych, na skutek przedłużonego czasu gojenia. Ten rodzaj blizn kształtuje się nawet do 6 miesięcy czy roku od urazu. W tym czasie dochodzi do formowania się blizny, jej kształtu i barwy. Na początku blizny przerostowe zwykłe są pogrubiałe i twarde, mogą wywoływać swędzenie lub pieczenie, mają sinoczerwone zabarwienie. Z czasem miękną, jaśnieją i stają się mało widoczne, a uczucie swędzenia ustępuje.
 • Blizny przerosłe – pojawiają się na skutek zaburzenia procesu gojenia, np. przez zakażenie rany pooperacyjnej czy rozdrapywanie blizny. Te zmiany są twarde i szerokie, a jeśli pojawią się na miejscu zgięcia stawów, mogą utrudnić normalne funkcjonowanie.
 • Bliznowce (keloidy) – narastają po zagojeniu rany. Narośla tworzą się ponad poziomem otaczającej skóry i przybierają kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany. Bliznowiec przybiera barwę od różowego do ciemnoczerwonego i może być bardzo bolesny. Jego powstanie jest związane z nadmierną produkcją kolagenu, który pojawia się przy okazji drobnych skaleczeń lub zranień. Bliznowce mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej występują na ramieniu, w okolicy mostka i płatków usznych.
 • Przykurcze bliznowate – silne urazy powodują duży ubytek obszarów skóry. Niektóre blizny przyciągają brzegi skóry do siebie, tworząc przykurcze. Niestety, przykurcze mogą obejmować przyległe mięśnie i ścięgna, a to powoduje ograniczenie ruchu w stawach. Przykurcze bliznowate trzeba leczyć operacyjnie.

Blizny stanowią niezbyt estetyczną pamiątkę po doznanych urazach. Niektóre z nich są mało widoczne, innych nie sposób nie dostrzec. Jeśli blizny nie wywołują niepożądanych objawów w postaci przykurczów i nie szpecą widocznych części ciała, na przykład twarzy, można bez problemu z nimi żyć.

Komentarze (20)
~Elwira
~Elwira ponad rok temu

W zeszłym roku paskudnie złamałam rękę (obie kości przedramienia). W wyniku operacji założono mi 22 szwy i całość wyglądała strasznie. W szpitalu polecono mi silikonowe plastry na blizny Sutricon - przez kilkanaście tygodni co 2 dni naklejałam nowy plaster z silikonem i efekt jest niesamowity: rana bardzo szybko się wygoiła, nie ma żadnych zrostów, blizna jest płaska i jasna, praktycznie niewidoczna. Będę wdzięczna lekarce, która mi te plastry poleciła do końca życia

Odpowiedz
~SaraBrz
~SaraBrz ponad rok temu

mam blizny po zadrapanich, nie sa glebokie , nie sa tez jakies bardzo widoczne, ale jest ich dosc duzo, na nodze. Blizny sa biale, w postaci cienkich kresek. W ogole nie wystaja ani nic takiego, praktycznie plasciutkie jak tatuaz, czy ktos moze polecic mi masc, badz jakies skuteczne sposoby np. domowe? Dodam,ze mam 15 lat.

Odpowiedz
~Malwina88
~Malwina88 ponad rok temu

W ubiegłym roku miałam przykry wypadek podczas wycieczki rowerowej. Rozcięłam sobie skórę na łydce na długości ok 7cm. Nie obyło się bez interwencji chirurga. Po zdjęciu szwów i wygojeniu rany zaczęłam stosować żel silikonowy Alpena. Łatwo się nakłada, jest bezbarwny i bezzapachowy. Efekty działania zauważyłam już po miesiącu. Moja blizna jest teraz płaska i miękka, a jej kolor jest zbliżony do naturalnego koloru skóry.

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa ponad rok temu

Ja miałam blizny potrądzikowe. Bardzo dobre efekty dał zabieg transdermalporacji Dermation. Już po pierwszym było widać efekty, a po przeprowadzonych sześciu zabiegach, moje blizny są prawie całkowicie niewidoczne.

Odpowiedz
~magda
~magda ponad rok temu

@~Anita: polecam maści zawierające masę perłową, pięknie wyrównują koloryt i sprawiają, że nawet głębokie blizny przestają być widoczne. Ale ważne: trzeba zacząć je stosować szybko po urazie i regularnie.

Odpowiedz
~Las
~Las ponad rok temu

Mam bliznę na twarzy na którą poszło 35 szwów. Stosowałem dermatix, kelo-cote ale tak naprawdę pomogła mi galaretka aloesowa. Duża zawartość aloesu i duża tubka w przystępnej cenie. Blizna jest jaśniejsza, miększa oraz spłycona. Mało widoczna. Od wypadku minęło już 3 lata. Polecam i mogę wysłać zdjęcia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Blizna - charakterystyka, rodzaje
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 22 godziny temu

11

Pomocni lekarze

Artykuły Blizna - charakterystyka, rodzaje
Blizna - charakterystyka, rodzaje

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna Blizny to częsta i przykra pamiątka po wykonaniu określonego zabiegu operacyjnego.

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Usuwanie blizn po trądziku (WIDEO)

Usuwanie blizn po trądziku (WIDEO) Odtwórz wideo

antybiotykowe, pochodne witaminy A o działaniu przeciwłojotokowym. Mimo skutecznego leczenia trądziku, bardzo często pozostają po nim blizny. Są to poważne (...) psychicznym, np. depresji. Na szczęście, istnieją metody usuwania się...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Blizna po oparzeniu

owłosienia, jest zawsze bezwłosa. Jakie są rodzaje blizn? Blizny zwykłe - pojawiają się zazwyczaj u dzieci, czasem u dorosłych. Powstają na skutek ran (...) pourazowych i pooperacyjnych, na skutek...

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, użycie

Proteza

Proteza

Dzięki protezom osoby starsze i nie tylko mogą uzupełnić brak zębów w jamie ustnej.

ECHO serca - charakterystyka, rodzaje

Obraz echokardiograficzny

Obraz echokardiograficzny

Echokardiografię wykonuje się przez ścianę klatki piersiowej.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.