Blizny

Blizny powstają na skutek różnych urazów, a także często są pamiątką po zabiegu operacyjnym. Blizna wytwarza się na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Jest stanem zejściowym po zagojeniu się ubytku tkanki. Stan zejściowy polega na bliznowaceniu, czyli wytworzeniu się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej. Niektórzy pacjenci mają indywidualną skłonność do tworzenia przerosłych i brzydkich blizn. Co warto wiedzieć o bliznach? Jakie są ich rodzaje i czym się różnią?

Polecane wideo:

1. Charakterystyka blizn

Jej kształt zależy od takich czynników, jak:

 • przyczyna urazu (skaleczenie, oparzenie, zmiażdżenie, blizny po cięciu nożem itp.),
 • miejsce na ciele,
 • czas trwania gojenia,
 • indywidualne skłonności do bliznowacenia.

Blizny powstałe na skutek skaleczenia nożem są zwykle mało widoczne, zwłaszcza gdy znajdują się w naturalnych fałdach skórnych i bruzdach. Dużo wyraźniejsze są blizny płaszczyznowe, które mają nierówną powierzchnię i zabarwienie. Mogą one powodować przykurcze i napięcia. Tego typu blizny powstają zwykle na skutek oparzeń, zmiażdżeń i ciężkich urazów. Blizna początkowo ma kolor różowy, następnie blednie i przybiera kolor perłowy. Czerwona blizna nie zawiera pierwotnego barwnika skóry, dlatego właśnie jej odcień już zawsze będzie różnił się od koloru zdrowej skóry. Ponadto, blizna nie zawiera mieszków włosowych, nawet jeśli pojawiła się w miejscu wcześniejszego owłosienia, jest zawsze bezwłosa.

2. Rodzaje blizn

 • Blizny zwykłe – pojawiają się zazwyczaj u dzieci, czasem u dorosłych. Powstają na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych, na skutek przedłużonego czasu gojenia. Ten rodzaj blizn kształtuje się nawet do 6 miesięcy czy roku od urazu. W tym czasie dochodzi do formowania się blizny, jej kształtu i barwy. Na początku blizny przerostowe zwykłe są pogrubiałe i twarde, mogą wywoływać swędzenie lub pieczenie, mają sinoczerwone zabarwienie. Z czasem miękną, jaśnieją i stają się mało widoczne, a uczucie swędzenia ustępuje.
 • Blizny przerosłe – pojawiają się na skutek zaburzenia procesu gojenia, np. przez zakażenie rany pooperacyjnej czy rozdrapywanie blizny. Te zmiany są twarde i szerokie, a jeśli pojawią się na miejscu zgięcia stawów, mogą utrudnić normalne funkcjonowanie.
 • Bliznowce (keloidy) – narastają po zagojeniu rany. Narośla tworzą się ponad poziomem otaczającej skóry i przybierają kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany. Bliznowiec przybiera barwę od różowego do ciemnoczerwonego i może być bardzo bolesny. Jego powstanie jest związane z nadmierną produkcją kolagenu, który pojawia się przy okazji drobnych skaleczeń lub zranień. Bliznowce mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej występują na ramieniu, w okolicy mostka i płatków usznych.
 • Przykurcze bliznowate – silne urazy powodują duży ubytek obszarów skóry. Niektóre blizny przyciągają brzegi skóry do siebie, tworząc przykurcze. Niestety, przykurcze mogą obejmować przyległe mięśnie i ścięgna, a to powoduje ograniczenie ruchu w stawach. Przykurcze bliznowate trzeba leczyć operacyjnie.

Blizny stanowią niezbyt estetyczną pamiątkę po doznanych urazach. Niektóre z nich są mało widoczne, innych nie sposób nie dostrzec. Jeśli blizny nie wywołują niepożądanych objawów w postaci przykurczów i nie szpecą widocznych części ciała, na przykład twarzy, można bez problemu z nimi żyć.

Komentarze (17)
~Malwina88
~Malwina88

W ubiegłym roku miałam przykry wypadek podczas wycieczki rowerowej. Rozcięłam sobie skórę na łydce na długości ok 7cm. Nie obyło się bez interwencji chirurga. Po zdjęciu szwów i wygojeniu rany zaczęłam stosować żel silikonowy Alpena. Łatwo się nakłada, jest bezbarwny i bezzapachowy. Efekty działania zauważyłam już po miesiącu. Moja blizna jest teraz płaska i miękka, a jej kolor jest zbliżony do naturalnego koloru skóry.

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa

Ja miałam blizny potrądzikowe. Bardzo dobre efekty dał zabieg transdermalporacji Dermation. Już po pierwszym było widać efekty, a po przeprowadzonych sześciu zabiegach, moje blizny są prawie całkowicie niewidoczne.

Odpowiedz
~magda
~magda

@~Anita: polecam maści zawierające masę perłową, pięknie wyrównują koloryt i sprawiają, że nawet głębokie blizny przestają być widoczne. Ale ważne: trzeba zacząć je stosować szybko po urazie i regularnie.

Odpowiedz
~Las
~Las

Mam bliznę na twarzy na którą poszło 35 szwów. Stosowałem dermatix, kelo-cote ale tak naprawdę pomogła mi galaretka aloesowa. Duża zawartość aloesu i duża tubka w przystępnej cenie. Blizna jest jaśniejsza, miększa oraz spłycona. Mało widoczna. Od wypadku minęło już 3 lata. Polecam i mogę wysłać zdjęcia.

Odpowiedz
~ada
~ada

dziewczyny na blizny najlepiej działa laser fraxel, ja miałam duzą bliznę po poparzeniu na nodze, bardzo brzydką i mega czerwoną, poddałam sie laserowi w klinice Amaryllis bo jestem z Bytomia, po 3 zabiegach blizny prawie nie widać, pani dr. powiedziała że jeszcze raz i bedę mogła nosić krótkie spódniczki, już nie mogę sie doczekać :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Blizny
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Blizny
Blizny

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.

Blizny

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn to dobry pomysł dla osób, które mają nieestetyczne blizny potrądzikowe. Ślady po trądziku stanowią bowiem problem (...) zawodowego i osobistego. Skutecznym sposobem na usuwanie blizn...

Blizny

Leczenie blizn

czy też skaleczenie - może pozostawić na jej powierzchni pamiątkę w postaci nieestetycznej blizny. Prawda jest taka, że raz powstała blizna (...) już zawsze pozostanie na powierzchni skóry. Na szczęście istnieją metody...

Blizny

Blizny pooperacyjne

Blizną nazywamy ubogo komórkową strukturę, która powstaje na powierzchni skóry w wyniku zranienia bądź po operacji. Nasza skóra stale się odnawia, a (...) proces ten nie jest idealny i pozostawia po sobie pamiątkę właśnie w postaci...

Blizny

Jak zamaskować blizny na ciele?

teraz twoją skórę „zdobi" trwała pamiątka w formie blizny. Obecnie zamaskowanie blizny na powierzchni ciała, np. ramionach, jest możliwe za pomocą (...) zwykłego makijażu. Pokrycie blizny na ciele to...

Blizny

Zapomnij o bliznach!

w miejscach, gdzie skóra została zniekształcona przez blizny. Wykorzystano w nim znany już dobrze z gabinetów kosmetycznych kwas hialuronowy, niezbędny (...) do prawidłowej regeneracji skóry. Zagrożenia związane z bliznami Zazwyczaj...

Blizny

Korekcja blizn

Korekcja blizn to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu mankamentów urody. Operacyjna korekcja blizn zalecana jest w przypadku, gdy blizny (...) . Każdy zabieg poprzedzony jej wycięciem i odpowiednim...

Blizny

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna Blizny to częsta i przykra pamiątka po wykonaniu określonego zabiegu operacyjnego.

Blizny

Usuwanie blizn po trądziku

Usuwanie blizn po trądziku

antybiotykowe, pochodne witaminy A o działaniu przeciwłojotokowym. Mimo skutecznego leczenia trądziku, bardzo często pozostają po nim blizny. Są to poważne (...) psychicznym, np. depresji. Na szczęście, istnieją metody usuwania się...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby