Przejdź na WP

Jak zwalczyć trądzik?

Co to jest trądzik? 
Trądzik to ogólny termin używany do opisania pryszczy, zaskórników oraz grudek powstających na skórze.
 Bakterie, znane jako Propionibacterium acnes, są normalnym mieszkańcem skóry. Używają one sebum jako pożywki. Ludzie z trądzikiem mają więcej Propionibacterium acnes niż osoby bez trądziku. Trądzik to dolegliwość męcząca nie tylko nastolatki w wieku dorastania. Zmiany chorobowe mogą mieć niemowlęta (trądzik niemowlęcy) i dorośli.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Trądzik a bakterie

Trądzik - oczyszczanie cery
Trądzik - oczyszczanie cery

Miejscowe kremy, żele, płyny i leki stosuje się bezpośrednio na skórę. Mogą one zawierać nadtlenek benzoilu,...

zobacz galerię

Obecność bakterii przyciąga białe ciałka krwi i powoduje powstawanie pęcherzyków. Białe krwinki produkują enzym, który uszkadza ściany pęcherzyka, pozwalając, aby zawartość pęcherzyka weszła do skóry właściwej. Ten proces wywołuje reakcję postrzeganą jako stan zapalny: czerwone wypryski, krosty i guzki. Bakterie powodują tworzenie się wolnych kwasów tłuszczowych, które są drażniące i zwiększają proces zapalny pęcherzyka. 


Metody, których możesz spróbować:

  • spróbuj zmienić mydło do kąpieli, 

  • zawsze przed zaśnięciem zmywaj makijaż, 

  • jeśli stosujesz środki antykoncepcyjne, zastanów się nad ich zmianą,

  • pij dużo wody, pomaga ona w oczyszczaniu ciała z toksyn,

  • aby otworzyć pory, użyj gorącej pary z dodatkiem olejków eterycznych,

  • uprawiaj jogging,
  • dbaj o prawidłową higienę snu,
  • unikaj stresu.

2. Leczenie trądziku

Łagodny trądzik można leczyć lekami. Poważniejsze formy trądziku wymagają leczenia przez dermatologa. Łagodny trądzik może być zwalczany za pomocą takich preparatów jak: nadtlenek benzoilu,
 rezorcyna, kwas salicylowy, siarka. Większość osób z łagodnym trądzikiem będzie w stanie zobaczyć wyniki leczenia w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia kuracji. Osoby, które cierpią na ciężką odmianę trądziku, powinny koniecznie odwiedzić dermatologa. Dermatolog może przepisać kremy do cery trądzikowej do stosowania miejscowego i/lub doustne antybiotyki, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów i są przygotowane do stosowania miejscowego.

Miejscowe kremy, żele, płyny i leki są stosowane bezpośrednio na skórę. Mogą one zawierać nadtlenek benzoilu, antybiotyki, retinoidy (retin-A, witaminę A, kwas witaminy A). U niektórych osób leki te mogą początkowo podrażniać skórę twarzy, powodując zaczerwienienie i pieczenie, ale objaw ten szybko przemija. Jednakże jeżeli objawy podrażnienia skóry występują w ciągu dalszego użytkowania leków, należy zawiadomić o tym lekarza.
 Antybiotyki przyjmowane doustnie mogą być przepisane przez lekarza w przypadku umiarkowanego lub ciężkiego trądziku.

Na trądzik zalecane jest picie drożdży. ¼ kostki drożdży trzeba rozpuścić w ciepłym mleku. Taki napój należy przyjmować raz na dzień. Pryszcze na twarzy powinny się zmniejszyć, a skóra nabrać ładnego kolorytu. Naturalne sposoby na pryszcze obejmują również regularne stosowanie drożdżowych maseczek. Na dobrze umytą twarz należy nałożyć niezbyt leistą papkę z drożdży rozpuszczonych w małej ilości mleka. Maseczkę zmywa się z twarzy po około dwudziestu minutach – najlepiej zwykłą przegotowaną wodą. Do maseczki można też dodać kilka kropel oliwy z oliwek. Drożdże są bardzo przyjazne dla skóry i dermatolodzy chętnie je zalecają jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego trądziku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy