Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Usuwanie kamienia nazębnego

Avatar placeholder
17.05.2023 12:26
Usuwanie kamienia nazębnego
Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje głównie z resztek jedzenia, bakteryjnych produktów przemiany materii oraz substancji, które występują w ślinie. Kamień ten nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ale stanowi zagrożenie dla tkanek przyzębia i zębów – przyczynia się do powstania paradontozy i próchnicy. Dlatego też konieczne jest systematyczne usuwanie kamienia i osadu z zębów. Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu i jak można go usunąć?

spis treści

1. Profilaktyka i usuwanie kamienia na zębach

Odkładanie się osadu jest naturalnym procesem. Nie oznacza to jednak, że nie można temu zapobiegać. Wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej i dokładnie myć zęby po każdym posiłku, a ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego będzie mniejsze. Dodatkowo należy regularnie stosować nić dentystyczną i płukać jamę ustną specjalnymi płynami z dodatkiem chlorheksydyny. Osoby, które palą papierosy i piją często takie napoje jak kawa, herbata, niektóre zioła, są bardziej narażone na pojawienie się osadu.

2. Etapy usuwania kamienia nazębnego

Do pozbycia się kamienia i osadu znajdującego się na zębach można wykorzystywać różne metody:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • Usuwanie złogów kamienia – może być ręczne, ultradźwiękowe, chemiczne lub laserowe. Ręczne usuwanie płytki nazębnej za pomocą naostrzonych skalerów jest pracochłonne i niedokładne, dlatego nie jest to polecana metoda. Lepszym sposobem jest zastosowanie ultradźwięków. Wówczas zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Równie bezbolesny i precyzyjny jest zabieg z użyciem lasera. Bardzo rzadko stosuje się chemiczne usuwanie kamienia.
  • Piaskowanie –skutecznie usuwa osad nazębny i jest wykonywane przy użyciu piaskarki dentystycznej. Dzięki temu zabiegowi zęby są bielsze i gładsze. Piaskowania nie przeprowadza się jednak u osób z ostrym stanem zapalnym dziąseł.
  • Czyszczenie i polerowanie – w tym celu dentysta używa specjalnych past oraz szczoteczki i gumki zakładane na końcówki dentystyczne.
  • Zabezpieczenie zębów lakierem z chlorheksydyną i związkami fluoru. Preparat jest silnie stężony, dzięki czemu pomaga zmniejszyć nadwrażliwość, która może się pojawić u niektórych pacjentów po usuwaniu kamienia. Lakier ten chroni zęby przed ponownym osadzaniem się kamienia i przed próchnicą (jest w stanie zredukować ją aż o 75%).

Skaling kosztuje 100-200 złotych, w zależności od rodzaju techniki. Zaleca się wykonywać to profesjonalne czyszczenie przynajmniej raz na pół roku, ponieważ u wielu osób kamień nazębny odkłada się ponownie – różną intensywnością.

Kamień na zębach jest problemem, który może negatywnie wpłynąć na stan zębów i jamy ustnej. Aby temu zapobiec, konieczna jest codzienna pielęgnacja. W razie potrzeby z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna - oczyszczenie zębów z osadu w gabinecie dentystycznym poprawia wygląd zębów i korzystnie wpływa na stan ich zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze