Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym za pomocą tzw. piaskarki, mający na celu usunięcie płytki nazębnej, osadów i niektórych przebarwień z uzębienia. Dzięki temu zabiegowi stomatologicznemu zęby staną się zdrowsze, jaśniejsze i gładsze. Także oczyszczanie zębów z osadu za pomocą piaskowania jest bardzo skuteczne i bezbolesne. Zabieg ten jest bezbolesny i często jest polecany jako przygotowanie przed wybielaniem zębów. Piaskowanie wykonuje się również po ultradźwiękowym skalingu celem dokładniejszego usunięcia osadu nazębnego.

Jak modelować twarz makijażem?

Piaskowanie zębów - charakterystyka

Jest to zabieg mający na celu dokładne oczyszczanie zębów:

  • Jeżeli na zębach pacjenta znajduje się kamień – do jego usunięcia niezbędne jest użycie ultradźwięków, a następnie dla dokładniejszego wyczyszczenia z osadu oraz niektórych przebarwień stosuje się piaskowanie.

  • Kamień nazębny jest twardą, zwapnią warstwą płytki nazębnej. Jest on zbyt twardy, aby mógł być usunięty podczas codziennego szczotkowania, poza tym często powstaje w miejscach trudno dostępnych, do których szczoteczka najczęściej nie sięga. Może on powstawać pod i nad dziąsłami.

  • Osad nazębny – powstaje na wskutek osadzania się barwników z wina, kawy, herbaty i innych produktów spożywczych, jest mniej niebezpieczny niż kamień nazębny, lecz także nie powinien być lekceważony.

Przebarwienia zębów – przyczyn jest wiele, np. palenie papierosów, wiek czy leki.

Naturalne zamienniki dla pasty do zębów

Niektóre składniki stosowane w pastach do zębów mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na przykład fluor w nadmiarze przyczynia się do przebarwień na zębach,...

Piaskowanie zębów - częstotliwość wykonywania

Oczyszczanie zębów ultradźwiękami zalecane jest co 6-12 miesięcy; czasami częściej, nawet co 3-4 miesiące, jeśli zęby pacjenta są szczególnie podatne na osadzanie się kamienia i osadu. Osobom z założonym aparatem ortodontycznym zaleca się wizyty w gabinecie stomatologicznym celem oczyszczenia zębów nawet co 3 miesiące. Ceny za skaling i za piaskowanie wynoszą ok.100zł za każdy.

Piaskowanie zębów trwa jedynie 20-30 minut, jest on bezbolesne, może wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Piaskowanie jest w pełni bezpieczne, nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Po zabiegu zęby stają się chwilowo nadwrażliwe na przebarwienia, zatem należy unikać jedzenia, które zawiera barwniki przez około 2 godziny.

Po zabiegach oczyszczania z kamienia nazębnego i osadów zaleca się fluoryzację zębów.

Piaskowanie zębów - wskazania

Osoby, które powinny korzystać z regularnych zabiegów oczyszczania zębów:

  • osoby palące papierosy,
  • osoby, które często piją kawę, herbatę i wino,
  • pacjenci z założonym aparatem ortodontycznym,
  • osoby podatne na przebarwienia.

Kamień nazębny i osad oprócz drażnienia mechanicznego dziąseł, stanowią płytkę bakteryjną, która może powodować stan zapalny przyzębia, próchnicę, paradontozę i inne choroby zębów. Dlatego skaling i piaskowanie jest szczególnie polecane dla osób zagrożonych tymi problemami jamy ustnej. Poza tym piaskowanie zębów poprawia ich wygląd, stają się one jaśniejsze i gładsze, zatem osoby narażone na próchnicę i objawiające się skutków ubocznych wybielania, mogą się zdecydować na ten zabieg. Niestety rezultat będzie mniej spektakularny niż w przypadku wybielania. Piaskowanie to zabieg dentystyczny profilaktyczny, chroniący przed chorobami jamy ustnej, nie jest polecany dla osób, które skarżą się jedynie na nieestetyczny kolor uzębienia. Piaskowanie często jest wykonywane jak zabieg poprzedzający profesjonalne wybielanie zębów, jest również uzupełnieniem skalingu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania
Piaskowanie - na czym polega, częstotliwość wykonywania, wskazania

Narzędzia do skalowania zębów

Narzędzia do skalowania zębów

Skalowanie polega na regularnym czyszczeniu widocznych powierzchni zębów.

Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Polerowanie zębów - piaskowanie, przebieg i efekty, skaling, fluoryzacja

na usunięciu z powierzchni zębów nalotów, osadów, przebarwień oraz złogów. Najczęściej razem z nim w parze idzie ich piaskowanie, fluoryzacja oraz skaling (...) , które wykonuje się przed i po polerowaniu zębów....

Implant zęba - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - zdjęcia

Implanty - zdjęcia

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.