Trwa ładowanie...

Vaping zniszczył mu płuca. Potrzebny był przeszczep

Avatar placeholder
18.11.2019 15:02
Płuca siedemnastolatka niemal nie działały
Płuca siedemnastolatka niemal nie działały (Facebook)

Amerykańscy lekarze przeprowadzili pierwszą na świecie operację przeszczepu obu płuc zniszczonych przez vapowanie. Lekarze ostrzegają, że 17-latek cierpiał na chorobę, która zabiła w USA już prawie czterdzieści osób i apelują do młodych, aby zaprzestali vapowania.

1. Pierwsza podwójna transplantacja płuc u ofiary vapingu

"To zło, z jakim wcześniej się nie spotkałem" – takimi słowami dr Hasan Nemeh opisał przypadek 17-letniego pacjenta, który trafił na stół operacyjny w szpitalu w Detroit. Lekarz przyznał, że w swojej 20-letniej karierze nie widział jeszcze tak zniszczonych płuc.

Na początku listopada tego roku młody sportowiec trafił do placówki z powodu problemów z oddychaniem. Jego stan pogarszał się dramatycznie od niemal miesiąca.

Po analizie stanu zdrowia pacjenta zespół dr Nemeha z przerażeniem stwierdził, że chłopak ma niewielkie szanse na przeżycie, jeśli nie przeprowadzi się u niego natychmiastowego przeszczepu płuc.

Zobacz film: "Palenie papierosów a serce"

Na prześwietleniu lekarze zobaczyli bowiem narządy wyniszczone do tego stopnia, że samodzielne oddychanie było niemożliwe. Dlatego pacjent został podłączony do sztucznego płuca oddychającego za niego.

Po dokładniejszych badaniach lekarze zauważyli wiele ran i skomplikowanych poparzeń w obu płucach. Problem z prawidłową cyrkulacją powietrza potęgowany był przez (powiększające się z dnia na dzień) martwe tkanki płuc.

Paradoksalnie, beznadziejny stan pacjenta sprawił, że zyskał on większe szanse na wyzdrowienie. W amerykańskim systemie transplantologicznym pacjenci czekają zwykle po kilka miesięcy na organ do przeszczepu. 17-latek był w tak złym stanie, że znalazł się od razu na szczycie listy oczekujących.

Sama operacja trwała sześć godzin i zakończyła się powodzeniem.

Średnia długość życia osób z przeszczepem płuc wynosi 7 lat. W najlepszych przypadkach żyją do 20 lat po przeszczepie. Dlatego rodzice chłopaka chcą, z pomocą lekarzy, ostrzec innych rodziców przed zgubnym działaniem e-papierosów.

Vapowanie różni się od zwykłego palenia użyciem elektornicznej wersji papierosa. Dzięki olejkom, na których bazują e-papierosy powstaje więcej dymu, który może mieć różne warianty smakowe. lekarze ostrzegają jednak, że dym może mieć znacznie gorsze działanie na nasze płuca. Ciągły dostęp do papierosów może zachęcać również do tego, by częściej sięgać po nałóg.

"Z tym bezsensownym produktem należy walczyć" - podsumowuje dr Nemeh.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze