Trwa ładowanie...

W Indiach pozamykano szkoły. Wrócił groźny wirus. Nawet 75 proc. chorych umiera

Nipah atakuje w Indiach
Nipah atakuje w Indiach (Getty Images)

Niepokojące doniesienia z Indii. Po raz kolejny zaatakował wirus Nipah. Objawy przypominają COVID, ale rokowania są znacznie gorsze. Na chorobę nie ma lekarstwa ani szczepień. To już czwarte ognisko epidemiczne na przestrzeni ostatnich pięciu lat w tej samej lokalizacji.

spis treści

1. W Indiach wprowadzono strefę zamkniętą

To nie pierwszy raz kiedy pojawiają się informacje o wirusie Nipah, który rozprzestrzenia się w Azji. Wykryto go w 1999 r. na terenie Malezji, wtedy liczba zakażonych sięgnęła 256 osób. Do tej pory ogniska wirusa potwierdzono wyłącznie na terenie Azji m.in. w Chinach, Indiach i Bangladeszu.

Zakażenie wirusem Nipah może prowadzić do zapalenia mózgu i groźnych powikłań neurologicznych
Zakażenie wirusem Nipah może prowadzić do zapalenia mózgu i groźnych powikłań neurologicznych (Getty Images)
Zobacz film: "Wirus Nipah dotrze do Europy? Prof. Simon odpowiada"

Ostatnie doniesienia z Indii mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych, które nie były ze sobą spokrewnione. Kolejne osoby są hospitalizowane, kwarantanną objęto do tej pory 170 osób. Lokalne władze zadecydowały o utworzeniu stref zamkniętych w obrębie siedmiu wiosek w stanie Kerala na południu Indii, zamknięto tam szkoły i biura. Wszystko po to, żeby nie dopuścić do rozprzestrzenienia wirusa.

- Koncentrujemy się na wczesnym śledzeniu kontaktów osób zakażonych i izolowaniu wszystkich osób z objawami - poinformowała dziennikarzy Veena George, stanowa minister zdrowia.

2. Wirus Nipah ma potencjał pandemiczny

WHO uznało wirus Nipah za jeden z dziesięciu najniebezpieczniejszych na świecie, obok SARS-CoV-2 i Eboli. - Nikt nie jest bezpieczny. Choroba po wybuchu epidemii szybko dotrze do dowolnego miejsca na świecie, dzięki międzynarodowym podróżom i handlowi - alarmował wiosną Pragya Yadav, naukowiec badający wirus Nipah z Narodowego Instytutu Wirusologii w Indiach.

Nipah to wirus odzwierzęcy, przenoszony przez świnie i nietoperze owocożerne. Można się nim zarazić przez kontakt z osobą zakażoną, jak również przez zjedzenie skażonej żywności.

Pierwsze objawy choroby przypominają COVID lub grypę. Przebieg jest ciężki. Zakażenie wirusem Nipah może prowadzić do zapalenia mózgu i groźnych powikłań neurologicznych. Rokowania nie są dobre, śmiertelność wśród zakażonych sięga od 40-75 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze