Trwa ładowanie...

Wirus Nipah z Azji. WHO potwierdza, że ma potencjał pandemiczny

WHO potwierdziła, że wirus Nipah ma potencja pandemiczny, podobnie jak koronawirus SARS-CoV-2
WHO potwierdziła, że wirus Nipah ma potencja pandemiczny, podobnie jak koronawirus SARS-CoV-2 (Getty Images)

Niepokojące dane z Azji. WHO potwierdza, że wirus Nipah, którego obecność potwierdzono do tej pory m.in. w Chinach i Indiach, ma potencjał pandemiczny. Śmiertelność zakażeń wywołanych tym wirusem sięga nawet 75 proc.

spis treści

1. Nowy wirus z Azji. Czy będzie się rozprzestrzeniał tak jak wirus SARS-CoV-2?

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że nowy wirus Nipah może wywołać kolejną pandemię. Wirus wykryto do tej pory w kilku państwach Azji Południowo-Wschodniej. Wiadomo, że może się przenosić z człowieka na człowieka.

Można się nim zakazić przez kontakt z osobą zakażona, jak również przez zjedzenie skażonej żwyności. Najbardziej niepokojący jest fakt, że wśród chorujących śmiertelność sięga od 40 do nawet 75 proc.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o mutacjach koronawirusa"
Przypadki zakażeń wirusem Nipah potwierdzono wyłącznie w Azji
Przypadki zakażeń wirusem Nipah potwierdzono wyłącznie w Azji (East News)

2. Co wiemy o wirusie Nipah?

To nie pierwszy raz, kiedy pojawiają się informacje o groźnym wirusie, który rozprzestrzenia się w Azji i może dotrzeć do innych państw świata. Wiadomo, że Nipah, podobnie jak SARS-CoV-2, jest pochodzenia zwierzęcego. Po raz pierwszy był wykryty w 1999 r. na terenie Malezji. Wtedy liczba zakażonych sięgnęła 256 osób. Do tej pory ogniska wirusa potwierdzono wyłącznie na terenie Azji m.in. w Chinach, Indiach i Bangladeszu.

Wirus Nipah należy do rodziny Paramyxoviridae, tak samo, jak wirusy świnki, czy odry.

3. Jak przebiega zakażenie wirusem Nipah?

Zakażenie wirusem Nipah może prowadzić do zapalenia mózgu i groźnych powikłań neurologicznych. U zakażonych występują dolegliwości przypominające w pierwszym etapie grypę:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • później mogą wystąpić zaburzenia świadomości i problemy z orientacją.

Czas inkubacji wirusa jest długi, może sięgać nawet 45 dni. To jeden z czynników, który spowodował, że eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia stwierdzili, że Nipah ma potencjał pandemiczny. WHO sklasyfikowała go, jako jeden z dziesięciu najniebezpieczniejszych na świecie, obok SARS-CoV-2 i Eboli.

Źródło: BBC News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze