Trwa ładowanie...

Nowy wariant COVID. Pirola budzi większy niepokój niż Eris

W kolejnym kraju wykryto nowy wariant COVID
W kolejnym kraju wykryto nowy wariant COVID (Getty Images)

Wariant BA.2.86, który dostał przydomek Pirola, został wcześniej wykryty w Izraelu, Danii i Stanach Zjednoczonych, a teraz dotarł do Londynu. Nowy szczep jest już monitorowany przez WHO. Naukowcy przyznają, że budzi niepokój ze względu na dużą liczbę mutacji. Na razie nie ma danych na temat jego zjadliwości.

spis treści

1. Pirola jest pod obserwacją WHO

Wiele państw na świecie po raz kolejny notuje wzrosty zakażeń koronawirusem. Najprawdopodobniej stoi za tym subwariant Omikronu EG.5.1, czyli Eris, który zaczyna wypierać pozostałe warianty. Jego obecność potwierdzono w 51 państwach.

Światowa Organizacja Zdrowia w lipcu dodała EG.5.1 na listę wariantów monitorowanych. Kilka dni temu organizacja poinformowała o kolejnym szczepem, który został objęty obserwacją.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

Podwariant koronawirusa BA.2.86, czyli Pirola po raz pierwszy zgłoszono w Izraelu, później wykryto pojedyncze przypadki w Danii i Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), zakażenie potwierdzono również u pacjenta w Londynie, który wcześniej nie podróżował.

- Jesteśmy świadomi jednego potwierdzonego przypadku w Wielkiej Brytanii. UKHSA przeprowadza obecnie szczegółową ocenę i przekaże dalsze informacje w odpowiednim czasie - tłumaczy dr Meera Chand, zastępca dyrektora Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) w rozmowie z "The Guardian".

Pirola budzi niepokój ze względu na dużą liczbę mutacji
Pirola budzi niepokój ze względu na dużą liczbę mutacji (Getty Images)

2. Dlaczego Pirola budzi obawy?

Nowy wariant jest pod obserwacją naukowców. UKHSA wskazuje, że na razie nie ma danych na temat tego, czy może powodować cięższy przebieg choroby. BA.2.86 budzi pewne obawy naukowców ze względu na ilość mutacji, znacznie większą niż obserwowane np. przy subwariancie Eris.

- Jeśli wariant będzie miał dużo nowych mutacji, jest zawsze większe ryzyko, że któraś z nich spowoduje znowu uzjadliwienie wirusa. Nie ma jeszcze danych, o jaki tym tym ten wariant daje przebieg. To są tylko wczesne sygnały, jakie wysyła WHO, widząc nowy wariant o dużym potencjale. BA.2.86 budzi większy niepokój niż Eris - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Prof. Francois Balloux z University College London dodaje w rozmowie z "The Gurdian", że na szczęście jest mało prawdopodobne, by nowy szczep spowodował falę zakażeń o skali i zasięgu, jak te obserwowane na początku pandemii, ponieważ większość ludzi nabyła już pewną odporność na chorobę dzięki szczepieniom lub po przechorowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze