Trwa ładowanie...

Duży wzrost zakażeń. Prawdopodobnie Eris dotarł już do Polski

 Karolina Rozmus
15.08.2023 10:20
Eris może być już w Polsce
Eris może być już w Polsce (Getty Images)

Zaliczany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) EG.5.1. do wariantów zainteresowania Eris powoduje coraz więcej zakażeń. Odpowiada za 15 proc. infekcji w Wielkiej Brytanii i 18 proc. w USA. Zdaniem wirusologa notowane od dwóch tygodni wzrosty zakażeń w Polsce mogą wskazywać, że dotarł i do nas.

spis treści

1. Eris już w Polsce?

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie zwraca uwagę, że najnowszy potomek koronawirusa SARS-CoV-2, czyli wariant EG.5.1., odpowiada za coraz więcej zakażeń.

Rośnie liczba zakażeń spowodowanych przez COVID-19. Obecność Eris potwierdza już 51 krajów
Rośnie liczba zakażeń spowodowanych przez COVID-19. Obecność Eris potwierdza już 51 krajów (Pixabay)
Zobacz film: "Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia"

"Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że EG.5.1 odpowiada w tym kraju już za blisko 15 proc. przypadków zakażeń wywołanych przez SARS-CoV-2. W Stanach Zjednoczonych ten odsetek sięga 18 proc., a w Sigapurze – 17 proc. EG.5.1. jest właściwie obecny na wszystkich kontynentach, a zatem z dużym prawdopodobieństwem także w Polsce" – informuje wirusolog w poście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Podkreśla, że żadne laboratorium w Polsce, które zajmuje się genotypowaniem, nie potwierdziło, jakoby Eris z całą pewnością panoszył się w naszym kraju. Warto jednak wspomnieć, że od 8 sierpnia EG.5.1. potwierdziło już 51 krajów całego świata. Na to, że Eris jest i w Polsce mogą także wskazywać wykresy przygotowane przez Wiesława Seweryna. Pokazują wzrosty zakażeń i coraz większy udział dodatnich testów w ostatnich dwóch tygodniach.

2. Może przypominać przeziębienie. Objawy wariantu Eris

O rosnącej liczbie zakażeń spowodowanych przez Eris pisaliśmy niedawno – eksperci uspokajali, że wariant ten wywołuje objawy podobne do tych, które pojawiały się przy zachorowaniach spowodowanych przez poprzednie warianty Omikronu. Tłumaczą, że dolegliwości zazwyczaj przypominają przeziębienie.

Wirusolog wyjaśnia, że głównymi objawami infekcji wywołanej przez Eris, mogą być:

  • chrypka,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • katar,
  • zmieniony smak i węch.

"Chociaż do tej pory nie zgłoszono żadnych zmian w ciężkości przebiegu choroby, to w niektórych krajach (Malta, Japonia, Korea) obserwuje się zwiększenie przypadków hospitalizacji podążających za wzrostem odsetka udziału EG.5.1. w zakażeniach" – wskazuje prof. Szuster-Ciesielska.

Wirusolog zaznacza, że Moderna rozpoczęła produkcję szczepionki mRNA opartej o wariant XBB.1.16, choć "na chwilę obecną nie wiadomo, jakie decyzje polskiego rządu zapadną w sprawie szczepień przeciwko COVID-19 tej jesieni u nas".

- W tej chwili nie ma dowodów wskazujących na to, że EG.5 może łatwiej się rozprzestrzeniać, a obecnie dostępne terapie i szczepionki powinny nadal być skuteczne przeciwko temu wariantowi – powiedział Il Politico rzecznik Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Dodał, że szczepienia nadal są najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze