Najzdrowszy wybór. Obniża cholesterol, reguluje cukier we krwi
Jeśli chodzi o cholesterol, większość z nas ma z nim jedynie negatywne skojarzenia. Wiele osób wręcz panicznie się go obawia. Inne łączą wysoki poziom cholesterolu z zagrożeniami zdrowotnymi. Czy słusznie? Z pewnością warto wiedzieć, że cholesterol to związek o kluczowym dla zdrowia znaczeniu. I jak niemal ze wszystkim, tak i tutaj, zarówno niedobór, jak i nadmiar cholesterolu w organizmie nie są wskazane. Co zrobić zatem, aby mieć cholesterol pod kontrolą? Podpowiadamy. Okazuje się, że to wcale nie takie trudne.
1. Nasz organizm potrzebuje cholesterolu, bo…
… pełni on w organizmie szereg istotnych funkcji. Co więcej, jako budulec błony komórkowej związek ten występuje w każdej komórce ludzkiego ciała. Nasz organizm jest w stanie sam produkować cholesterol. Za ten proces odpowiada przede wszystkim wątroba. Część cholesterolu dostarczamy sobie natomiast wraz z dietą.
Zanim przejdziemy do sposobów na to, aby utrzymać cholesterol (i trójglicerydy, a więc nasz cały tzw. profil lipidowy) we właściwych proporcjach, przypomnimy, jaką rolę odgrywa ten związek w kontekście zachowania zdrowia. Warto bowiem wiedzieć, że cholesterol bywa demonizowany. Jak się okazuje - niesłusznie.
2. Funkcje cholesterolu
Jakie są najważniejsze funkcje cholesterolu w ludzkim organizmie? Otóż:
- cholesterol pełni funkcję inicjującą dla kortyzolu, czyli najważniejszego hormonu stresu; bez cholesterolu nie byłoby zatem kortyzolu, a ten, jak wiemy, odpowiada m.in. za metabolizm, naszą reakcję na stres, czy rozmieszczenie tkanki tłuszczowej;
- cholesterol bierze udział w syntezie hormonów płciowych, zarówno żeńskich, jak i męskich;
- jako składnik błon komórkowych, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, cholesterol: współodpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów w naszym organizmie;
- bez cholesterolu niemożliwy byłby prawidłowy rozwój mózgu oraz układu nerwowego;
- synteza witaminy D3, która zachodzi w naszej skórze pod wpływem oddziaływania promieniowania słonecznego, także nie mogłaby się odbywać bez cholesterolu;
- cholesterol jest bardzo ważny dla wytwarzania kwasów żółciowych w wątrobie;
- jeśli zależy nam na prawidłowym trawieniu tłuszczów oraz na dobrym przyswajaniu witaminy A, E, D i K, cholesterol to związek, który zdecydowanie nam w tym pomoże.
Wymienione funkcje to tylko część zadań, jakie spełnia w ludzkim organizmie ten dobrze wszystkim znany związek należący do grupy lipidów, czyli tłuszczy.
Jak jednak wspomnieliśmy, dla osiągania korzyści zdrowotnych i zachowania organizmu w stanie równowagi istotne będzie utrzymywanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi, a dokładnie uzyskanie optymalnego profilu lipidowego, na który składają się cholesterol całkowity, frakcja LDL, frakcja HDL oraz trójglicerydy.
3. 6 sposobów, aby mieć cholesterol i trójglicerydy pod kontrolą
Interpretacją wyników badań profilu lipidowego powinien zająć się specjalista, który zadecyduje także o ewentualnym podjęciu leczenia w celu uregulowania poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
Samodzielnie możemy jednak wprowadzić w życie kilka prostych zasad, które wesprą leczenie (jeśli takie wdrożono), a przede wszystkim zadziałają profilaktycznie.
1. Usuń z diety przetworzone cukry
Myśląc o cholesterolu i trójglicerydach zazwyczaj kojarzymy ich wysoki poziom z tłuszczem w diecie. Lekceważymy natomiast obecność w codziennym menu cukru. Aby obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, wyeliminuj z diety (lub przynajmniej mocno ogranicz) słodycze, żywność przetworzoną, cukier, za zatem węglowodany proste, rafinowane, a zatem pochodzące z nienaturalnych źródeł.
2. Zwiększ w swojej diecie udział kwasów omega-3
Kwasy omega-3 pochodzące z tłustych ryb morskich (kwasy DHA i kwasy EPA obecne m.in. w łososiu, czy makreli) wykazują działanie przeciwzapalne. A to przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Jeśli nie przepadamy za rybami, zdecydowanie warto rozważyć suplementację kwasami omega-3.
3. Sięgnij po olej lniany
Jak wskazują liczne badania, wystarczy zaledwie 6 g oleju lnianego dziennie, stosowanego przez okres 8 tygodni, aby obniżyć poziom trójglicerydów aż o 23 proc. Sposób prosty, niedrogi, a jak się okazuje - skuteczny.
4. Włącz do diety większą ilość warzyw
Sałatka ze świeżych warzyw z dressingiem na bazie oleju lnianego to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu i trzymać go w ryzach. Warto pamiętać, że niebagatelną rolę odgrywać będzie tutaj błonnik, który również pomaga w kontrolowaniu poziomu cholesterolu w organizmie.
5. Zadbaj o codzienną porcję aktywności fizycznej
Wysiłek fizyczny poprawia profil lipidowy. Wystarczy godzina aktywności każdego dnia, czyli niewiele, aby obniżyć poziom glicerydów o 23 proc., czyli całkiem sporo!
6. Dbaj o regenerację wątroby
Obciążona wątroba może oznaczać kłopoty z lipidogramem. Zwłaszcza jeśli dodatkowo zażywamy duże ilości leków, czy spożywamy alkohol. Dla optymalnego poziomu cholesterolu w organizmie istotne będzie zatem, aby odpowiednio zadbać o ten ważny narząd. Poza dietą warto na pewno sięgnąć po wspierające regenerację wątroby preparaty ziołowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: prostazdrowadieta.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.