W tej grupie śmiertelność jest najwyższa. Lekarz wskazuje główny powód (WIDEO)
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na przestrzeni ostatniej dekady 55-64 proc. panów odwiedzało lekarzy, to o dziesięć procent mniej niż w przypadku kobiet. Jak wskazuje Narodowy Fundusz Zdrowia, mężczyźni żyją aż o osiem lat krócej niż panie.
Do tego "statystyki medyczne pokazują, że to mężczyźni chorują częściej – najpoważniejsze z dolegliwości, będące przyczyną zgonów u tej płci, to choroby układu krążenia (40,8 proc.) oraz nowotwory złośliwe (25,9 proc.)".
Jako że ryzyko szeregu schorzeń, w tym także nowotworów, rośnie z wiekiem, to w Polsce dostępna jest tzw. Profilaktyka 40 Plus, program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Niestety w grupie mężczyzn badania nie cieszą się popularnością.
- Grupa mężczyzn 40 plus to grupa, która tylko podstępem da się do lekarza doprowadzić - mówił dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny, Ambasador Zdrowia, podczas Digital Health Mix w rozmowie z Kornelią Ramusiewicz-Osypowicz z WP abcZdrowie.
Wspomina również historię swojego pacjenta, który do lekarza rodzinnego przyszedł z dzieckiem, a przy okazji "nieśmiało zadał pytanie o siebie".
- Można zaproponować profilaktykę 40+. I to jest naprawdę super, kiedy pacjent 40, a nawet 60-letni może przyjść bez skierowania do przychodni. Nie musi iść do lekarza, tylko idzie rano na pobranie krwi – wyjaśnia. Dodaje, że z wynikami badań trzeba się udać do lekarza.
- To, co zauważyłem w okresie teleporad, to panowie częściej korzystają z teleporad poprzez kontakt smsowy, szczególnie jeżeli sprawa dotyczy problemów intymnych – dodaje lek. Łukasz Durajski, pediatra i internista, konsultant WHO oraz członek American Academy of Pediatrics (AAP).
Dodał, że choć tego rodzaju kontakt z lekarzem nie rozwiąże wszystkich problemów i nie zastąpi wizyty stacjonarnej, to może być szansą na nawiązanie dialogu z pacjentem. W ten sposób zwiększa szansę na to, że pacjent przełamie swój lęk czy niechęć do profilaktyki.
Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.