1 lipca rusza program "Profilaktyka 40 PLUS". To tzw. 500 plus na zdrowie. Jakie badania wchodzą w skład pakietu?
Program badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia pod nazwą "Profilaktyka 40 PLUS". Od 1 lipca każdy po czterdziestce, kto wypełnieni ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta, otrzyma e-skierowanie na pakiet badań. Będzie można je wykonać w placówce, która realizuje program.
1. 500 plus na zdrowie. Jakie badania można wykonać?
- Badania profilaktyczne 40 plus dadzą obraz naszego zdrowia po pandemii i będą punktem wyjścia do dalszej diagnostyki i leczenia, jeśli będzie taka konieczność - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
- To jest program, który pozwala zrobić taki podstawowy bilans zdrowotny po okresie, który mamy za sobą - walki z pandemią - dodał Niedzielski na konferencji prasowej.
Jak zauważył epidemia wpłynęła na to, że mniej osób zgłaszało się do lekarzy, a sam dostęp do medyków był ograniczony, bo byli zaangażowani w leczenie osób z COVID-19.
- Żeby to nadrobić mamy program, który każdemu z nas w wieku powyżej 40. roku życia pozwoli zrobić taki obrazek, taki bilans, takie zdjęcie, co jest z naszym zdrowiem. Ten okres mniejszej aktywności, izolacji, zwiększonego siedzenia w domu nie sprzyja naszemu zdrowiu (...) To wszystko oznacza realne ryzyko dla zdrowia - powiedział.
Minister zaznaczył, że biorąc to wszystko pod uwagę, resort zdrowia przygotował program podstawowych badań, który jest nieco zróżnicowany pod względem płci pacjenta. To morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny we krwi, próby wątrobowe, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale, a w przypadku mężczyzn dodatkowo badanie PSA, czyli badanie pomocne w wykryciu raka prostaty.
Ten cały pakiet - jak zaznaczył Niedzielski - jest punktem wyjścia do ewentualnej dalszej diagnostyki i terapii.
Minister wyjaśnił, że przystąpić do programu można w prosty sposób - wypełniając ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię. Po tej procedurze wystawiane jest automatyczne e-skierowanie. Pacjent może zrealizować badania w placówce, która bierze udział w programie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.