Trwa ładowanie...

Na co chorują mężczyźni po czterdziestce? (WIDEO)

Avatar placeholder
17.07.2019 14:34

Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień. Wraz z przekroczeniem tej granicy wieku wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób. Części z nich można uniknąć, wykonując odpowiednie badania profilaktyczne.

1. Zmiany w organizmie

Około 40. roku życia zwalnia metabolizm, co przyczynia się do rozwoju procesów zwyrodnieniowych, takich jak zmiany miażdżycowe czy reumatyzm. Stopniowo zaczyna spadać stężenie testosteronu i hormonu DHEA we krwi, co prowadzi do zmniejszenia płodności, utraty masy mięśniowej, skłonności do tycia, odkładania się tłuszczu w obrębie brzucha, zmniejszenia wydolności organizmu, pogorszenia nastroju. Po czterdziestce mięśnie osłabiają się, co jest spowodowane zmniejszaniem się ilości włókien mięśniowych. Stopniowo zmniejsza się też masa kostna oraz ilość krwi. Zmiana w produkcji melatoniny przekłada się na zaburzenia snu.

2. Choroby czterdziestolatków

Do najczęstszych chorób dotykających mężczyzn po czterdziestce należą miażdżyca tętnic wieńcowych, nadciśnienie tętnicze oraz choroby onkologiczne. Najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn są rak płuca (1/5 zachorowań na nowotwory), rak gruczołu krokowego, rak jelita grubego, rak pęcherza moczowego i rak żołądka. Choroby serca występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Sprzyja im nadwaga, cukrzyca, siedzący tryb życia, palenie papierosów. Na zachorowanie na nowotwór płuc narażeni są głównie palacze, ale ryzyko wystąpienia tej choroby dotyczy również mieszkańców dużych miast. Choroby nowotworowe we wczesnym stadium zaawansowania przebiegają bezobjawowo, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.

Poznaj też najbardziej wstydliwe męskie choroby

3. Jakie badania wykonać po czterdziestce?

Zgodnie z kalendarzem antynowotworowych badań profilaktycznych raz do roku należy wykonać morfologię, OB, stężenie glukozy we krwi, badanie ogólne moczu i pomiar ciśnienia tętniczego. Mężczyźni po 40. roku życia powinni mierzyć poziom cholesterolu we krwi raz na dwa lata albo raz do roku, jeżeli są rodzinnie obciążeni ryzykiem miażdżycy i chorób krążenia, maja nadwagę lub palą papierosy. Co dwa lata warto również wykonać EKG, aby zdiagnozować choroby serca, prześwietlenie płuc, badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego. Co trzy lata zaleca się wykonać pomiar stężenia elektrolitów we krwi, USG jamy brzusznej oraz badanie jąder przez lekarza. Gastroskopię powinno się wykonywać co pięć lat, podobnie RTG klatki piersiowej (osoby palące co roku). Raz na 10 lat można też wykonać badanie gęstości kości. Obejrzyj nasze wideo, aby dowiedzieć się jakich produktów żywnościowych powinni unikać mężczyźni po czterdziestce.

Zobacz też: Jak zadbać o zdrowie swojego mężczyzny?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze