Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Wapń i jego znaczenie dla zdrowia

Avatar placeholder
23.07.2017 22:21
Wapń i jego znaczenie dla zdrowia
Wapń i jego znaczenie dla zdrowia

Aby jak najdłużej utrzymać zdrowie, młody wygląd, a także świetne samopoczucie, należy przede wszystkim zadbać o dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. Z pewnością wspomoże to zachowanie dobrej kondycji naszego organizmu. Jednym z ważniejszych składników mineralnych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania jest wapń.

1. Na co wpływa wapń?

Jest to jeden z najważniejszych w organizmie człowieka składników mineralnych. Uczestniczy on w wielu procesach, które zachodzą w naszym ciele.

Należy zacząć od tego, że pierwiastek ten współtworzy tkankę kostną, w tym zębową. W momencie jej kształtowania się, a także później – w okresie dorastania – należy zadbać o odpowiedni poziom wapnia w organizmie. Na późniejszych etapach ten składnik mineralny będzie odpowiednio wzmacniał kości i zęby.

Wapń wspomaga również działanie enzymów w organizmie. Weźmy pod uwagę na przykład enzymy trawienne, z którymi niestety znaczna część naszego społeczeństwa ma problemy. Odpowiedni poziom wapnia pozwoli cieszyć się nie tylko posiłkami, ale również odpowiednio wchłoniętymi z niego substancjami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Kolejną właściwością tego pierwiastka jest wspomaganie krzepnięcia krwi. Ponadto ten składnik mineralny odpowiada też za prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz uszczelnianie ścian komórkowych.

2. Odpowiednia dawka

By zapewnić organizmowi właściwą podaż wapnia na co dzień, należy zadbać nie tylko o zbilansowaną dietę, ale również o suplementację tego pierwiastka. Aby mieć pewność, że wapń dobrze się wchłania, można proces ten wspomóc witaminą D.

Dawkowanie powinno być zgodne z wytycznymi WHO, zgodnie z którymi powinniśmy dostarczać 1 000 mg tego pierwiastka każdego dnia. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy organizm potrzebuje większej dawki wapnia, takie jak okres ciąży i karmienia piersią czy okres okołomenopauzalny.

Wapń jest na tyle bezpieczny, że mogą go przyjmować kobiety zarówno w ciąży, jak i karmiące piersią. Dodatkowo, jeśli przyszła mama dostarcza w diecie zbyt małą ilość tego składnika, organizm i tak przekazuje dziecku w jej łonie lub karmionemu piersią odpowiednią jego dawkę. W takiej sytuacji poziom wapnia w organizmie kobiety może być zbyt niski, co objawia się między innymi mocnym osłabieniem zębów. W takich sytuacjach pomocna jest odpowiednia suplementacja tego pierwiastka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze