Trwa ładowanie...

Wariant Delta plus. Czy szczepionki będą skuteczne? Wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska (WIDEO)

Avatar placeholder
24.10.2021 20:36

Naukowcy z Wielkiej Brytanii badają kolejny wariant koronawirusa - Delta plus. Wiadomo, że już w tej chwili nowa mutacja odpowiada w za 8 proc. wszystkich zakażeń na Wyspach. Czy ten wariant również jest już obecny w Polsce?

Na to pytanie odpowiadała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Zakładu Wirusologii i Immunologii Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii UMCS, która była gościem programu WP Newsroom.

- Tego nie wiem. Nie można tego stwierdzić z całą odpowiedzialnością, dopóki nie pojawią się badania - podkreśliła prof. Szuster-Ciesielska. - Obecne informacje, które spływają od naukowców, nie wskazują, aby to była jakaś zasadnicza mutacja, która by zastąpiła Deltę - dodała ekspertka.

Prof. Szuster-Ciesielska również wyjaśniła, że na razie nie ma powodów, aby niepokoić się o skuteczność dostępnych szczepionek przeciw COVID-19 wobec wariantu Delta plus.

- Szczepionki będą skuteczne, ponieważ są opracowane w oparciu o podstawowy wariant z Wuhan i jak widzimy, do tej pory sprawdzały się wobec różnych wariantów. Więc nic nie wskazuje, aby nie były one skuteczne w stosunku wariantu Delta plus - zaznaczyła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

1. Wariant Delta plus. Co o nim wiemy?

Wariant Delta - najbardziej zakaźny z dotychczas rozpoznanych wariantów, ma nową mutację nazwaną Delta plus (AY.4.2 ), którą po raz pierwszy zidentyfikowano w Indiach. Brytyjscy naukowcy zastanawiają się, czy nowy podwariant AY.4.2 jest bardziej zakaźny od Delty i szybciej namnaża się w płucach.

- Jeśli wstępne dowody zostaną potwierdzone, AY.4.2 może być najbardziej zakaźnym szczepem koronawirusa od początku pandemii – powiedział Francois Balloux, dyrektor University College London Genetics Institute. - Ale trudno jeszcze o jednoznaczne oceny. Na razie dzieje się to tylko w Wielkiej Brytanii i nie wykluczam, że ten wzrost jest przypadkowym wydarzeniem demograficznym – dodał.

Wariant AY.4.2 zawiera dwie mutacje w białku kolca (S), oznaczone jako Y145H i A222V, których nie zawiera wariant Delta. Naukowcy szczególną uwagę zwracają również na mutację K417N – jest to ta sama mutacja, którą zawiera wariant południowoafrykański, zwany oficjalnie Betą. Pojawia się zatem pytanie, czy dodatkowe mutacje w nowym wariancie Delty mogą sprawić, że działanie szczepionek stanie się słabsze?

AY.4.2 jest jednym z 45 podtypów wywodzących się z Delty, które zostały zarejestrowane na całym świecie.

Zobacz także: Nowa mutacja Delta plus już szaleje w Europie. Czy jest bardziej zakaźna od poprzednich wariantów koronawirusa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze