Trwa ładowanie...

Południowoafrykańska mutacja koronawirusa jest już w Polsce. Co o niej wiemy?

Kolejny mutant SARS-CoV-2 dotarł do Polski. Oprócz brytyjskiego wariantu pojawiła się u nas południowoafrykańska mutacja koronawirusa. Jak informuje minister zdrowia - pierwszy przypadek pochodzi z okolic Suwałk na Podlasiu.

spis treści

1. Afrykańska mutacja wirusa dotarła do Polski

Niepokojące wieści dotyczące koronawirusa w Polsce. Ministerstwo podało, że dotarła do nas kolejna mutacja.

"Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska. Mamy pierwszy przypadek zidentyfikowany tej mutacji przez laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk" - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej.

Jak podkreśla Niedzielski - "obie mutacje są elementami, które będą działały na przyspieszenie procesów pandemicznych".

2. Co wiemy o wariancie południowoafrykańskim wirusa?

Obecność wariantu południoafrykańskiego potwierdzono do tej pory w wielu państwach, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Japonii, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. W RPA stał się już dominującym, budząc obawy o rozprzestrzenianie na inne rejony świata.

"Bardzo groźnie wygląda sytuacja w Republice Południowej Afryki, gdzie system opieki zdrowotnej jest mocno przeciążony a nadmiarowe zgony rosną. Obecnie za ponad 90 proc. zakażeń odpowiada za tzw. wariant afrykański SARS-CoV2, chyba najgroźniejszy spośród nowych odmian" - podkreśla prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Dotychczasowe badania nie potwierdziły, że wariant południowoafrykański jest bardziej śmiercionośny, natomiast jest o ok. 50 proc. bardziej zakaźny.

"To niesamowite i przerażające, jak szybko doszło do dominacji tego wariantu w RPA i wydaje się, że jesteśmy na początkowych etapach obserwowania go i innych nowych, które stają się coraz bardziej dominujące na świecie" - alarmuje cytowany przez "The Washington Post" Richard Lessells, z KwaZulu-Natal Research and Innovation Sequencing Platform.

Badania w RPA udokumentowały dziesiątki przypadków ponownych zakażeń nowym wariantem osób, które wcześniej przechorowały COVID-19. Kwestią czasu było, aż nowa mutacja dotrze do Polski.

- Mamy obecnie trzy zasadnicze nowe warianty wirusa. Wariant wykryty w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo najłagodniejszy i w katalogu nowych wersji koronawirusa jest "tylko" bardziej zakaźny. Natomiast mamy niestety problem z kolejnymi mutacjami, czyli mutantem południowoafrykańskim i tym wykrytym w Japonii oraz Brazylii, które kumulują w sobie już trzy niebezpieczne mutacje - K417 i E484. To są mutacje, które mogą powodować mniejsze powinowactwo przeciwciał do tego wirusa, co oznacza możliwość wywoływania reinfekcji u osób, które już przeszły raz epizod COVID, jak również może to oznaczać, w niektórych przypadkach, zmniejszenie skuteczności szczepionek - wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.