Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Weronika Słupek

Warkocz - rodzaje, jak zaplatać, jak dobrać warkocz do kształtu twarzy

 Paula Jakubasik
20.08.2021 15:29
Warkocze królują nie tylko w codziennych stylizacjach, ale równie często są wykorzystywane podczas upięć ślubnych i okazjonalnych.
Warkocze królują nie tylko w codziennych stylizacjach, ale równie często są wykorzystywane podczas upięć ślubnych i okazjonalnych. (123rf.com)

Warkocz to od wieków jedna z najbardziej popularnych fryzur kobiecych. Mianem tym określa się uczesanie zrobione z 2 lub 3 pasm włosów, splecionych ze sobą, zabezpieczonych na końcu. Przez lata wymyślono wiele rodzajów tej fryzury, od warkoczy klasycznych, tapirowanych do bardziej skomplikowanych, wymagających nie lada zręczności.

spis treści

1. Rodzaje warkoczy

Przez lata powstało kilka wariacji warkocza, które charakteryzują się innym sposobem wykonania i trudnością uzyskania zamierzonego efektu.

1.1. Warkocz francuski

To właśnie ten rodzaj warkocza jest najczęściej nazywany warkoczem dobieranym. Po francusku jego nazwa to tresse française, jest bardzo prosty do wykonania. Fryzurę rozpoczyna nieduże pasmo włosów wybrane z czubka głowy i podzielone na trzy części, które pleciemy jak zwykły, klasyczny warkocz.

Zobacz film: "Najmodniejsze fryzury na nadchodzący sezon"

To, co odróżnia warkocz dobierany to to, że przy zaplataniu za każdym razem dobieramy do przekładanego pasma włosów niewielkie pasmo z włosów luźno pozostawionych przy karku.

1.2. Warkocz holenderski

Warkocz holenderski zwany także warkoczem dobieranym odwróconym lub po prostu holendrem. Od klasycznego warkocza dobieranego różni się jedynie tym, że pasma przekładamy nad, a nie pod wydzielonymi włosami, jak w przypadku warkocza francuskiego.

Dzięki temu fryzura staje się trójwymiarowa i znacznie bardziej uwypuklona. Zaletą warkocza holenderskiego jest fakt, że nawet na włosach słabych i cienkich będzie ładnie wyglądał.

1.3. Kłos

Kłos zwany niegdyś warkoczem greckim odróżnia się od warkocza dobieranego tylko tym, że podczas wykonania nie dzielimy włosów na czubku głowy na trzy, lecz na dwie części. Najłatwiej go pleść, trzymając w rękach dwie sekcje i dobierając z ich zewnętrznych krawędzi, z jednej strony przekładając na drugą i tak na zmianę.

1.4. Cornrows

Ten typ warkocza dobieranego jest szczególnie popularny wśród Afroamerykanów, stąd zapewne wzięła się nazwa warkoczyki afrykańskie. Jest to najbardziej skomplikowany i pracochłonny rodzaj warkocza.

Włosy należy podzielić na równe pasma, które zaplata się ściśle i równomiernie od samej skóry aż po końcówki. Następnie końce włosów należy przypalić, chociaż wiele osób preferuje założenie kolorowych gumeczek.

10 stylowych fryzur na imprezę
10 stylowych fryzur na imprezę [10 zdjęć]

Kucyk może całkowicie zmienić twój wygląd – jest wiele opcji do wyboru: kucyki upięte luźno i nisko

zobacz galerię

2. Jak zaplatać warkocze?

Po pierwsze, należy umyć włosy i jeszcze na wilgotne nałożyć piankę, następnie je wysuszyć i nakręcić na papiloty lub lokówkę. Loki nie muszą mieć bardzo precyzyjnego skrętu.

Po zakończeniu kręcenia pochylamy głowę mocno do przodu i delikatnie rozczesujemy włosy palcami. Można również spryskać je bardzo delikatnym lakierem.

Następnie odchylamy głowę do tyłu i zabieramy się do plecionek. Na tak przygotowanych włosach łatwiej jest uzyskać lekkość i objętość, co jest niezbędnym elementem tego rodzaju fryzury.

Zobacz także:

3. Jak dobrać warkocz do kształtu twarz?

Warkocze pasują wszystkim. Należy tylko pamiętać o realnym określeniu gęstości i jakości swoich włosów oraz kształtu swojej czaszki, by zbyt płaskie obszary odpowiednio uwypuklić, bądź zakamuflować pod warkoczem. Po takiej analizie podjąć należy decyzję, jaki rodzaj plecionki będzie dla nas odpowiedni.

Patrząc na otaczającą nas modę, warkocze królują nie tylko w codziennych stylizacjach, ale również bardzo mocno akcentowane są podczas upięć ślubnych i okazjonalnych, co porusza kolejne zagadnienie dekoracji misternych upięć.

Warkocz sam w sobie jest już dość ciekawym elementem fryzury, ale warto czasem go troszkę podkoloryzować, wplatając wstążkę, bądź przypinając kwiat. To jaką skomponujemy strukturę fryzury, zależy tylko i wyłącznie od naszej kreatywności.

4. Historia warkocza

Najstarsze dowody istnienia warkocza dobieranego pochodzą z Afryki Północnej. Warkocz dobierany można także zobaczyć w dziełach sztuki antycznej Grecji i z wczesnych okresów dynastii Sung, która panowała w Chinach od dziesiątego wieku.

Nazwa warkocz francuski zaczęła prawdopodobnie funkcjonować w dziewiętnastym wieku, kiedy to w amerykańskim czasopiśmie kobiecym Arthur's Home Magazine publikowanym w Filadelfii, pojawiła się instrukcja wykonania najnowszej fryzury zwanej french braid.

Nie istnieje jednak ilustrowany dowód, potwierdzający w stu procentach, że właśnie o ten rodzaj warkocza chodzi. Warkocz dobierany oraz jego wariacje są modne również wśród koni. Grzywy tych majestatycznych zwierząt plecione są w warkocz podczas przygotowań do pokazów oraz do gry w polo i polocrosse.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze