Wellness

„Zabiegi wellness - galeria” jest pojęciem często utożsamianym z pojęciem „spa”. Tymczasem wellness to nie tylko relaksujące i lecznicze zabiegi, ale to przede wszystkim filozofia życia, według której celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia przez harmonię ciała, umysłu i ducha. Wellness to sposób na życie, któremu bliskie jest pojęcie „homeostazy”, czyli zdolności do utrzymania stanu równowagi dynamicznej środowiska. Zabiegi wellness zalecane są wszystkim, którzy odczuwają skutki stresu i długotrwałego napięcia – jest to świetny sposób na relaks i wypoczynek.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

Filozofia wellness

Wellness

Wellness to nie tylko pakiet relaksujących i leczniczych zabiegów, ale to przede wszystkim filozofia życia, której celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia...

W1959 roku powstała filozofia wellness. Amerykański lekarz dr Halbert Dunn stworzył definicję wellness, która obowiązuje do dziś. Wellness oznacza taki styl życia, którego celem jest zwiększenie potencjału osoby poprzez osiąganie harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. Przestrzeganie tej zasady gwarantuje dobre samopoczucie każdego dnia. Filozofia wellness zdobyła ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, a potem przeniknęła do innych krajów. W Polsce pojawiła się w latach 90. Na określenie tej filozofii w naszym kraju używa się dwóch pojęć: „dobrostan” i „błogostan”, które trafnie oddają istotę wellness.

Filozofia wellness przede wszystkim podkreśla, że najważniejsze to zachowanie równowagi między różnymi sferami naszego życia, od duchowej, intelektualnej, po fizyczną, społeczną i zawodową. Osiągnięcie równowagimożliwe jest tylko przez wsłuchanie się w swoje ciało i poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Osiągnięcie wellness zależy także od wpływu wszystkich elementów środowiska, w którym żyjemy. Ważne jest to, co spożywamy, jak odpoczywamy i śpimy, jaką mamy kondycję fizyczną, z kim się spotykamy, gdzie żyjemy i jak reagujemy na stres. Wellness oddziałuje na nasze zmysły.

Zabiegi wellness

Wellness to bardzo popularne pojęcie, można powiedzieć, że powszechnie jest stosowane przez różne ośrodki spa. Jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie uzdrowiska realizują filozofię wellness. Dobrostan może zapewnić jedynie równowaga między medytacją, zdrową dietą, jogą czy ćwiczeniami tai chi a leczniczymi kąpielami i zabiegami pielęgnacyjnymi. Wybierając się do tego typu ośrodków, warto zastanowić się, czy zależy nam tylko na dobrym poczuciu fizycznym, czy chcemy dążyć do zachowania równowagi między płaszczyzną fizyczną, duchową i emocjonalną.

Najpopularniejsze zabiegi wellness to:

  • sauna – pobyt w saunie sprzyja relaksacji i medytacji. Jednocześnie jest to świetny sposób na oczyszczanie organizmu z toksyn. Sauna poprawia krążenie i łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe;
  • masaże i aromaterapia – to prawdziwa uczta dla ducha i ciała. Zabiegi te pieszczą wszystkie zmysły, a przy tym pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości i zapomnieć o problemach;
  • fitness i inne formy ćwiczeń fizycznych – aktywność fizyczna jest koniecznie potrzebna, jeśli chcemy się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, które poprawiają nam nastrój. Ponadto czujemy zadowolenie, że robimy coś dobrego i zdrowego dla naszego ciała.

Wellness to filozofia życia, zgodnie z którą dąży się do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia, sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Czasami jednak codzienne problemy utrudniają nam osiągnięcie równowagi, a wtedy ośrodki wellness pomagają nam ją odzyskać.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zabiegi antystresowe
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13
Artykuły Zabiegi antystresowe
Zabiegi antystresowe

Zabiegi wellness - galeria

Zabiegi wellness - galeria

Wellness to nie tylko pakiet relaksujących i leczniczych zabiegów, ale to przede wszystkim filozofia życia, której celem jest osiągnięcie dobrego (...) organizmu z toksyn. Sauna poprawia krążenie oraz łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe. ...

Zabiegi antystresowe

Argilloterapia

Argilloterapia to zabiegi wykorzystujące glinki organiczne i ich lecznicze i pielęgnacyjne właściwości. Glinki stosuje się jako maseczki na twarz (...) i ciało, okłady, nacierania i kompresy. Zabiegi pielęgnacyjne z...

Zabiegi antystresowe

Termożele

Termożele to jeden z zabiegów leczniczych polegający na stosowaniu ciepłego lub zimnego kompresu żelowego. Główną zaletą okładu żelowego jest długi (...) i rodzaju jego dolegliwości. Działanie termożeli Leczenie termożelami zaliczane...

SPA i Wellness

Spa i wellness - zdjęcia

Spa i wellness - zdjęcia

Produkty używane do zabiegów w spa. Miód koi skórę i przywraca jej prawdziwy koloryt. Zmiękcza szorstką skórę łokci i pięt, przywracając im aksamitny wygląd.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel perełkowa, czyli zanurzenie się w wodzie wypełnionej pęcherzykami powietrza, jest dość popularnym zabiegiem hydroterapii w spa.

Hydroterapia i balneoterapia

Bicze wodne

Bicze wodne

Bicze szkockie, czyli jedną z metod polewania ciała odpowiednimi strumieniami wody, wykorzystuje się zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych.

Masaż relaksacyjny

Masaż pobudzający krążenie

Masaż pobudzający krążenie

Profesjonalnie wykonany masaż leczniczy zarówno złagodzi bóle stawów i kręgosłupa oraz pomoże się zrelaksować.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel w błocie

Kąpiel w błocie

Lecznicze i relaksujące kąpiele błotne można zażywać w specjalnych gabinetach kosmetycznych, sanatoriach, salonach spa lub farmach piękności.