Trwa ładowanie...

Weronika ma 27 lat i żylaki. Lekarze mówią o przyczynach

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 14.05.2024 18:49
Coraz więcej młodych ma żylaki. Takie mogą być przyczyny
Coraz więcej młodych ma żylaki. Takie mogą być przyczyny (Instagram)

Żylaki kojarzone są głównie z osobami starszymi powyżej 60. roku życia. Jednak okazuje się, że problem żylaków, czyli objaw przewlekłej choroby żylnej, rozpoznaje się u coraz większej liczby pacjentów w przedziale wiekowym od 20 do 30 lat. Najprawdopodobniej ma to związek ze złymi nawykami żywieniowymi, brakiem odpowiedniej dawki ruchu i wysokim poziomu stresu.

spis treści

1. Żylaki przed trzydziestką

Weronika Czarnowska, znana w mediach społecznościowych jako werkathurnerka, pokazuje jak wygląda życie osoby z niewydolnością żylną, choć nie skończyła jeszcze nawet 30 lat.

Ostatnio opublikowała na Instagramie post z Warszawskim Instytutem Naczyniowym oraz flebologiem dr hab. Łukaszem Paluchem, w którym pokazuje wygląd swoich nóg.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Temat ważny, ponieważ wiele młodych osób je ma, a kojarzone są tylko z osobami starszymi. Wiele młodych osób z tym problemem nie zgłasza się do lekarza. Wstydzą się tego, wypierają i chowają" - czytamy w poście o żylakach w młodym wieku.

Weronika wyjaśnia, że jej nogi były oglądane przez wielu lekarzy, którzy proponowali zabieg, najlepiej z możliwością zrobienia zdjęć. Żaden ze specjalistów nie pochylił się jednak nad przyczyną powstawania żylaków w tak młodym wieku.

"To nie są TYLKO żylaki na nogach. To nie jest TYLKO problem estetyczny! Bez postawienia odpowiedniej diagnozy nie da się zaplanować leczenia" - podsumowuje pacjentka zadowolona z leczenia w @dopplerinstytut.

2. Przyczyny żylaków

Żylaki mogą pojawić się u osób w młodym wieku z kilku różnych powodów. Przede wszystkim dziedziczna predyspozycja i historia rodzinna znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą niewydolność żylna.

Lekarze zaznaczają, że nie bez znaczenia jest również siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, a także palenie papierosów i zły sposób odżywiania.

W przypadku pojawienia się żylaków warto unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, należy włączyć codzienną dawkę ruchu oraz dietę bogatą w owoce, warzywa i błonnik z ograniczeniem soli i tłuszczów nasyconych.

Istotna jest także wizyta u flebologa, który zleci wykonanie badań i zaplanuje postępowanie lecznicze, by jak najszybciej przywrócić prawidłowe krążenie krwi, a także zapobiec powstawaniu kolejnych żylaków.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze