WHO zmienia zdanie. "Małpia ospa to globalne zagrożenie"
Jeszcze miesiąc temu komitet ds. kryzysowych Światowej Organizacji Zdrowia przekazywał, że mimo pojawienia się małpiej ospy w Europie, nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym. Jednak, jak ogłosił szef WHO, sytuacja wymusiła na komisji zmianę stanowiska. "Epidemia nadal się rozwija" - ostrzega Tedros Adhanom Ghebreyesus.
1. WHO: Małpia ospa jest już w 75 państwach
WHO ostrzega cały świat. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, informuje o zmianie stanowiska w sprawie nowego wirusa, który zagościł w Europie.
- Małpia ospa stanowi zagrożenie dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dodał, że do tej pory wirus dotarł do 75 państw, dlatego komisja WHO postanowiła zmienić zdanie co do rangi wirusa.
- Miesiąc temu zwołałem komitet ds. sytuacji kryzysowych. Na tym spotkaniu, chociaż wyrażono różne poglądy, komisja postanowiła w drodze konsensusu, że małpia ospa nie stanowi zagrożenia zdrowia o zasięgu międzynarodowym - powiedział szef WHO. - Od tego czasu epidemia nadal się rozwija i obecnie odnotowano ponad 16 tysięcy przypadków w 75 krajach oraz pięć zgonów - dodał.
2. Nowy wirus to globalne zagrożenie
W związku z rozwojem epidemii szef Światowej Organizacji Zdrowia zwołał komitet po raz kolejny. Po analizie doniesień z całego świata uznano, że małpia ospa stanowi obecnie zagrożenie o zasięgu globalnym. WHO dodaje, że w Europe to zagrożenie jest szczególnie wysokie.
Wydane ostrzeżenie jest na najwyższym poziomie w skali ostrzeżeń wydawanych przez WHO. Przypomnijmy, że do tej pory taką rangę nadano COVID-19 oraz polio.
3. Objawy małpiej ospy
Charakterystyczne objawy małpiej ospy to:
- charakterystyczna wysypka, która zmienia się w grudki i pęcherzyki wypełnione płynem,
- gorączka i dreszcze,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- bóle pleców,
- osłabienie i uczucie zmęczenia.
- gorączkę i dreszcze;
- powiększenie węzłów chłonnych (w przeciwieństwie do ospy prawdziwej, gdzie węzły chłonne nie ulegają powiększeniu).
Małpia ospa od miesiąca jest już w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano 93 przypadki podejrzenia zakażenia małpią ospą, z czego 44 osoby uzyskały wynik pozytywny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.