W tych województwach wykryto małpią ospę. MZ podaje, ile przypadków mamy w Polsce
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od końca maja w Polsce odnotowano 93 przypadki podejrzenia zakażenia małpią ospą, z czego 44 osoby uzyskały wynik pozytywny.
1. Kolejne zakażenia małpią ospą w Polsce
Małpia ospa w ciągu ostatnich kilku tygodni została wykryta w kilkudziesięciu krajach na kilku kontynentach. Pierwszy przypadek w Europie zidentyfikowano 7 maja 2022 r. u osoby, która wróciła do Wielkiej Brytanii z Nigerii. W Polsce pierwsze zachorowanie potwierdzono 10 czerwca. Pacjent był leczony w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Jak informuje resort zdrowia, aktualnie w szpitalach przebywa 16 osób zakażonych, a 28 osób zostało zwolnionych po przebyciu choroby do domów. Do tej pory zakażenia wykryto m.in. w woj. mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim i wielkopolskim.
- Nie powinniśmy się obawiać małpiej ospy, dlatego że ten wirus nie ma potencjału pandemicznego, do tego jest stosunkowo łatwy do diagnozy, zaś zakażona osoba może przekazać wirusa jedynie w trakcie trwania objawów. Jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku SARS-CoV-2, gdzie zakażały osoby bezobjawowe oraz jeszcze przed wystąpieniem objawów. Ponadto w znakomitej większości przypadków małpiej ospy dochodzi do samowyleczenia choroby - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog. - Mogą wystąpić komplikacje ze strony centralnego układu nerwowego, jak zapalenie mózgu, czy opon mózgowych, ale są one niezmiernie rzadkie - dodaje ekspertka.
2. Małpia ospa - jakie są objawy?
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Przenosi się przez bliski kontakt z osobą zakażoną, czyli chorobą można się zarazić np. przez podanie ręki, uścisk albo pocałunek z osobą zakażoną. Jest jeszcze pośrednia droga przenoszenia wirusa poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami wspólnego użytku, których dotykała osoba chora.
Choroba zaczyna się od dolegliwości grypopodobnych i powiększenia węzłów chłonnych. Najczęstsze objawy choroby to gorączka, bóle głowy i wysypka skórna, która z reguły zaczyna się twarzy, a potem rozprzestrzenia się na resztę ciała. Choroba trwa od dwóch do czterech tygodni.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.