Trwa ładowanie...

Więcej satysfakcji z życia dzięki zdrowym zębom? Tak! To możliwe

Avatar placeholder
08.05.2017 15:27
zdrowe zęby
zdrowe zęby (Fotolia)

Nieświeży oddech, infekcje, ból zębów – to tylko nieliczne z dolegliwości, na które narażone są osoby nieprawidłowo dbające o higienę jamy ustnej. Według psycholog Anny Kędzierskiej problemy z zębami wpływają również niekorzystnie na nasze samopoczucie, pewność siebie, a nawet relacje z innymi.

Psycholog Anna Kędzierska wyjaśnia, że z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej pacjenci często wycofują się z życia towarzyskiego. Unikają na przykład rozmów, które wiążą się ze zmniejszaniem dystansu między nimi a drugą osobą. Dlaczego? Ponieważ niewłaściwa higiena jamy ustnej sprawia, że świeżość oddechu pozostawia wiele do życzenia. Nieświeży zapach z ust może być nawet przyczyną pogarszających się relacji w pracy.

– W takich przypadkach konieczna jest pomoc stomatologa. Może się bowiem okazać, że przyczyna nieświeżego oddechu tkwi w złym szczotkowaniu zębów czy unikaniu nitkowania. Niewłaściwa higiena może więc przysporzyć nam zmartwień i wzbudzić brak poczucia pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi – mówi psycholog.

1. Zaskakujące fakty o polskich zębach

Zdawać by się mogło, że właściwa higiena jamy ustnej w XXI wieku to norma. Tymczasem stomatolodzy biją na alarm. Polacy nie umieją właściwie czyścić zębów. Co piaty Polak myje je tylko raz dziennie. 60% z nas szczotkuje wyłącznie przednie zęby! A gdy już poświęcamy uwagę również trzonowcom, to robimy to zdecydowanie za krótko. W efekcie pojawia się próchnica i kamień nazębny, który sprzyja powstawaniu chorób dziąseł. Te zaś skutkują pojawieniem się doznań bólowych.

2. Od zapalenia dziąseł do poczucia samotności

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Okazuje się, że osoby, które doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości w jamie ustnej, niżej oceniają jakość swojego życia. – Niektórzy skarżą się, że unikają wizyt u znajomych. Inni z obawy, że podczas posiłku ich dziąsła zaczną krwawić, rezygnują z jedzenia na mieście czy podczas imprez rodzinnych – mówi Anna Kędzierska.

3. Piękny uśmiech dla większej pewności siebie

Są też i takie osoby, które z powodu zaniedbania higieny jamy ustnej martwią się zmienionym kolorem zębów. Pod wpływem spożywanych pokarmów i napojów powierzchnia zębów staje się szara lub żółta. Co ciekawe ma to konkretne przełożenie na samopoczucie i zachowanie człowieka. – Świadomość "brzydkiego" uśmiechu sprawia, że ludzie uśmiechają się rzadziej. W efekcie są spostrzegani przez innych jako smutni, zamknięci w sobie, a czasem gburowaci. To zaś powoduje, że jakość ich relacji społecznych ulega pogorszeniu. Ostatecznie czują się mniej atrakcyjni towarzysko – wyjaśnia specjalista. W dodatku im gorzej o sobie myślimy, tym w gorszym świetle prezentujemy siebie w kontakcie z innymi ludźmi i to zarówno w kontekście zawodowym jak i prywatnym.

4. 5 minut codziennie, by zrobić krok ku lepszej jakości życia

Od 2 do 5 minut – to czas, jaki zdaniem stomatologów potrzebny jest do prawidłowego zadbania o swoje zęby. – Wystarczy postarać się, aby oddech był świeży, a uśmiech lśnił. Tym samym damy sobie szansę na lepsze samopoczucie i to zarówno „sam na sam ze sobą” jak i w relacjach z innymi ludźmi. Zwróćmy uwagę na technikę szczotkowania zębów, a w przypadku osób z protezą zębową, również na dobór prawidłowych preparatów do jej pielęgnacji. Szczoteczka, dobra pasta, nitka dentystyczna, czy płyn do płukania jamy ustnej w niektórych sytuacjach mogą być jednakowo skuteczne jak psychoterapia – podsumowuje Anna Kędzierska.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze