Trwa ładowanie...

Właśnie trwa inwazja na Polskę. Ogrodnicy go nie znoszą, ale czy są groźne?

Avatar placeholder
01.07.2023 19:20
Chrabąszcze latają chmarami. Mogą wplątać się we włosy
Chrabąszcze latają chmarami. Mogą wplątać się we włosy (Getty Images)

Włochate, brązowe owady, latają chmarami. Od czerwca do lipca najczęściej można spotkać tzw. guniaka czerwczyka. Hałaśliwe owady są najbardziej aktywne od godziny 19, bywają uciążliwe, bo potrafią wplątywać się we włosy. Wiele osób zastanawia się, czy mogą ukąsić?

spis treści

1. Włochate chrząszcze atakują

W ciepłe czerwcowe wieczory w parkach, w ogrodach i w lasach słychać charakterystyczne bzyczenie. To chrząszcze - duże, brązowe owady. W Polsce występuje 21 gatunków z rodziny chrabąszczowatych. Teraz można przede wszystkim spotkać guniaka czerwczyka, który na pierwszy rzut oka przypomina chrabąszcza majowego lub kasztanowego, ale jest od niego mniejszy, różni się także czułkami złożonymi z dziewięciu członów. Owad ma ok. dwóch centymetrów długości, brązowy pancerz włochate nóżki.

Chrząszcz potrafi skutecznie utrudnić spacery w gorące letnie dni, brzęcząc koło ucha, czy wplątując się we włosy. Guniaka przyciąga światło, więc często leci w kierunku latarni, ale może też wlecieć do domu przez uchylone okno.

2. Czy guniak czerwczyk może ukąsić?

Zobacz film: "Dlaczego skóra swędzi po ukąszeniu komara?"

Guniak czerwczyk ze względu na swój rozmiar często budzi obawy. Owad z powodu wagi jest dość nieporadny, najczęściej obija się o ludzi i spada, jednak bywają przypadki, kiedy wplątuje się we włosy, potrafi wpaść rowerzyście do buzi lub wczepić się pazurami w ubranie. Czerwczyk nie ma złych zamiarów, robi to przypadkowo.

Włochate chrząszcze atakują wieczorami. To guniak czerwczyk
Włochate chrząszcze atakują wieczorami. To guniak czerwczyk (Adobe Stock)

Wielki owad może budzić odrazę, ale z pewnością nie zrobi nam krzywdy. Okazuje się, że w przeciwieństwie do znacznie mniejszych od niego - komarów i meszek, guniak nie kąsa ludzi. Chrząszcza kompletnie nie interesuje nasza krew, bo żywi się roślinami.

3. Jego larwy są zmorą rolników

Owad, zgodnie ze swoją nazwą, jest aktywny od czerwca do lipca, potem kończą się loty godowe, a samica składa jaja w ziemi. Po miesiącu wylęgają się z nich larwy, tzw. pędraki, które są prawdziwą zmorą ogrodników - podgryzają rośliny i niszczą nawet trawnik. Rozwój od stadium larwy do dorosłej postaci trwa od dwóch do trzech lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze