Trwa ładowanie...

Wirus Powassan budzi niepokój badaczy. Powoduje groźny obrzęk mózgu

Avatar placeholder
07.11.2023 13:22
Kolejny przypadek wirusa Powassan w USA. Kleszcze wciąż aktywne, a CDC ostrzega
Kolejny przypadek wirusa Powassan w USA. Kleszcze wciąż aktywne, a CDC ostrzega (Getty Images)

Kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę. Lekarze ostrzegają: coraz więcej przypadków rozpoznanego wirusa Powassan. W stanie Maryland w USA zmarł pacjent, u którego doszło do obrzęku mózgu po ukąszeniu przez kleszcza.

spis treści

1. Kolejny przypadek rzadkiego wirusa

Jest to pierwszy w historii przypadek infekcji wirusem Powassan zarejestrowany w stanie Maryland. Uważa się, że do zakażenia doszło podczas podróży po Kanadzie.

Rzadki wirus powoduje śmierć u około 10 proc. zainfekowanych osób, powodując obrzęk mózgu (tzw. zapalenie mózgu) lub błon otaczających mózg i rdzeń kręgowy (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Swoją nazwę zawdzięcza kanadyjskiej miejscowości Powassan w prowincji Ontario, gdzie po raz pierwszy został wykryty w latach 50. XX w.

Nie ma szczepionek zapobiegających ani leków skutecznych w radzeniu sobie z infekcją wirusową. Jedyną formą ochrony jest profilaktyka w obszarach, w których mogą występować kleszcze.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Każdego roku rośnie liczba infekcji, przez co wirus Powassan budzi coraz większy niepokój naukowców. To kolejny punkt, który należy dołączyć do listy groźnych chorób roznoszonych przez kleszcze.

2. Objawy infekcji wirusem Powassan

Początkowe objawy zakażenia wirusem Powassan mogą obejmować gorączkę, ból głowy, wymioty i osłabienie. W ciężkim przebiegu może dojść do dezorientacji, problemów z mówieniem, drgawek i utraty zdolności motorycznych.

"Około połowa osób, które przeżyją ciężką chorobę, ma długotrwałe problemy zdrowotne, takie jak nawracające bóle głowy, utrata masy i siły mięśniowej oraz problemy z pamięcią" - podaje CDC.

Objawy infekcji wirusem Powassan mogą wystąpić od 1 tygodnia do 1 miesiąca, u niektórych pacjentów mogą się jednak nie pojawić w ogóle. Leczenie jedynie obejmuje łagodzenie objawów choroby.

Pacjenci z ciężkim przebiegiem wymagają hospitalizacji, by zmniejszyć obrzęk mózgu. Często konieczna jest także pomoc w oddychaniu. CDC apeluje o ostrożność, szczególnie podczas podróży w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze roznoszące rzadkiego wirusa.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze