Trwa ładowanie...

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej

Avatar placeholder
30.04.2020 12:51
Pielęgnacja cery trądzikowej jest szczególnie ważna w młodym wieku
Pielęgnacja cery trądzikowej jest szczególnie ważna w młodym wieku (Shutterstock)

Artykuł sponsorowany

Trądzik jest chorobą dermatologiczną pojawiającą się najczęściej w okresie pokwitania. Dotknięta nią cera wymaga szczególnej dbałości. Nieleczony trądzik może bowiem pozostawić trwałe ślady w postaci blizn. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Trądzik jest jednym z najczęściej występujących problemów skórnych młodych osób. Dotyka on również niewielki odsetek osób dorosłych. Choć nie ma jednoznacznych przyczyn występowania choroby, specjaliści wskazują na kilka czynników, które mogą odpowiadać za powstawanie zmian skórnych.

1. Przyczyny występowania trądziku

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zmiany trądzikowe w postaci krost, wykwitów, zaskórników, a także ropnych grudek mogą dotykać nawet 85 proc. osób między 12. a 25. rokiem życia. Wśród osób dojrzałych problem ten występuje u około 3 proc.

Nie stwierdzono jednoznacznie, jakie są powody występowania tego schorzenia. Najczęściej wskazuje się podłoże genetyczne, nadprodukcję sebum przez gruczoły łojowe, wadliwe funkcjonowanie układu odpornościowego lub hormonalnego, a także nieprawidłową budowę mieszków włosowo-łojowych.

W okresie dojrzewania u większości osób obserwuje się gwałtowny wzrost wydzielania łoju, co może prowadzić do zmian skórnych. Przy łojotoku może dojść do zaczopowania i rogowacenia ujścia mieszków, co skutkuje zbieraniem się w nich sebum. Niekiedy występuje również zakażenie bakteryjne – wówczas powstawać mogą liczne ogniska zapalne i ropne.

Zdarza się, że zmiany trądzikowe obejmują nie tylko twarz, ale również ramiona, plecy, klatkę piersiową, a w sporadycznych przypadkach nawet dolne partie ciała.

2. Preparaty dla cery trądzikowej

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, dlatego warto je podjąć po zdiagnozowaniu problemu. Niezmiernie istotna jest właściwa pielęgnacja wymagającej skóry. Niekiedy cerę trądzikową utożsamia się z cerą tłustą, co nie do końca jest prawdą. Zmiany trądzikowe mogą się pojawić również u osób z cerą suchą lub wrażliwą.

Podstawą zabiegów pielęgnacyjnych są preparaty dostosowane do cery trądzikowej. Zwykle są to dermokosmetyki na bazie takich składników czynnych jak cynk, który zmniejsza wydzielanie sebum, hydrokwasy usuwające zrogowaciały naskórek i odblokowujące ujścia porów, kwas hialuronowy, ponieważ zapewnia odpowiednie nawilżenie, a także działająca łagodząco i zmiękczająco allantoina.

Składniki pomagające zwalczać zmiany trądzikowe można znaleźć między innymi w dermoceutykach. Głównym zadaniem preparatów niwelujących przebarwienia po trądziku, jak np. Iwostin, dedykowanych cerze trądzikowej, jest ograniczenie łojotoku, likwidacja zaskórników, zapobieganie stanom zapalnym oraz podrażnieniom. Mają one również działanie nawilżające i matujące, dzięki czemu zdecydowanie poprawiają wygląd skóry.

3. Farmakologia i zabiegi kosmetyczne w walce z trądzikiem

Niekiedy choroba przyjmuje ostrą postać, a zmiany są na tyle rozległe lub głębokie, że należy wprowadzić bardziej radykalne metody postępowania. W takiej sytuacji zwykle stosuje się terapię farmakologiczną antybiotykami. Wyłącznie u kobiet zalecane jest leczenie hormonalne.

Wsparciem kuracji zawsze jest stosowanie preparatów na miejsca zmienione chorobowo. Zastosowanie wielotorowego działania w walce z trądzikiem przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż wykorzystanie tylko jednego sposobu leczenia.

Dobre rezultaty przynosi wykonanie zabiegów kosmetycznych – mikrodermabrazji diamentowej lub exfoliacji. Mikrodermabrazja oczyszcza skórę poprzez ścieranie naskórka, z kolei exfoliacja polega na złuszczaniu go za pomocą peelingów medycznych.

Tego typu kuracje nie tylko pomagają odblokować pory i poprawiają kondycję skóry, ale również mogą przyczynić się do redukcji zmian potrądzikowych.

Naświetlanie miejsc zmienionych chorobowo lampami LED wykazuje działanie antyzapalne i przeciwbakteryjne.

Co ważne, wykonanie wszelkiego rodzaju zabiegów kosmetycznych na cerze trądzikowej należy skonsultować z lekarzem. Rodzaj zabiegu musi być bowiem ściśle dostosowany do stanu skóry i stopnia zaawansowania zmian.

Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca – zarówno jeśli chodzi o dobór odpowiednich preparatów leczniczych, jak i zabiegów kosmetycznych. Dlatego warto stosować kosmetyki dedykowane właśnie tego typu skórze, najlepiej z serii, w której znajdują się mleczka, toniki, peelingi czy maseczki, ponieważ ich działania wzajemnie się uzupełniają i kuracja przynosi optymalne efekty. Zabiegi natomiast powinny być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie trądziku u dorosłych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze