Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej

Artykuł sponsorowany

Trądzik jest chorobą dermatologiczną pojawiającą się najczęściej w okresie pokwitania. Dotknięta nią cera wymaga szczególnej dbałości. Nieleczony trądzik może bowiem pozostawić trwałe ślady w postaci blizn. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Trądzik jest jednym z najczęściej występujących problemów skórnych młodych osób. Dotyka on również niewielki odsetek osób dorosłych. Choć nie ma jednoznacznych przyczyn występowania choroby, specjaliści wskazują na kilka czynników, które mogą odpowiadać za powstawanie zmian skórnych.

Przyczyny występowania trądziku

Zmiany trądzikowe w postaci krost, wykwitów, zaskórników, a także ropnych grudek mogą dotykać nawet 85 proc. osób między 12. a 25. rokiem życia. Wśród osób dojrzałych problem ten występuje u około 3 proc.

Nie stwierdzono jednoznacznie, jakie są powody występowania tego schorzenia. Najczęściej wskazuje się podłoże genetyczne, nadprodukcję sebum przez gruczoły łojowe, wadliwe funkcjonowanie układu odpornościowego lub hormonalnego, a także nieprawidłową budowę mieszków włosowo-łojowych.

W okresie dojrzewania u większości osób obserwuje się gwałtowny wzrost wydzielania łoju, co może prowadzić do zmian skórnych. Przy łojotoku może dojść do zaczopowania i rogowacenia ujścia mieszków, co skutkuje zbieraniem się w nich sebum. Niekiedy występuje również zakażenie bakteryjne – wówczas powstawać mogą liczne ogniska zapalne i ropne.

Zdarza się, że zmiany trądzikowe obejmują nie tylko twarz, ale również ramiona, plecy, klatkę piersiową, a w sporadycznych przypadkach nawet dolne partie ciała.

Preparaty dla cery trądzikowej

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, dlatego warto je podjąć po zdiagnozowaniu problemu. Niezmiernie istotna jest właściwa pielęgnacja wymagającej skóry. Niekiedy cerę trądzikową utożsamia się z cerą tłustą, co nie do końca jest prawdą. Zmiany trądzikowe mogą się pojawić również u osób z cerą suchą lub wrażliwą.

Podstawą zabiegów pielęgnacyjnych są preparaty dostosowane do cery trądzikowej. Zwykle są to dermokosmetyki na bazie takich składników czynnych jak cynk, który zmniejsza wydzielanie sebum, hydrokwasy usuwające zrogowaciały naskórek i odblokowujące ujścia porów, kwas hialuronowy, ponieważ zapewnia odpowiednie nawilżenie, a także działająca łagodząco i zmiękczająco allantoina.

Składniki pomagające zwalczać zmiany trądzikowe można znaleźć między innymi w dermoceutykach. Głównym zadaniem preparatów niwelujących przebarwienia po trądziku, jak np. Iwostin, dedykowanych cerze trądzikowej, jest ograniczenie łojotoku, likwidacja zaskórników, zapobieganie stanom zapalnym oraz podrażnieniom. Mają one również działanie nawilżające i matujące, dzięki czemu zdecydowanie poprawiają wygląd skóry.

Farmakologia i zabiegi kosmetyczne w walce z trądzikiem

Niekiedy choroba przyjmuje ostrą postać, a zmiany są na tyle rozległe lub głębokie, że należy wprowadzić bardziej radykalne metody postępowania. W takiej sytuacji zwykle stosuje się terapię farmakologiczną antybiotykami. Wyłącznie u kobiet zalecane jest leczenie hormonalne.

Wsparciem kuracji zawsze jest stosowanie preparatów na miejsca zmienione chorobowo. Zastosowanie wielotorowego działania w walce z trądzikiem przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż wykorzystanie tylko jednego sposobu leczenia.

Dobre rezultaty przynosi wykonanie zabiegów kosmetycznych – mikrodermabrazji diamentowej lub exfoliacji. Mikrodermabrazja oczyszcza skórę poprzez ścieranie naskórka, z kolei exfoliacja polega na złuszczaniu go za pomocą peelingów medycznych.

Tego typu kuracje nie tylko pomagają odblokować pory i poprawiają kondycję skóry, ale również mogą przyczynić się do redukcji zmian potrądzikowych.

Naświetlanie miejsc zmienionych chorobowo lampami LED wykazuje działanie antyzapalne i przeciwbakteryjne.

Co ważne, wykonanie wszelkiego rodzaju zabiegów kosmetycznych na cerze trądzikowej należy skonsultować z lekarzem. Rodzaj zabiegu musi być bowiem ściśle dostosowany do stanu skóry i stopnia zaawansowania zmian.

Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca – zarówno jeśli chodzi o dobór odpowiednich preparatów leczniczych, jak i zabiegów kosmetycznych. Dlatego warto stosować kosmetyki dedykowane właśnie tego typu skórze, najlepiej z serii, w której znajdują się mleczka, toniki, peelingi czy maseczki, ponieważ ich działania wzajemnie się uzupełniają i kuracja przynosi optymalne efekty. Zabiegi natomiast powinny być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie trądziku
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Leczenie trądziku
Leczenie trądziku

Retinoidy w leczeniu trądziku (WIDEO)

Retinoidy w leczeniu trądziku (WIDEO) Odtwórz wideo

Pochodne witaminy A - retinoidy Termin „retinoidy" obejmuje retinol (witaminę A) oraz jego naturalne i syntetyczne analogi, które należą do najsilniejszych środków przeciwtrądzikowych. Witamina A jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach. Jej rolą w...

Leczenie trądziku

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

powszechnie wykorzystywany składnik w kosmetykach przeciwko trądzikowi. Przyczynia się on do zmniejszenia stanów zapalnych, a tym samym skutecznie przyśpiesza (...) redukcję krostek występujących w trądziku. Wystarczy...

Leczenie trądziku

Terapia naprzemienna przy sterydoterapii (WIDEO)

Terapia naprzemienna przy sterydoterapii (WIDEO) Odtwórz wideo

Terapia naprzemienna przy sterydoterapii Preparaty steroidowe są to przede wszystkim maści, które działają przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Ze względu na swoją skuteczność są często nadużywane przez lekarzy - szczególnie przez dermatologów, pediatrów...

Leczenie trądziku

Łagodzenie objawów trądziku

sposobem złagodzenia objawów trądziku, mogą być różne maseczki przygotowane z naturalnych produktów. Jedną z najstarszych metod jest też leczenie trądziku maseczkami z drożdży. Pokruszone drożdże należy...

Leczenie trądziku

Izotretynoina - charakterystyka, przeciwwskazania, skutki uboczne

Izotretynoina - charakterystyka, przeciwwskazania, skutki uboczne

Bolesne wykwity skórne stają się współcześnie problemem coraz większej liczby osób. Na trądzik uskarża się nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, ale także dorośli. Istnieje wiele metod walki z tym problemem. Jednym z nich jest stosowanie...

Leczenie trądziku

Maseczka na trądzik

, częstotliwości ich stosowania oraz codziennej pielęgnacji skóry. Jeśli postać trądziku jest ciężka, należy zacząć leczenie u dermatologa i nie liczyć (...) leczenie trądziku, ale nie...

Leczenie trądziku

Wybór metody leczenia trądziku

Wybór metody leczenia trądziku zależy w dużej mierze od jego postaci. Niektóre wymagają leczenia miejscowego zmian skórnych, inne zastosowania leczenia skojarzonego. Leczenie skojarzone polega na podawaniu preparatów...

Leczenie trądziku

Laktoferryna w trądziku i łojotoku

Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych i jednocześnie najlepiej poznanych chorób dermatologicznych. Występuje głównie u młodych osób, a także u dorosłych i nierzadko trwa wiele lat, ustępując niejednokrotnie z pozostawieniem blizn...