Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Drożdże - skład, suplement diety, napój, cukier

 Agnieszka Gotówka
08.03.2022 16:46
Drożdże pozytywnie wpływają na stan zdrowia i urodę
Drożdże pozytywnie wpływają na stan zdrowia i urodę (123RF)

Drożdże są tanie i powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym. Zawierają wiele cennych dla zdrowia składników, m.in. witaminy z grupy B oraz cynk i fosfor.

Drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) to jednokomórkowe grzyby. Wykorzystywane były już w starożytności. Wierzono bowiem, że wzmacniają i odżywiają organizm.

spis treści

1. Skład drożdży

Drożdże obfitują w wiele cennych dla zdrowia i urody składników. Obecne są w nich witaminy z grupy B, które wpływają na lepsze samopoczucie i poprawiają zdolności intelektualne.

Zobacz film: "Domowe mikstury, które odmienią twoje włosy"

W drożdżach znajdziesz także biotynę. Dzięki niej skóra staje się bardziej jędrna i zdrowa (minimalizuje wypryski i stany zapalne).

Na jej stan pozytywnie wpływa również będący składnikiem drożdży cynk. Pierwiastek ten znacząco podnosi odporność organizmu i łagodzi objawy chorób autoimmunologicznych, jak również pobudza pracę trzustki, wspomaga leczenie niedoczynności tarczycy, chroni plamkę żółtą przed zwyrodnieniem, uzupełnia terapię depresji i schizofrenii. Cynk wpływa pozytywnie na kondycję włosów i paznokci.

Przeczytaj koniecznie

Drożdże to źródło selenu, którego niedobór może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia i problemów z płodnością. Wiele w nich ponadto łatwo przyswajalnego białka.

2. Suplement diety

Te jednokomórkowe grzyby od wielu lat są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Stosuje się je do produkcji niektórych leków.

Od kilku lat drożdże wchodzą również w skład niektórych preparatów witaminowych. Można je kupić w aptece, najczęściej w formie tabletek (czasem są wzbogacane ziołami). Ich stosowanie zaleca się osobom z problemem przetłuszczającej się skóry i włosów.

3. Napój z drożdży

Drożdże znane był już w starożytności. Hipokrates zalecał stosowanie ich, by wzmocnić i odżywić organizm, a także oczyścić jelita.

Jego przygotowanie jest banalnie proste: wystarczy zalać pokruszone drożdże wrzątkiem lub gorącym mlekiem, a następnie dobrze wymieszać. Gdy napój z drożdży ostygnie, jest gotowy do wypicia.

12 surowych produktów, które warto jeść dla pięknej skóry
12 surowych produktów, które warto jeść dla pięknej skóry [7 zdjęć]

Likopen to związek, któremu pomidor zawdzięcza swoją czerwoną barwę. To również substancja, która eliminuje

zobacz galerię

Dlaczego nie można jeść surowych drożdży? Otóż spożywane w ten sposób mogą negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną naszych jelit.

4. Smak napoju drożdżowego

Niektóre przepisy sugerują, by smak napoju drożdżowego poprawić cukrem, miodem lub sokiem owocowym. Niestety, choć może stanie się on nieco smaczniejszy, to jego właściwości prozdrowotne zostaną ograniczone. A to one są tu najważniejsze. Dzieje się tak, gdyż niektóre cukry proste (m.in. glukoza i fruktoza) wiążą składniki mineralne (np. selen, cynk, żelazo) w postać nieprzyswajalną dla ludzkiego organizmu.

Z tego samego powodu godzinę przed i po wypiciu napoju drożdżowego nie należy jeść słodyczy. Kuracji tego typu nie powinno się stosować w sposób ciągły dłużej niż trzy miesiące.

Przepisów na napój drożdżowy jest całe mnóstwo, bo grono jego zwolenników nieustannie się powiększa. I trudno się temu dziwić, skoro tak wiele osób zauważa pozytywne efekty terapii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze