Trwa ładowanie...

Wnuczek – najlepsze lekarstwo na starość

Pozwala utrzymać funkcje poznawcze na bardzo dobrym poziomie do późnej starości. Dodatkowo pozwala odmłodzić mózg aż o dziesięć lat. Tym razem nie chodzi o nowy preparat farmaceutyczny, a o kontakt z wyjątkową osobą, dzięki której dobrą kondycją psychiczną będziesz mógł cieszyć się znacznie dłużej.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

1. Nie ma jak u babci

Okazuje się, że utrzymanie dobrych relacji dziadków z wnukami ma więcej zalet, niż może ci się wydawać. Oprócz tych oczywistych – takich jak rozwój emocjonalny, wzajemna pomoc i wsparcie – jest jeszcze jeden – kontakt pomaga babciom i dziadkom zachować młodość i jasność umysłu na dłużej.

Wyniki badań przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Melbourne wykazały, że starsze kobiety, które na opiekę nad wnukami poświęcają jeden dzień w tygodniu, uzyskały lepsze wyniki w testach neuropsychologicznych badających poziom zachowania ich funkcji psychicznych niż pozostałe ankietowane osoby.

Naukowcy byli przekonani, że to właśnie interakcje społeczne pozwalają osobom starszym cieszyć się dobrą kondycją psychiczną do późnej starości, ale nie myśleli, że kluczowym elementem okażą się relacje z wnukami.

2. Jeden dzień w tygodniu

Do badania zaproszono 186 kobiet pochodzących z Australii w wieku 57-68 lat. Każda z nich wzięła udział w trzech testach badających: ostrość umysłu, pamięć oraz szybkość przetwarzania informacji. Kobiety, które zadeklarowały, że spędzają jeden dzień w tygodniu, zajmując się swoimi wnukami, wypadły lepiej. Kluczowym elementem w utrzymaniu zdrowia psychicznego w dobrej kondycji jest optymalny czas opieki nad wnukami – tylko jeden dzień w tygodniu. Jeśli jednak poświęcasz im więcej czasu, wydajność umysłu pogarsza się.

Zachowanie odpowiedniego stanu zdrowia psychicznego do późnej starości zdecydowanie poprawia jakość życia i opóźnia proces demencji. Naukowcy od dawna zajmowali się badaniami pokazującymi wyraźny związek pomiędzy rolą zaangażowania społecznego w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, ale wcześniej nie zwrócono uwagi na kluczową rolę opieki nad wnukami – przede wszystkim w zdrowiu kobiet po menopauzie.

Naukowcy zamierzają przeprowadzić kolejne badania potwierdzające ich wstępną tezę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.