Trwa ładowanie...

Wnuczek – najlepsze lekarstwo na starość

 Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka 09.12.2015 12:07
Wnuczek – najlepsze lekarstwo na starość
Wnuczek – najlepsze lekarstwo na starość (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

Pozwala utrzymać funkcje poznawcze na bardzo dobrym poziomie do późnej starości. Dodatkowo pozwala odmłodzić mózg aż o dziesięć lat. Tym razem nie chodzi o nowy preparat farmaceutyczny, a o kontakt z wyjątkową osobą, dzięki której dobrą kondycją psychiczną będziesz mógł cieszyć się znacznie dłużej.

1. Nie ma jak u babci

Okazuje się, że utrzymanie dobrych relacji dziadków z wnukami ma więcej zalet, niż może ci się wydawać. Oprócz tych oczywistych – takich jak rozwój emocjonalny, wzajemna pomoc i wsparcie – jest jeszcze jeden – kontakt pomaga babciom i dziadkom zachować młodość i jasność umysłu na dłużej.

Wyniki badań przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Melbourne wykazały, że starsze kobiety, które na opiekę nad wnukami poświęcają jeden dzień w tygodniu, uzyskały lepsze wyniki w testach neuropsychologicznych badających poziom zachowania ich funkcji psychicznych niż pozostałe ankietowane osoby.

Naukowcy byli przekonani, że to właśnie interakcje społeczne pozwalają osobom starszym cieszyć się dobrą kondycją psychiczną do późnej starości, ale nie myśleli, że kluczowym elementem okażą się relacje z wnukami.

2. Jeden dzień w tygodniu

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Do badania zaproszono 186 kobiet pochodzących z Australii w wieku 57-68 lat. Każda z nich wzięła udział w trzech testach badających: ostrość umysłu, pamięć oraz szybkość przetwarzania informacji. Kobiety, które zadeklarowały, że spędzają jeden dzień w tygodniu, zajmując się swoimi wnukami, wypadły lepiej. Kluczowym elementem w utrzymaniu zdrowia psychicznego w dobrej kondycji jest optymalny czas opieki nad wnukami – tylko jeden dzień w tygodniu. Jeśli jednak poświęcasz im więcej czasu, wydajność umysłu pogarsza się.

Zachowanie odpowiedniego stanu zdrowia psychicznego do późnej starości zdecydowanie poprawia jakość życia i opóźnia proces demencji. Naukowcy od dawna zajmowali się badaniami pokazującymi wyraźny związek pomiędzy rolą zaangażowania społecznego w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, ale wcześniej nie zwrócono uwagi na kluczową rolę opieki nad wnukami – przede wszystkim w zdrowiu kobiet po menopauzie.

Naukowcy zamierzają przeprowadzić kolejne badania potwierdzające ich wstępną tezę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze